W ostatnich latach kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Konsumenci częściej zwracają uwagę na skład czy jakość kupowanego produktu, który będą używać do codziennej pielęgnacji. Naturalność, weganizm, ekologia czy życie w zgodzie z matką naturą to hasła, które w ostatnim czasie są na topie. Zwiększa się wiedza i świadomość konsumencka dotycząca pielęgnacji i znaczenia tych haseł w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Dzięki powszechnie dostępnym informacjom na temat kosmetyków ich wybory stają się coraz bardziej przemyślane. Powrót do natury, jej korzeni manifestuje się w różnych dziedzinach życia człowieka, także w ekologicznych uprawach roślin, które posłużą do produkcji kosmetyków naturalnych. Czym więc są kosmetyki naturalne oraz co je wyróżnia? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym przedstawimy najważniejsze informację dotyczące opisywanych kosmetyków.

Kosmetyki naturalne – definicja

Kosmetyk, zgodnie z polskim ustawodawstwem tj. Dyrektywą Komisji Unii Europejskiej dotyczącą produktu kosmetycznego (dyrektywa numer 6/768/EWG), oznacza „każdy produkt przeznaczony do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (skórą, owłosieniem, paznokciami, wargami i zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami i błonami śluzowymi jamy ustanej, którego wyłącznym lub głównym zadaniem jest ich czyszczenie, perfumowanie, lub ochranianie aby utrzymać je w dobrym stanie, zmieniać ich wygląd lub poprawić zapachy ciała”. Analizując powyższą definicje nie znajdujemy nic na temat pojęcia kosmetyk naturalny, lecz jedynie ogólną charakterystykę kosmetyku. Dlatego też, definiując kosmetyk naturalny, należy posłużyć się wytycznymi Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (tzw. ESCOP) z września 2000 roku. Zgodnie z ich charakterystyką za kosmetyk naturalny uznaje się „produkt, który ma upiększyć i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjaznych dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha, a otrzymywanie jest ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi.” Posługując się prawną definicją kosmetyku naturalnego, można potocznie stwierdzić, iż kosmetyki naturalne są produktami otrzymywanymi wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego, zwierzęcego bądź mineralnego, dlatego też bardzo często nazywane są również biokosmetykami lub kosmetykami ekologicznymi. Ich skład bazuje na olejkach eterycznych, olejach, ekstraktach ziołowych i co najważniejsze, nie znajdziemy w nim żadnych komponentów, które były testowane na zwierzętach lub zostały pozyskane w sposób nieszanujący natury.

Kosmetyki naturalne – opis działania

Kosmetyki naturalne wspomagają oraz pobudzają prace skóry w jej naturalnych funkcjach fizjologicznych, bez jakiegokolwiek zakłócania naturalnego rytmu organizmu oraz procesów odnowy. Celem najważniejszym ich stosowania jest przywrócenie naturalnej pracy i funkcji skóry, aktywne pobudzenie jej do samodzielnej odbudowy włókien (np. kolagenowych) oraz innych, również istotnych i naturalnych procesów odnowy. Skóra ciała, która jest pielęgnowana produktami naturalnymi w sposób czynny i samoistny reguluje poziom produkcji sebum, koryguje jego nadmiar lub braki, pobudza aktywnie do samoregeneracji, czego niestety nie zapewniają kosmetyki nienaturalne tj. syntetyczne. Kosmetyki ekologiczne nie walczą z procesami naturalnymi, lecz je wspierają oraz wzmacniają, działają skutecznie, pozostawiając efekt na dłuższy okres. Co ważne, badania pokazują, iż składniki w nich zawarte są całkowicie bezpieczne dla skóry człowieka oraz nie uczulają i podrażniają. W związku z rozwojem technologii produkcji oraz wysoką jakością ingredientów wchodzących w skład kosmetyków naturalnych, w bardzo rzadkich przypadkach wywołują one podrażnienia czy jakiekolwiek reakcje alergiczne. Jako środka konserwującego używa się tylko naturalnych substancji np. witaminy E, alkoholu czy olejków eterycznych. Przy produkcji kosmetyków naturalnych zwraca się szczególną uwagę na jakość i czystość biologiczną użytych składników. Kosmetyki naturalne posiadają także właściwości lecznicze (pomagają w wielu chorobach skóry czy problemach z włosami), przywracają stan równowagi skóry oraz pobudzają procesy regeneracji, jak i dostarczają potrzebnych składników odżywczych.

Kosmetyki naturalne – składniki dozwolone i niepożądane

Matka natura wie, co jest najlepsze dla człowieka. Komponenty naturalne są bardziej kompatybilne, lepiej przyswajalne oraz bliższe skórze człowieka. A także, co z tym związane – bezpieczne, łagodniejsze i skuteczniejsze. Skąd mamy wiedzieć, jakie komponenty w składzie kosmetyków naturalnych są więc dozwolone, a jakie niepożądane? Według aktualnie obowiązującego prawa Unii Europejskiej wszystkie jej kraje członkowskie są zobligowane do umieszczana na etykiecie produktów kosmetycznych składu w systemie INCI tj. International Nomenclature od Cosmetic Ingredients (międzynarodowe nazewnictwo składników produktów kosmetycznych). We wspomnianym systemie obowiązują dwa języki – angielski oraz łaciński. Język angielski przeznaczony jest dla związków chemicznych, natomiast łaciński dla roślin. Dodatkowo, komponenty są umieszczane na etykiecie w pewnej sekwencji tj. poczynając od tego składnika, którego jest najwięcej w kosmetyku naturalnym. Jakie więc składniki zdrowe i dopuszczalne powinien zawierać kosmetyk naturalny? Przede wszystkim zaliczyć do nich można surowce pochodzenia roślinnego, surowce pochodzenia morskiego (np. algi), surowce pochodzenia zwierzęcego (pozyskiwane z szacunkiem z żywych zwierząt np. mleko i jego pochodne, wosk pszczeli, lanolina, mleczko pszczele, propolis) oraz nieorganiczne tlenki i sole otrzymywane z minerałów. Dodatkowo, kolejne surowce dozwolone to olejki eteryczne i ich frakcje, barwniki naturalne (CI 75100 – CI 77947). Naturalne emolienty (estry pochodzenia naturalnego) oraz naturalne emulgatory (np. estry poliglicerolu, sacharozy, alkilowane poliglukozydy ) i czynniki regulujące reologię (np. celuloza, skrobia czy guma ksantanowa) również mogą wchodzić w bezpieczny i naturalny skład kosmetyków naturalnych. Ważną kwestię w recepturze stanowią konserwanty, które również muszą być naturalne. Dozwolone są jedynie tzw. konserwanty identyczne z naturalnymi, gdzie ich odpowiedniki (w postaci chemicznie takich samych lub też bardzo zbliżonych substancji) znajdują się w naturze (przyrodzie). Zaliczyć do nich możemy ester etylowy, kwas salicylowy i jego sole, kwas benzoesowy i jego sole oraz kwas sorbowy i jego sole, jak i alkohol benzylowy.

Kosmetyk naturalny nie powinien zawierać w swoim składzie żadnych komponentów uznawanych za niepożądane czy też szkodliwe, zgodnie z wytycznymi organizacji certyfikujących. Do listy składników zaliczamy:

  • Parabenów (Propylo-, Methylo-, Butylo-, Ethylo- paraben)- są stosowane jako konserwanty chemiczne. Mogą uczulać i być przyczyną reakcji alergicznych. Ponadto, długotrwale stosowane drażnią skórę oraz wchłaniają się ze skóry do krwiobiegu (krwi i limfy) działając negatywnie (głównie estrogennie).
  • Silikonów
  • Syntetycznych barwników (mogą powodować alergie, egzemy i podrażnienia)
  • Laurylosiarczanów sodu (nazywanych SLS, SLES) – są to bardzo agresywne detergenty, często stosowane w składzie kosmetyków. Pienią i myją, odtłuszczają a dodatkowo podrażniają i przesuszają skórę. Badania pokazują, iż niszczą także naturalną warstwę lipidową skóry.
  • Parafiny, wazeliny i olei mineralnych – są wytworami destylacji ropy naftowej. Dają one bardzo szybki efekt nawilżenia, w rzeczywistości działając negatywnie na skórę – zapychają pory, hamują metabolizm skóry, działają niekorzystnie na proces starzenia się skóry a także sprzyjają szybkiemu rozwojowi bakterii beztlenowych odpowiedzialnych m.in. za przewlekły trądzik.
  • Syntetycznych substancji zapachowych – często powodują podrażnienia i alergie. W kosmetykach naturalnych można znaleźć substancje zapachowe, lecz jedynie naturalne np. pochodzące z naturalnych olejów eterycznych.
  • Soli aluminium
  • Glikoli (PEG, PPG) – używanych w roli chemicznych emulgatorów
  • GMO (surowców, które są modyfikowane genetycznie)
  • Chemicznych filtrów UV – z łatwością penetrują skórę i wchłaniają się do krwiobiegi, niosąc negatywne konsekwencje dla skóry
  • Składniki pochodzące od martwych zwierząt bądź testowane na zwierzętach
  • Formaldehydu – długotrwałe stosowanie negatywnie wpływa na stan skóry, podrażnia oraz przyśpiesza proces starzenia się skóry.

Kosmetyki naturalne – certyfikacja

Produkcja kosmetyków naturalnych obwarowana jest pewnymi wytycznymi – musi spełniać surowe oraz ściśle określone normy, co regulowane jest przez posiadanie określonych certyfikatów. Określone certyfikaty potwierdzają autentyczność ekologicznego składu kosmetyku naturalnego. Standardy certyfikujące naturalność składu kosmetyku, powstały, aby ułatwić wybór konsumentowi oraz uświadomić go w tej kwestii. Standardy konkretnych organizacji certyfikujących określane są przez przepisy, jakie dany producent powinien spełnić odnośnie składu produktu, jego jakości, procesu pozyskania składników i ich uprawy, procesu produkcji, a nawet jego pakowania, aby uzyskało godne miano certyfikowanego produktu. Na świecie istnieje bardzo dużo organizacji zajmujących się certyfikowaniem produktów naturalnych. Do najważniejszych i prestiżowych zaliczyć można następujące organizację certyfikujące.

  • ECOCERT

ECOCERT jest najbardziej znaną w Europie i restrykcyjną organizacją certyfikującą kosmetyki naturalne. Opisywana, francuska organizacja została zaakceptowana w ponad 80 krajach, głównie dlatego, że nie jest w sposób bezpośredni powiązana z żadnymi producentami kosmetyków naturalnych – uznawana jest więc za bezstronną oraz niezależną. Według standardów ECOCERT, aby otrzymać ich certyfikację, każdy kosmetyk naturalny musi zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego bądź pochodzących z ekologicznych upraw. Ponadto, zawartość składników syntetycznych nie może w składzie przekraczać 5% i muszą być zachowane ściśle określone wytyczne np. brak surowców modyfikowanych genetycznie w kosmetyku naturalnym.

  • COSMEBIO

COSMEBIO to kolejna bardzo znana organizacja certyfikująca kosmetyki naturalne. Jest ona bardzo popularna we Francji i wykorzystuje określone normy ECOCERT, jako swoje wytyczne do certyfikacji. Wytyczne ECOCERT stanowią podstawę do przyznania znaku certyfikacji dla produktu naturalnego. Certyfikat COSMEBIO zezwala na minimalne użycie składników syntetycznych w danym produkcie – muszą jednak one spełniać rygorystyczne normy. Dodatkowo, nadaje ona logo ECO i BIO.

  • BDIH

BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie Und Handelsunternehmen) – Federalny Zwiazek Niemickiego Przemysłu i Firm Handlowych, który wydaje certyfikację ekologiczną kom stykom, lekom i żywności. BDIH kładzie nacisk na ekologiczne uprawy, proces produkcji, który jest przyjazny dla całej przyrody oraz praktyczne, oszczędne i ekologiczne opakowania.

  • NATRUE

Organizacja NATRUE zrzesza firmy, które zajmują się produkcją kosmetyków naturalnych. Certyfikuje ona produkty na trzy poziomy za pomocą gwiazdek. Jedna gwizdka oznacza, iż dany produkt spełnia wszystkie określone wymagania dla naturalnych komponentów oraz spełnia dopuszczalne sposoby produkcji. Dwie gwiazdki określają, ze 70% składników naturalnych pochodzi z ekologicznych upraw. Trzy gwiazdki oznaczają, iż 95% składników naturalnych pochodzi ze zbiorów ekologicznych.

  • VEGAN

Organizacja VEGAN daje gwarancje, iż dany kosmetyk naturalny jest całkowicie wegański i jednocześnie wolny od GMO.

  • COSMOS

COSMOS (Cosmetic Organic ad Natural Standard) – pierwsza wspólna europejska norma kosmetyków naturalnych, która zrzesza BDITH, ICEA, COSMEBIO, SOIL ASSOCIATION, ECOCERT. Powyższe certyfikacje stworzyły ujednolicone normy standardy europejskie, które dotyczą zasad i pojć związanych z produkcją kosmetyków ekologicznych.

  • AIAB

AIAB (Associazione Italiana per I´AgricolturaBiologica) to Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego. Zdobycie ich certyfikatu nie jest w ogóle proste. Wymagają oni osobnych, niestykających się linii produkcyjnych w przypadku kosmetyków naturalnych i tych kosmetyków tradycyjnych oraz stosowania specjalnych detergentów ze znaczkiem Eko do dezynfekcji i czyszczenia wszelkich urządzeń produkujących kosmetyki ekologiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj