Bakuchiol

Bakuchiol to jedno z najgorętszych odkryć ostatniego czasu w kosmetologii – pożądany głównie przy produkcji kosmetyków do pielęgnacji cery dojrzałej oraz trądzikowej. Nazwa ta coraz częściej pojawia się w składzie najlepszych kosmetyków pielęgnacyjnych. Czym więc jest tajemniczy bakuchiol i dlaczego określany jest botanicznym retinolem lub roślinnym zamiennikiem retinolu? Poznaj niesamowite zastosowanie bakuchiolu i przekonaj się o jego właściwościach na własnej skórze!

Bakuchiol – czym jest roślinny zamiennik retinolu?

Bakuchiol nazywany jest botanicznym retinolem bądź roślinnym zamiennikiem retinolu, ponieważ posiada te same właściwości co retinol, lecz pozyskiwany jest całkowicie w sposób naturalny (wyłącznie z roślin). Otrzymuje się go z liści i nasion rośliny zwanej Bakuchi (Psoralea corylifolia) – nazywanych również Babchi, BabCi, Ba Gu Zhi rosnących w Afryce, Azji i Europie Środkowej oraz w mniejszym stopniu z Otholobium pubescens. Bakuchio to nic więc innego jak roślinna wersja znanej witaminy A – jest to roślinny analog retinoidów, a więc naturalna alternatyw witaminy A. Jako substancja występująca naturalnie stosowany był już od wieków w Indiach oraz Chinach do terapii leczenia różnych chorób zapalnych skóry (takich jak podrażnienia, trądzik czy egzema). Nasiona rośliny zawierają olejek eteryczny, który działa dobroczynnie na skórę – pobudza ją oraz sprawia, że staje się ona zregenerowana i bardziej odżywiona. Stosowany jest również jako rewelacyjny środek w walce z łuszczycą oraz bielactwem. Wykorzystywany jest także w medycynie ajurwedyjskiej jako preparat odmładzający.

Właściwości bakuchiolu znane są od wielu wieków, natomiast w kosmetyce współczesnej jego początki sięgają roku 1966 – gdzie po raz pierwszy wyizolowano go z roślin i nasion. W celach komercyjnych wykorzystano go natomiast dopiero w roku 2007, aczkolwiek do masowej produkcji użyto dopiero kilka lat później.

Bakuchiol a retinol (witamina A)

Tajemnicze retinoidy to specyfiki stosowane w leczeniu trądziku, który występuje w ciężkiej postaci. Retinoidy świetnie hamują produkcję oraz nadmierne wydzielanie łoju, jak i wielkość gruczołów łojowych stopując je nawet do kilku miesięcy po ostawieniu specyfiku. Ponadto, spowalniają rozwój bakterii , które żywią się wydzielanym łojem, co prowadzi często do rozwoju trądziku. Mają one również działanie przeciwzapalne. Jedną z form retinoidu jest retinol (witamina A), który stymuluje produkcję kolagenu oraz wspomaga skutecznie odnowę komórek. Uznawany jest za fundamentalną substancję w pielęgnacji skóry, przyczyniającą się do redukcji zmarszczek i matowości skóry. Retinol jest trzecim najskuteczniejszym i najsilniejszym wyborem dostępnym bez recepty pośród retinoidów. Istnieje pięć form retinoidów, gdzie dwa pierwsze (tretynoina i tazaroten) dostępne są wyłącznie na receptę. Badania na przestrzeni lat pokazują jednak, iż stosowanie retinolu może nieść ze sobą negatywne konsekwencje w postaci skutków ubocznych – łuszczenie się, pieczenie czy stany zapalne skóry. Substancja ta traci również z czasem swoją skuteczność, co nie jest korzystne dla osób, które muszą stosować go regularnie. Formą zamienną retinolu stał się więc bakuchiol – do jego popularności przyczyniły się niewystarczające właściwości retinolu. Ale co tak naprawdę wpływa korzystnie na przewagę bakuchioli? Jak już wspomniano, jest to substancja naturalna, co oznacza, że nie powoduje podrażnień, pieczenia i zaczerwienienia oraz jest lepiej przyswajalna i tolerowana przez skórę, nawet wrażliwą. Jest również świetną alternatywą dla wegan i osób ceniących sobie wegańskie produkty, które są przyjazne dla człowieka oraz środowiska. W przeciwieństwie do retinolu, nie wykazuje również właściwości fotouczulających. Bakuchiol wręcz ma działanie łagodzące szkodliwe promieniowanie słoneczne.

Bakuchiol – właściwości

Bakuchiol jako naturalna alternatywa retinolu uznawany jest za przeciwutleniacz, który rewelacyjnie eliminuje oznaki starzenia, poprawia elastyczność i sprężystość skóry, a także rozjaśnia ją oraz wygładza, nadając skórze młodzieńczego blasku. Ponadto, ma działanie przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowe oraz odmładzające. Stymuluje on produkcję elastyny i kolagenu, dlatego też posiada rewelacyjne właściwości wygładzające, ujędrniające i odbudowujące. Jest także nieoceniony w walce z przebarwieniami, zmianami zapalnymi czy bardzo ciężką postacią trądziku. Dedykowany jest głównie dla cery trądzikowej i dojrzałej, wiotkiej czy wrażliwej. Wyżej wymieniony właściwości bakuchiolu to tylko niektóre jego supermoce. Pielęgnuje on skórę na wiele sposobów, w tym również:

  • Hamuje namnażanie bakterii, które wywołują trądzik
  • Przyśpiesza cykl odbudowy skóry
  • Skutecznie zmniejsza działalność enzymu, który przyczynia się do nadmiernego wydzielania sebum
  • Zwiększa ilość komórek, które produkują elastynę i kolagen – poprawia tym samym jędrność, gęstość i sprężystość skóry
  • Nie wykazuje działania fotouczulającego, a nawet łagodzi negatywne skutki promieniowania słonecznego
  • Zmniejsza działanie komórek produkujących melaninę, co prowadzi do poprawy kolorytu skóry, rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych
  • Ma działanie złuszczające naskórek, pomaga usunąć zrogowaciałą warstwę skóry co prowadzi do gładszej, ujednoliconej i promiennej cery
  • Co najważniejsze, bakuchiol nie wykazuje prawie żadnych skutków ubocznych
  • Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, które jest potwierdzone w badaniach przedklinicznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj