Psychologia jestrelatywnie młodą dziedziną nauki,której początki sięgająXIX wieku. Psychologia zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z człowiekiem i jego zachowaniem oraz umysłem. Psycholodzy zajmują się więc poszukiwaniem odpowiedzi na pytania związane z człowiekiem pojmowanym w sposób holistyczny (jego naturą, zachowaniem, procesami umysłowymi itp.) – Jakie są przyczyny samobójstw u nastolatków? Czym jest depresja u człowieka? Psychologia porusza tematy związane ze zrozumieniem świadomych oraz nieświadomych zjawisk, chcąc tym samym poznać powody ludzkich zachowań, myśli, emocji itp. Co to jest psychologia? Czym zajmuje się psychologia i jakie są najważniejsze nurty psychologiczne? Dowiedz się, jak kształtowała się historia psychologii oraz jak wygląda aktualnie podejście do niej.
czytaj więcej ∨
Psychologia (ang. psychology)uważana jest w świecie naukowym za naukę interdyscyplinarną, której głównym przedmiotem badań jest człowiek oraz szeroko pojęte prawa i mechanizmy rządzące jego procesami umysłowymi (psychicznymi), jak i ściśle od nich zależne jego zachowania. Słownik Języka Polskiego (PWN) definiuje psychologię, jako naukę, która zajmuje się powstawaniem oraz przebiegiem procesów umysłowych (psychicznych), jak i właściwościami psychicznymi człowieka oraz normalizacją jego relacji z otoczeniem. Podobną definicją posługuje się Słownik Wyrazów Obcych. Dodatkowo, w swojej definicji powołuje się on na etymologie terminu psychologia: psyche w języku greckim oznacza duszę, natomiast logos to nauka, myśl, rozumowanie lub słowo, dlatego też potocznie psychologia nazywana jest nauką o duszy. Według Arthura i Emily Reber nie da się jednoznacznie, prostym językiem zdefiniować terminu psychologia. Ich zdaniem psychologia próbuje zrozumieć umysł oraz związane z tym zachowania człowieka. Jako samodzielna dziedzina naukowa jest ściśle powiązana z filozofią oraz medycyną, gdzie przyswaja również problemy natury biologicznej, fizjologicznej, jak i zagadnienia dotyczące umysłu, wiedzy oraz woli.
W literaturze przedmiotu znaleźć można wiele opisów charakteryzujących pojęcie psychologia. Trudno jednoznacznie określić ramy terminu i stworzyć ostateczną, powszechnie uznawaną definicję psychologii. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż wynika to z faktu, iż psychologia czerpie wiedze i jest ściśle powiązana z wieloma innymi dziedzinami naukowymi np. filozofią, biologią, medycyną, pedagogiką, socjologią, antropologią, lingwistyką, etologią, a nawet kryminologią. Pomimo iż, posiada własne metody eksperymentalne i dzięki temu uznawana jest za samodzielną dziedzinę naukową, często utożsamiana jest z naukami społecznymi, naukami humanistycznymi czy naukami behawioralnymi.
Psychologia, zgodnie ze współczesną literaturą przedmiotu, zajmuje się szeroko pojętymi czynnościami i zachowaniami człowieka, na które składają się subiektywne procesy psychiczne (umysłowe) oraz obiektywne, zewnętrzne i fizyczne reakcje – docieka zagadnień związanych z mechanizmami ludzkich zachowań, procesów myślowych, emocji czy wpływu otoczenia na człowieka. Przedstawiony opis, jest opisem dość ogólnym. Należy podkreślić, iż w piśmiennictwie dotyczącym psychologii, znaleźć można podział na psychologię akademicką (naukową) oraz psychologię stosowaną gdzie wyróżnia się odmienne i wspólne pola zainteresowań. Zgodnie z powyższym psychologia naukowa zajmuje się następującymi obszarami:
Z kolei psychologia stosowana ma za zadanie zastosować całokształt wiedzy psychologicznej, w następujących obszarach życia człowieka:
Współcześnie psychologia jest dość obszerną oraz niejednoznaczną dziedziną nauki, w której można wyróżnić wiele obszarów badań psychologicznych. Badacze zjawiska wyróżniają wiele nurtów psychologicznych, które pojawiły się od początku istnienia omawianego terminu. Najbardziej popularne nurty w psychologii to:
Literatura:
Zwiń ^