mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to jeden z zabiegów estetycznej, na który dość często kobiety oraz mężczyźni zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub gabinetów lekarskich (głównie dermatologicznych) – według badań jest ona jednym z najczęściej wybieranych zabiegów. Mikrodermabrazja cieszy się ogromnym powodzeniem ze względu na świetne, szybko widoczne efekty, przystępną cenę oraz pozytywne opinie. Ponadto, specjaliści polecają ją niemal do wszystkich rodzajów skóry w każdym wieku. Co to jest mikrodermabrazja? Na czym polega zabieg mikrodermabrazji i jakie efekty dzięki niej można uzyskać? Dowiedz się, dla kogo jest mikrodermabrazja i ile kosztuje. Zapraszamy do lektury.

Co to mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja nazywana jest również mikropeelingiem kontrolowanym, jest ona zabiegiem kosmetycznych, który polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka, jak i głębszych warstw skóry poprzez dokładnie kontrolowany strumień mikrokryształków. Zabieg wykonywany jest przy pomocy specjalnego urządzenia do tego przeznaczonego. Od tradycyjnej dermabrazji zabieg mikrodermabrazji odróżnia się właśnie możliwością precyzyjnego dostosowania stopnia ścierania tj. głębokości ścierania. Mikrodermabrazja jest nowoczesną techniką w medycynie estetycznej, która za pomocą mechanicznego, łagodnego peelingu wpływa na poprawę funkcjonowania skóry oraz pomaga w walce z problemami skórnymi i różnorodnymi niedoskonałościami (zmarszczki, blizny, przebarwienia, trądzik, zaskórniki). Zabieg ten, nie tylko złuszcza, lecz także wzmacnia skórę i ją dotlenia oraz ponadto stymuluje produkcję kolagenu. Mikrodermabrazja jest stosowana od połowy lat 80. XX wieku, spopularyzowała się natomiast na początku XXI wieku, gdzie stała się jedną z najczęściej wybieranych zabiegów w Polsce. Mikrodermabrazję można wykonać na różnych częściach ciała – najczęściej dokonuje się jej na skórze twarzy, szyi, dekolcie oraz plecach.

Rodzaje mikrodermabrazji

Medycyna estetyczna wyróżnia trzy rodzaje mikrodermabrazji, w zależności od tego, jaki materiał został użyty do złuszczania naskórka i skóry. Dobór odpowiedniego rodzaju mikrodermabrazji uzależniony jest od kilku czynników (np. indywidualne predyspozycje skóry, stan skóry) i zazwyczaj poprzedza go wywiad z osobą, na której ma być wykonany zabieg. Można wyróżnić następujące rodzaje mikrodermabrazji:

Mikrodermabrazja diamentowa

Mikrodermabrazja diamentowa polega na bezbolesnym ścieraniu warstwy naskórka za pomocą diamentowych głowic (głowic, które są zaopatrzone w sztuczne bądź naturalne pierścienie ścierające). Jest to metoda bezpyłowa. Mikrodermabrazja diamentowa polecana jest dla skóry cienkiej oraz wrażliwej, ponieważ jest bezpieczna i bezbolesna (nie narusza ona bardzo delikatnej naturalnej struktury warstwy hydrolipidowej skóry). Zaleca się ją również dla osób posiadających skłonności do alergii, gdyż rumień po zabiegu znika szybko (do kilku godzin po zabiegu), jak i w czasie jego trwania nie tworzy się żaden pył – dzięki czemu nie występuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych. Mikrodermabrazja diamentowa jest według badań najczęściej wybieranym zabiegiem z serii mikropeelingu. Mikrodermabrazję diamentową można wykonywać jako pojedyncze zabiegi bądź w seriach Kiku a nawet kilkunastu zabiegów. Należy jednak pamiętać o odstępach czasowych – zaleca się wykonywanie zabiegu, co 3 lub 4 tygodnie. Częstotliwość zabiegów oraz ich ilość najlepiej ustalić z osobą, która profesjonalnie się tym zajmuje.

Mikrodermabrazja korundowa

Mikrodermabrazja korundowa polega na delikatnym złuszczaniu obumarłego naskórka przy pomocy tzw. mikronizowanych kryształów tlenku glinu, czyli korundu. Złuszczanie odbywa się przy pomocy głowicy z dwoma końcówkami, gdzie kryształki tlenku glinu wyrzucane są pod ciśnieniem, co daje efekt tzw. piaskowania skóry. Mikrodermabrazja korundowa działa podobnie jak mikrodermabrazja diamentowa, stymulując regenerację elastynę oraz kolagenu. Ten rodzaj mikrodermabrazji nie jest polecany dla skóry wrażliwej oraz delikatnej. Zaleca się ją dla osób borykających się z bliznami, rozszerzonymi porami, rozstępami oraz cellulitem. Rumień, czyli zaczerwienie skóry po zabiegu może utrzymywać się do kilku dni, przeważnie do dwóch dni. Mikrodermabrazja korundowa cieszy się dużą popularnością, dzięki efektom jakie można uzyskać podczas zabiegu.

Mikrodermabrazja tlenowa

Mikrodermabrazja tlenowa uznawana jest za najłagodniejszą i najdelikatniejszą ze wszystkich rodzajów mikrodermabrazji. Nazywana jest również oksydermabrazją (oxydermabrazją). Podczas zabiegu wykorzystuje się tlen oraz sól fizjologiczną, gdzie z urządzenia pod ciśnieniem wydmuchuje się te składniki. Mikrodermabrazja tlenowa złuszcza skutecznie obumarły naskórek oraz dotlenia skórę. Tym sposobem można również pozbyć się ze skóry czy porach zalegających zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do powstania krostek i zaskórników oraz o wiele groźniejszych stanów zapalnych. Mikrodermabrazja tlenowa zalecana jest dla osób z cerą wrażliwą, alergiczną, ziemistą oraz trądzikową.

Na czym polega mikrodermabrazja?

Zabieg mikrodermabrazji nie należy do zabiegów skomplikowanych, nie trzeba więc jakość szczególnie się do niego przygotowywać. Specjalista wykonujący mikrodermabrazję przygotowuje najpierw skórę do zabiegu. Przed zabiegiem należy zadbać o to, aby skóra była dobrze oczyszczona – można ją również delikatnie przetrzeć specjalnym środkiem odkażającym. Po wykonaniu czynności związanych z przygotowaniem do mikrodermabrazji osoba wykonującą ją przykłada do skóry (twarzy, pleców itp.) głowicę i przesuwając ją delikatnie oraz stopniowo ściera naskórek. Cały zabieg trwa od około 30 do 50 minut. W czasie całej procedury mikrodermabrazji naskórek w danej partii jest ścierany od kilku do kilkunastu razy. Mikrodermabrazja jest całkowicie bezbolesna – pacjenci odczuwają jedynie lekkie ssanie oraz delikatne ścieranie. Przygotowanie do zabiegu mikrodermabrazji przebiega kilkuetapowo:

  1. Nie kilka dni przed zabiegiem mikrodermabrazji nie wolno podrażniać skóry w miejscu, w którym ma być wykonany – nie stosować w tym czasie kremów do depilacji, peelingów enzymatycznych czy mechanicznych oraz uważać na poparzenia słoneczne.
  2. Zabieg mikrodermabrazji można wykonać jedynie wtedy, gdy na skórze nie występują żadne uszkodzenia, ranki, łuszczyca czy wykwity ropne oraz zakażenia wirusowe np. opryszczka.
  3. Specjalista dokonuje ocenę stanu skóry oraz decyduje wraz z klientem o rodzaju zabiegu.
  4. Specjalista (kosmetyczka, dermatolog) oczyszcza skórę z makijażu i kremów oraz ewentualnych zanieczyszczeń (kurzu, nadmiaru sebum itp.). Zazwyczaj pacjent proszony jest o założenie okularów ochronnych.
  5. Mikrodermabrazja wykonywana jest za pomocą specjalnego urządzenia, który wyposażony jest w głowicę ścierne lub dyszę (w zależności od rodzaju mikrodermabrazji).podczas zabiegu złuszczony naskórek oraz zużyte mikrokryształki lub korund jest odsysany do specjalnego pojemnika.
  6. Po wykonanej mikrodermabrazji specjalista nakłada krem bądź maskę na skórę, w zależności od indywidualnych potrzeb skóry klienta.
  7. Po zabiegu nie powinno się korzystać z basenu, gdyż istnieje ryzyko przesuszenia bądź nawet zakażenia skóry. Należy również zrezygnować z opalania i stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym.

Mikrodermabrazja – efekty

Widoczne efekty mikrodermabrazji są zauważalne już po pierwszym wykonanym zabiegu. Jakie korzyści daje mikrodermabrazja?

  • Bezpieczne oraz stopniowe złuszczanie naskórka bez jakiegokolwiek ryzyka powstania alergii, podrażnień czy nieestetycznych blizn
  • Odżywia oraz dotlenia skórę
  • Poprawia widocznie koloryt skóry (rozjaśnienie oraz odświeżenie skóry) oraz jej elastyczność
  • Poprawia wchłanianie i wzmacnia działanie składników aktywnych w kosmetykach
  • Zmniejszenie wydzielania sebum ( w przypadku skóry mieszanej i tłustej)
  • Zauważalnie zmniejsza widoczność zmarszczek
  • Zauważalnie zmniejsza widoczność blizn oraz przebarwień
  • Odblokowuje oraz oczyszcza pory
  • Redukuje symptomy trądziku
  • Usuwa znacząco zaskórniki
  • Pobudza skutecznie skórę do produkcji kolagenu i elastyny (przyśpiesza istotnie syntezę włókien kolagenowych)
  • Istotnie wpływa na poprawę ukrwienia skóry
  • Zmniejszenie widoczności cellulitu i rozstępów

Cena mikrodermabrazji

Wiele osób zadaje sobie pytanie – ile kosztuje mikrodermabrazja? Cena mikrodermabrazji zależna jest od kilku czynników. Na jej cenę wpływa między innymi renoma danego gabinetu kosmetycznego lub lekarskiego, jakość sprzętu, którym dysponuje, jak i liczba wykupionych zabiegów (często przy serii zabiegów mikrodermabrazji koszt jest mniejszy). Z pewnością cena mikrodermabrazji nie jest bardzo wygórowana i pozostaje ona często w zasięgu znacznej liczby osób. Mikrodermabrazja, w porównaniu z innymi zabiegami jest stosunkowo tanim zabiegiem, a dodatkowo bardzo skutecznym podczas walki z niedoskonałościami. Warto również wspomnieć, iż cena za zabieg mikrodermabrazji zależy również od wybranego obszaru ciała – mikrodermabrazja twarzy będzie o wiele mniej kosztowała aniżeli mikrodermabrazja wykonywana na udach czy plecach. Przyjmuje się, iż cena pojedynczego zabiegu mikrodermabrazji twarzy oscyluje w granicach od 100 do 200 zł.

Dla kogo zabieg mikrodermabrazji? – wskazania do mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja należy do zabiegów pielęgnacyjno – kosmetycznych tzw. uniwersalnych, gdyż sprawdza się idealnie w wielu różnych niedoskonałościach, wszystkich rodzajach skóry oraz w każdym wieku. O profesjonalnym złuszczeniu naskórka powinny jednak pomyśleć osoby, które borykają się na co dzień z pewnymi problemami skórnymi i niedoskonałościami. Wskazania do mikrodermabrazji to głównie:

  • Zmęczona, poszarzała, pozbawiona blasku i witalności skóra (wiotka skóra)
  • Widoczny proces starzenia się skóry tj. pierwsze zmarszczki, utrata elastyczności skóry
  • Blizny oraz przebarwienia różnego pochodzenia, jak i piegi
  • Cellulit oraz rozstępy
  • Trądzik, zaskórniki oraz rozszerzone pory
  • Prosaki
  • Szorstki oraz przesuszony naskórek
  • Nieprawidłowości związane z rogowaceniem się naskórka
  • Nadmierne wydzielanie sebum
  • Skóra bardzo zniszczona promieniami słonecznymi

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja uważana jest w kosmetologii za jeden z bezpieczniejszych oraz łagodniejszych zabiegów, należy jednak z ostrożnością oraz w sposób odpowiedzialny podejmować decyzję o skorzystaniu z jej zalet. Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania tego typu zabiegów. Dobrą wiadomością jest, iż nie jest wiele bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu mikrodermabrazji. Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań do mikrodermabrazji należą:

  • Ostre stany zapalne skóry
  • Choroby różnorodne skóry np. bliznowce, łuszczyca czy nowotwór skóry
  • Zakażenia wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze skóry
  • Różnorodne znamiona
  • Zabiegi chirurgiczne, które były wykonywane w ostatnich kilku miesiącach w obszarze, w którym ma być wykonana mikrodermabrazja
  • Stosowanie systematyczne leków przeciwzakrzepowych
  • Uszkodzona ciągłość skóry w partii, która ma być poddana zabiegowi
  • Naczyniaki jamiste
  • Leczenie onkologiczne
  • Terapia przeciwtrądzikowa określonymi lekami

Mikrodermabrazja a ciąża i karmienie piersią

Nie istnieją żadne potwierdzone przeciwwskazania do wykonywania mikrodermabrazji w ciąży. Uznaje się, iż jest to zabieg całkowicie bezpieczny, bezbolesny oraz nieinwazyjny. Zaleca się, aby w okresie ciąży oraz karmienia piersią wykonanie zabiegu mikrodermabrazji skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj