Cera trądzikowa, w temacie pielęgnacji, należy do grupy wymagających typów skóry. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków czy nieprawidłowo wykonana codzienna pielęgnacja może wpłynąć negatywnie na jej ogólny stan – pogorszyć jej wygląd oraz kondycję. Cera trądzikowa wymaga więc określonego podejścia. Jak prawidłowo dbać o cerę trądzikową? Dowiedz się, czym charakteryzuje się skóra trądzikowa oraz jak właściwie ją pielęgnować?
Cera trądzikowa – ogólna charakterystyka
Wiele osób uważa, że skóra trądzikowa dotyka tylko osoby w wieku nastoletnim. Jest to bardzo mylne przekonanie, gdyż z trądzikiem zmagają się również dorośli – osoby w rożnym wieku, niezależnie od płci. Cera trądzikowa uznawana jest przez kosmetologów oraz dermatologów za jedną z bardziej problematycznych typów skóry – pod względem estetycznym (wizualnym), leczniczym, jak i pielęgnacyjnym. Ponadto, skóra trądzikowa często wpływa na inne aspekty życia np. psychiczny czy społeczny, obniżając samoocenę czy powodując kompleksy. Po czym rozpoznać skórę trądzikową? Cera trądzikowa jest wbrew pozorom bardzo łatwa do rozpoznania, ze względu na charakterystyczne objawy. Cera trądzikowa, z uwagi na wzmożoną produkcję sebum oraz nadmierne rogowacenie naskórka w obszarze mieszków łojowych i ujść gruczołów łojowych jest zazwyczaj przetłuszczona i poszarzała. Ma ona tendencje do nadmiernego świecenia się, głównie w obszarze czoła, nosa i brody, czyli w tzw. strefie T, aczkolwiek nie jest to reguła. Do charakterystycznych objawów skóry trądzikowej można zaliczyć zmiany skórne mające przebieg zapalny lub niezapalny w różnorodnej postaci np. zaskórników, wykwitów czy grudek podskórnych, guzków, krostek. Postać zmian skórnych jest w dużej mierze uwarunkowana odmianą trądziku. Ponadto, do objawów cery trądzikowej można zaliczyć także rozszerzone pory, zmiany pozapalne (np. przebarwienia, blizny) i kaszkę. Zmiany skórne mogą wystąpić również na plecach, szyi czy dekolcie. Należy w tym miejscu nadmienić, iż znaczna produkcja łoju i wzmożone rogowacenie, powodują dobre warunki dla bytowania różnych szczepów bakterii, które odpowiedzialne są za niedoskonałości skórne – bardzo charakterystyczne dla skóry trądzikowej. Wyróżnia się w literaturze przedmiotu wiele rodzajów trądziku pospolitego, między innymi trądzik krostkowaty, trądzik grudkowaty, trądzik grudkowato – krostkowy, trądzik zaskórnikowy czy trądzik ropowiczy, trądzik odwrócony, trądzik skupiony – dlatego też niektóre objawy mogą się troszkę od siebie różnić.
Jak powinna być pielęgnowana cera trądzikowa?
Cera trądzikowa wymaga odpowiedniego podejścia i właściwej pielęgnacji. Rozpoznanie typu cery jest istotnym elementem prawidłowej i świadomej pielęgnacji, która jest w stanie przynieść zadowalające efekty, sprawiając, że będzie ona piękna, młoda i zdrowa. Tylko odpowiednio dobrane kosmetyki do skóry trądzikowej pozwolą jej właścicielom zadbać prawidłowo o potrzeby cery. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne mogą wpłynąć na pogorszenie kondycji cery trądzikowej – zamiast zahamować powstawanie niedoskonałości to spotęgują ich wykwit. Do cery trądzikowej zaleca się stosowanie kosmetyków naturalnych, które w składzie zawierają wyłącznie naturalne składniki (pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego). Ponadto, produkty pielęgnacyjne powinny być wolne od silikonów, parabenów czy innych podobnych środków petrochemicznych. Kosmetyki do cery trądzikowej powinny bazować na składnikach naturalnych, które regulują pracę gruczołów łojowych oraz wzmożoną produkcję sebum, jak i dobrze jakby były wzbogacone o substancje antybakteryjne i przeciwzapalne. Świadoma pielęgnacja to nie wszystko, co potrzebuje skóra trądzikowa. Dodatkowo, obok pielęgnacji, istotną rolę przy skórze trądzikowej odgrywają hormony, styl życia oraz dieta.
W prawidłowej i świadomej pielęgnacji cery trądzikowej powinno się przestrzegać kilku istotnych etapów pielęgnacyjnych. Pierwszym i najważniejszym z nich jest właściwe oczyszczenie skóry a następnie tonizowanie jej. Bardzo ważnym punktem jest także odpowiednie nawilżenie. Przy skórze trądzikowej należy również pamiętać o cyklicznym, lecz delikatnym złuszczeniu martwego naskórka oraz prawidłowej ochronie przeciwsłonecznej.
Oczyszczanie cery trądzikowej
Oczyszczanie cery trądzikowej to pierwszy i zarazem najistotniejszy krok w codziennym rytuale pielęgnacyjnym skóry. Jest to istotny punkt, gdyż podczas niego z powierzchni skóry zostaje usunięte zalegające sebum, brud zgromadzony w ciągu całego dnia oraz wszelakie bakterie. Najlepiej sięgnąć po kosmetyki naturalne dedykowane dla cery trądzikowej, której wykazują działanie oczyszczające, ściągające oraz regulujące. Należy wystrzegać się kosmetyków z alkoholem, gdyż może on wysuszyć skórę, co spowoduje zaognienie problemów skórnych. Skóra trądzikowa nie lubi byt mocnego tarcia i jest bardzo wrażliwa na wszelkie podrażnienia. Warto więc do jej pielęgnacji wybrać produkty naturalne, pozbawione SLS, silikonów i innych podobnych chemicznych substancji.
Tonizowanie cery trądzikowej
Tonizowanie to kolejny ważny punkt w świadomej pielęgnacji skóry trądzikowej. Właściwie przeprowadzona tonizacja może wpłynąć na wzmocnienie działania innych produktów kosmetycznych np. kremu cz serum – efektywniej skóra chłonie wtedy składniki aktywne zawarte w kolejnych kosmetykach. Dodatkowo, toniki do twarzy posiadają wiele zalet – wykazują działanie mające na celu przywracanie skórze właściwego poziom pH, przeciwdziałają namnażaniu bakterii oraz ich rozwojowi, jak i przynoszą ulgę skórze. Naturalne kosmetyki do cery trądzikowej regulują również pracę gruczołów łojowych, delikatnie matują skórę i usuwają nadmiar sebum. Działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i normalizująco.
Cera trądzikowa – prawidłowe nawilżanie i odżywienie
W pielęgnacji skóry trądzikowej bardzo ważnym krokiem jest jej nawilżenie i odżywienie. Odpowiednio odżywiona i nawilżona cera trądzikowa poprzestaje nadmiernie produkować sebum. Wybierając kosmetyki do cery trądzikowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ważne by produkty były w pełni naturalne oraz nie posiadały w składzie komedogennych tj. zapychających porów składników, gdyż może to wpłynąć na pogorszenie kondycji cery. Pielęgnacją dzienna oraz wieczorna cery trądzikowej powinna skupiać się na stosowaniu kosmetyków o wysokowyspecjalziowanym działaniu np. kremów, serum czy różnorodnych koncentratach. Produkty pielęgnacyjne powinny zawierać lekką formułę i szybko się wchłaniać. Należy unikać kosmetyków mocno oleistych i bardzo tłustej konsystencji. Kosmetyki do cery trądzikowej powinny wykazywać właściwości matujące, ograniczające nadprodukcję sebum oraz zapobiegające nadmiernemu błyszczeniu się skóry. Dodatkowo, powinny dobroczynnie wpływać na skórę tj. głęboko nawilżać i odżywiać, jak i odbudowywać warstwę hydrolipidową skóry.
Cera trądzikowa a złuszczanie
Bardzo ważne dla cery trądzikowej jest złuszczanie martwego naskórka. Krok ten można wykonać przy pomocy peelingu. Złuszczanie jest również istotne przy skórze trądzikowej, gdyż zapobiega powstawaniu tzw. czopów rogowych, które powstają w ujściu gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych i blokują wydalanie sebum na powierzchnię skóry, co może prowadzić do powstawania problemów skórnych – zaskórników czy nawet wykwitów zapalanych. Warto podkreślić, iż wybór odpowiedniego peelingu zależne jest od kilku czynników, między innymi od rodzaju trądziku czy reaktywności i wrażliwości skóry. Zaleca się stosowanie produktów naturalnych.
Błędy pielęgnacyjne przy cerze trądzikowej
Wiele osób nie wie jak prawidłowo pielęgnować swoją cerę trądzikową i popełniają wiele błędów. Dodatkowo, chcąc pozbyć się trądziku często próbują poradzić sobie z nim na wiele dziwnych sposób, co często przyczynia się jedynie do pogorszenia stanu i kondycji skóry. Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji cery trądzikowej?
- Częste dotykanie twarzy brudnymi rękami. Skóra trądzikowa jest bardzo problematyczną cerą, która jest narażona na powstawanie wielu stanów zapalnych. Dotykanie jej dłońmi prowadzi do pozostawianiu bakterii i drobnoustrojów na powierzchni skóry.
- Używanie brudnego ręcznika do wycierania twarzy. Wycieranie skóry twarzy brudnym ręcznikiem prowadzi pozostawiania na jej powierzchni bakterii, które mogą prowadzić do stanów zapalnych skóry.
- Wyciskanie zaskórników, krostek, pryszczy i innych wykwitów skórnych. Ma to wpływ na zaostrzenie się stanów zapalnych oraz rozprzestrzenienie bakterii na inne partie twarzy. Wyciskanie czy drapanie może prowadzić także do powstania nieestetycznych blizn czy plam potrądzikowych.
Literatura:
- Tomczyk P., Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż., 2022.
- Bender S., Pielęgnacja ciała., 2011.
- Kaźmierska A. D., Bolesławska I., Przysławski J., Wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego., „Farmacja Polska”, 2020.
- Zejfer A., Kompleksowa terapia problemów skórnych., 2022.
- Winiarska-Mieczan A., Samolińska W., Kowalczuk-Vasilev E., Czynniki żywieniowe a stan skóry, włosów i paznokci, 2022.
- Cira A. i inni., Substancje w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej, w: Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej, Goździalska A., Jaśkiewicz J. (red.), 2013.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia., tom I, 2019.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia., tom II, 2020.
- Senelle, Trądzik – objawy, przyczyny, rodzaje oraz leczenie trądziku., –https://senelle.pl/tradzik-objawy-przyczyny-rodzaje-oraz-leczenie-tradziku/, 2021.
- Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną., „Forum Dermatologicum”, 2019.
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów., [w:] Mazur M., Zawirska A., i inni., Choroby łojotokowe skóry, 2010.