Kwas hialuronowy w kosmetykach

0
168
Kwas hialuronowy

Moda na kwas hialuronowy w kosmetykach rozpoczęła się kilkanaście lat temu. Trend ten został zainspirowany zastosowaniem kwasu hialuronowego do zabiegów z dziedziny kosmetologii oraz medycyny estetycznej, gdzie odgrywa istotną rolę, jako substancja odmładzająca. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom kwas hialuronowy w kosmetykach stosuje się na szeroką skalę m.in. uznaje się go za panaceum na przedwczesne starzenie się skóry. Na rynku polskim możemy spotkać masę produktów zawierających kwas hialuronowy pod różnymi postaciami np. kwas hialuronowy w kosmetykach, w postaci tabletek czy suplementów diety. Czym jest więc kwas hialuronowy w kosmetykach? Jak działa i czy jest bezpieczny? Kto powinien stosować kosmetyki zkwasem hialuronowym?

Czym jest kwas hialuronowy w kosmetykach?

Kwas hialuronowy bardzo chętnie jest wykorzystywany w kosmetologii oraz medycynie estetycznej – służy między innymi do produkcji kosmetyków odmładzających. Czym więc jest kwas hialuronowy, który używany jest w kosmetykach? Kwas hialuronowy w kosmetykach to związek organiczny (chemiczny). Należy on do grupy wielocukrów tzw. GAG czyli wielocukrów z rodziny glikozaminoglikanów, które można odnaleźć we wszystkich tkankach pochodzenia zwierzęcego. Warto podkreślić, iż kwas hialuronowy nie występuje w składzie żadnych roślin – dlatego też nie istnieje roślinny kwas hialuronowy. Niegdyś kwas hialuronowy w kosmetykach był pozyskiwany z krwi pępowinowej czy grzebienia koguciego, lecz w związku z częstymi reakcjami alergicznymi zaprzestano tego procederu. Współcześnie najczęściej stosuje się syntetyczną postać kwasu hialuronowego kosmetykach, który został wynaleziony w roku 1996. Opisywana substancja jest pozyskiwana metodą biotechnologiczną, gdzie wykorzystuje się szczep paciorkowców tj. Streptococcus. Kwas hialuronowy w kosmetykach stosowany jest najczęściej w trzech postaciach:

  • Kwas wielocząsteczkowy HMW (ang. High Molecular Weight) – najczęściej stosowana postać kwasu hialuronowego w kosmetykach. Wykazuje on wiele dobroczynnych właściwości. Kwas wielocząsteczkowy HMW nie przenika do warstw głębszych skóry, lecz tworzy na jej powierzchni tzw. filtr. Ponadto, chroni warstwę rogową skóry, wygładza jej powierzchnię oraz przyczynia so znacznego ograniczenia odparowywania wody.
  • Kwas małocząsteczkowy LMW (ang. Low Molecular Weight)- ten rodzaj kwasu hialuronowego poprawia istotnie nawilżenie oraz jędrność skóry, wpływa na lepsze gojenie się ran oraz przyczynia do szybszego przenikania substancji aktywnych wgląd skóry.
  • Kwas ultra małocząsteczkowy UMLW (ang. Ultra Low Molecular Weight) – ma działanie długotrwałego nawilżenia na poziomie warstw wewnętrznych skóry oraz przenikania przez warstwę rogową naskórka.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż kwas hialuronowy występuje w ciele człowieka pod postacią hialuronianu sodu. Znaleźć można go w ludzkiej skórze, szklistym oku, mazi stawowej oraz wielu innych miejscach ciała ludzkiego. Niestety, wraz z wiekiem (około 25 roku życia) jej ilość znacznie maleje – skóra staje się obwisła, wiotka, sucha.

Działanie kwasu hialuronowego w kosmetykach

Kwas hialuronowy nazywany jest eliksirem młodości, gdyż zawiera kolagen oraz elastynę, które są odpowiedzialne za młody wygląd. Kwas hialuronowy w kosmetykach stosowany jest na szeroką skalę ze względu na swoje rewelacyjne właściwości. Cechuje go idealna zdolność wiązania cząstek wody w skórze człowieka oraz łączenia włókien kolagenowych. Kwas hialuronowy w kosmetykach ma działanie rewitalizujące skórę oraz mocno nawilżające. Ponadto, chroni ją także przed nadmierną utratą wilgoci. Innowacyjne badania pokazują, iż jedna cząsteczka kwasu hialuronowego w kosmetykach może związać ponad 200 cząstek wody tj. ponad 4 tysiące razy więcej aniżeli jego waga. Opisywane właściwości kwasu hialuronowego w kosmetykach nazywane są zdolnościami higroskopijnymi tj. umiejętnościami magazynowania oraz wiązania wody – co sprawia, że porównywalny jest do naturalnej gąbki. Jego zdolności powodujące zatrzymanie i gromadzenie wody w skórze wpływają również na dobrą ochronę przez jakimikolwiek czynnikami zewnętrznymi np. mocny wiatr, silny mróz, niskie bądź wysokie temperatury, upalne słońce. Jak działa kwas hialuronowy w kosmetykach:

  • Intensywnie nawilża (dzięki temu, że to substancja tzw. humektant)
  • Łagodzi oraz koi skórę
  • Zmniejsza widocznie podrażnienia
  • Działa przeciwzapalnie
  • Wpływa na przyśpieszenie regeneracji skóry oraz gojenie raz
  • Ma działanie higroskopijne (wiąże doskonale wodę w skórze i zapobiega jej odparowywaniu)
  • Poprawia elastyczność i jędrność skóry oraz widocznie wygładza
  • Rewelacyjnie spowalnia i zatrzymuje procesy związane ze starzeniem się skóry (działanie przeciwzmarszczkowe i odmładzające)
  • Działa antyoksydacyjnie
  • Minimalizuje powstawanie wolnych rodników
  • Ma działanie ochronę (chroni skórę przed szkodliwymi zewnętrznymi czynnikami)
  • Tworzy tzw. okluzję na powierzchni skóry, która minimalizuje utratę wody przez naskórek (TEWL)
  • Zmniejsza łuszczenie się naskórka

Warto wspomnieć, iż działanie kwasu hialuronowego kosmetykach zależne jest od jego postaci tj. wielkości cząsteczki kwasu hialuronowego. Im mniejsza wielkość i masa cząsteczki, tym większa zdolność przenikania przez martwe komórki naskórka. Najlepszy kwas hialuronowy w kosmetykach to taki, który ma różne masy cząsteczkowe, gdyż posiada on wówczas wielopłaszczyznowe działanie tj. wykazuje działanie na różnych poziomach, dając tym samym najlepszy efekt.

Czy kwas hialuronowy w kosmetykach naprawdę działa?

Badania wskazują, iż kwas hialuronowy w kosmetykach dobroczynnie działa na skórę. Według specjalistów, kwas hialuronowy wykazuje rewelacyjne i skutecznie działanie oraz ma udowodnione właściwości wpływające na polepszenie stanu skóry. Z wiekiem poziom tej substancji mocno obniża się w ludzkim organizmie – skóra człowieka traci elastyczność, jędrność, szybko wysusza się, co ma swoje realne przełożenie na pojawienie się pierwszych zmarszczek. Zaleca się wówczas włączenie do codziennej pielęgnacji kwasu hialuronowego w kosmetykach bądź w formie suplementów.

Czy zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetykach jest bezpieczne?

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetykach czy różnorodnych zabiegach jest całkowicie bezpieczne. Kwas hialuronowy nie podrażnia skóry oraz nie alergizuje. Ponadto, z powodzeniem może być stosowany przez cały rok, gdyż nie wykazuje działania światłouczulającego. Świetnie chroni on skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – silnym słońcem czy mocnym wiatrem itp. Warto pamiętać, iż kwas hialuronowy to również substancja, która naturalnie występuje w ciele człowieka, dlatego też organizm nie powinien zareagować negatywnie na niego. Według badań, kwas hialuronowy w kosmetykach nie wykazuje zdolności złuszczających (paradoksalnie, pomimo swojej nazwy), dlatego też z powodzeniem może być również stosowany w sposób bezpieczny po produktach zawierających kwasy np. peeling z kwasami (BHA, AHA, PHA).

Kto powinien stosować kwas hialuronowy w kosmetykach?

Kwas hialuronowy w kosmetykach może być stosowany przez osoby z każdym rodzajem cery – głównie przez osoby z wrażliwą skórą, które posiadają tendencje do zaczerwienień oraz skórze szorstkiej, suchej, dojrzałej i podrażnionej. Kwas hialuronowy w kosmetykach nie wykazuje działania tzw. komedogennego, dlatego też idealnie sprawdzi się w przypadku cery mieszanej oraz tłustej. Kwas hialuronowy dzięki zawartym w swoim składzie substancjom aktywnym, jest niezastąpiony w codziennej pielęgnacji wielu różnorodnych typów skór. Jest on również idealny do pielęgnacji wrażliwej oraz delikatnej okolicy oczu. Kwas hialuronowy w kosmetykach jest szczególnie polecany:

  • Do skóry dojrzałej lub skóry z pierwszymi objawami procesu starzenia się skóry (nawet od 25 roku życia) jako profilaktyka przeciwstarzeniowa
  • Do suchej skóry, która jest odwodniona i przesuszona
  • Do skóry, która jest narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne (działanie słońca, wiatru, mrozu czy klimatyzacji itp., które naruszają delikatną barierę hydrolipidową skóry)
  • Kobietom, które są w okresie menopauzy, gdyż wtedy obserwuje się duży spadek wilgoci w skórze

Kwasem hialuronowym w kosmetykach – jakie kosmetyki warto stosować?

Na polskim rynku mamy dość spory wybór kosmetyków z kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy w kosmetykach jest dość popularną substancją. Niewątpliwie, polecany jest kwas hialuronowy w kosmetykach naturalnych. Jakie więc produkty z kwasem hialuronowym warto stosować na co dzień? Na pewno warto skupić się na następujących produktach kosmetycznych, przeznaczonych do codziennej pielęgnacji:

  • Odpowiedni preparat do demakijażu, który w swoim składzie zawiera kwas hialuronowy (skutecznie zmywa makijaż i zapewnia właściwy stopień nawilżenia skóry)
  • Naturalny krem z kwasem hialuronowym, który zapewni intensywne nawilżenie, poprawi elastyczność, jędrność, zahamuje oznaki starzenia itp.
  • Serum (skuteczna broń przeciwzmarszczkowa), które posiada substancje aktywne a dzięki nim skoncentrowane działanie – w celu wzmocnienia efektu wygładzenia i nawilżenia skóry, jak i zniwelowania oznak zmęczonej, postarzałej skóry
  • Krem pod oczy, który zadba o pielęgnację wymagającej i delikatnej skóry wokół oczu (skłonnej do podrażnień, przesuszeń czy pojawienia się pierwszych oznak starzenia)
  • Czysty kwas hialuronowy w połączeniu z ulubionymi, naturalnymi kosmetykami – daje wiele możliwości zastosowania (sprawdzi się idealnie jako dodatek do kremów, balsamów czy maseczek, jak i stanowi świetną bazę do stworzenia kosmetyków własnych, mających rewelacyjne działanie nawilżające)
  • Nawilżające maski z kwasem hialuronowym – intensywnie regenerujące i doskonale wspomagające utrzymanie właściwego nawodnienia skóry

Nazewnictwo kwasu hialuronowy w kosmetykach

Kwas hialuronowy w kosmetykach można znaleźć pod różnym nazewnictwem. Istotne jest, iż pomimo nazwy wszystkie pełnią bardzo podobne funkcje i mają niemalże te same właściwości. Nazwy kwasu hialuronowego w kosmetykach według tzw. INCI:

  • Hyaluronic Acid (kwas hialuronowy tzw. polisacharyd, który charakteryzuje się dużą cząsteczką)
  • Sodium Hyaluronate (hialuronian sodu lub sól sodowa kwasu hialuronowego)
  • Sodium Acetylated Hyaluronate (acetylowany hialuronian sodu tj. kwas superhialuronowy)
  • Sodium Hyaluronate Crosspolymer (pochodna kwasu hialuronowgo)
  • Hydrolyzed Sodium Hyaluronate (hydrolizowany hialuronian sodu)
  • Hydrolyzed Hyaluronic Acid (hydrolizowany kwas hialuronowy)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj