Jak chronić twarz przed promieniowaniem UV (ultrafioletowym)?

0
74
Jak chronić twarz przed promieniowaniem UV

W dzisiejszych czasach wzrosła świadomość społeczeństwa na temat negatywnego działania promieniowania UV na skórę człowieka. Niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie ono wywołuje. Jak skutecznie chronić twarz przed promieniowaniem UV (ultrafioletowym), aby skutecznie zminimalizować ryzyko negatywnych konsekwencji? Ochrona przeciwsłoneczna jest koniecznością i podstawowym elementem codziennej pielęgnacji, niezależnie od pory dnia, roku czy miejsca w którym przebywamy – szczególnie ochrona twarzy przed promieniowaniem UV, gdyż jest to miejsce, które jest najbardziej wyeksponowane na promienie słoneczne. Dowiedz się, czy promieniowanie UV jest szkodliwe oraz jak prawidłową chronić skórę twarzy przed promieniowaniem UV. Zapraszamy o artykułu.

Czy promieniowanie UV jest szkodliwe?

Promienie słoneczne są bardzo lubianym oraz pożądanym zjawiskiem przez wiele osób, głównie po zimie (okresie wiosennym oraz letnim). Badania dowodzą, iż mają one zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na organizm człowieka, głównie jego skórę. Stare powiedzenie brzmi, że wszystko co jest w nadmiarze może szkodzić – i w tym temacie sprawdza się ono idealnie. Promieniowanie słoneczne składa się z w kilku składowych, gdzie jednym z nich jest promieniowanie UV. Niestety, promieniowanie ultrafioletowe, zgodnie z wieloma pracami badawczymi, w nadmiarze posiada negatywny wpływ na skórę człowieka, głównie skórę twarzy, gdyż jest to miejsce najbardziej wyeksponowane na słońce. Dermatolodzy oraz kosmetolodzy podkreślają, że stosowanie prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej powinno stać się codziennym rytuałem pielęgnacyjnym.

Jaki jest wpływ promieniowania UV na twarz człowieka?

Specjaliści podkreślają, że promieniowanie ultrafioletowe posiada negatywny wpływ na skórę twarzy każdego człowieka. Nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne może spowodowań wiele negatywnych konsekwencji. Skutkiem może okazach się między innymi:

  • Fotostarzenie skóry (np. przyśpieszenie procesu starzenia się skóry, pogłębienie zmarszczek
  • Zaburzenia pigmentacji skóry (np. plamy posłoneczne, odbarwienia czy przebarwienia, piegi)
  • Teleangiektazja (np. rozszerzenie naczyń krwionośnych)
  • Zmiany w strukturze skóry (np. zmiany funkcji i struktury tkanek, głównie tkanki łącznej)
  • Uszkodzenie włókien elastynowych i włókien kolagenowych
  • Zwiotczenie oraz suchość skóry
  • Poparzenia słoneczne ( np. bóle głowy, mięśni, wymioty czy nudności)
  • Oparzenia słoneczne, które często wywołują rumień (np. obrzęk, pieczenie, łuszczenie się skóry)
  • Osłabienie systemu odpornościowego
  • Uszkodzenie (degradacja) komórek skóry
  • Przewlekły rumień skórny
  • Elastoza
  • Nadmierny przerost gruczołów łojowych
  • Zmiany przednowotworowe (np. rogowacenie posłoneczne)
  • Zmiany nowotworowe (raz kolczasto-komórkowy, czerniak, rak podstawno-komórkowy)
  • Stres oksydacyjny
  • Uwalnianie wolnych rodników
  • Zaburzenia w obrębie bartery ochronnej skóry
  • Zmiany w obrębie DNA skóry

Warto również nadmienić, że oprócz szkodliwego wpływu promieniowania UV na skórę, także odnotowuje się jego niekorzystny wpływ dla zdrowie np. wywołanie udaru cieplnego czy uszkodzenie wzroku.

Jak chronić skórę twarzy przed promieniowaniem UV?

Promieniowanie słoneczne może rewelacyjnie poprawić nastrój każdemu z nas oraz codzienne samopoczucie, jak i przyczynić się do pięknej, brązowej opalenizny. Warto jednak pamiętać, że kluczowa jest ochrona przeciwsłoneczna, dlatego też należy zabezpieczyć skórę twarzy przed działaniem promieniowania UV. Jak skutecznie chronić skórę twarzy przed promieniowaniem UV? Istnieje kilka istotnych zasad, które należy przestrzegać, w celu zachowania zdrowego i młodego wyglądu. Zaliczyć do nich można:

  • Stosowanie prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej. Krem przeciwsłoneczny to fundamentalny element codziennej pielęgnacji w celu ochrony przeciwsłonecznej. Należy pamiętać, iż powinno się go stosować niezależnie od pory dnia, pory roku czy miejsca, w którym się przebywa (promieniowanie UV przenika przez szyby czy chmury). Nowoczesne kremy z filtrem zapewnią kompleksową oraz holistyczną pielęgnacji skóry.
  • Właściwa aplikacja wspomnianego kremu przeciwsłonecznego z filtrem SPF. Odpowiednia aplikacja kremu z filtrem jest istotnym elementem w ochronie przeciwsłonecznej. Kosmetyk przeciwsłoneczny należy aplikować minimum 15-20 minut przed wystawieniem odkrytych części ciała na ekspozycję słoneczną. Powinno się również pamiętać, aby nakładać go na skórę kilka razy dziennie – najlepiej co 2-3 godziny.
  • Okrycie głowy przy pomocy kapelusza lub czapki.
  • Noszenie dobrych jakościowo okularów przeciwsłonecznych, które posiadają odpowiedni filtr UV. Okulary przeciwsłoneczne wspomogą ochronę oczu, jak i skóry twarzy przed promieniowaniem UV, głównie delikatną skórę wokół oczu.
  • Unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach największej jego aktywności. Największą aktywność słońca, zgodnie z badaniami, odnotowuje się w miesiącach letnich w godzinach pomiędzy 11 a 15.00. w tym czasie promieniowanie ultrafioletowe działa najbardziej intensywnie na skórę – przenika w głębokie partie skórne. Kosmetolodzy oraz dermatolodzy podkreślają, iż w tych godzinach należy unikać bądź ograniczyć, a najlepiej całkowicie zrezygnować z ekspozycji na słońce.

 

Literatura:

  1. Biszczuk-Jakubowska J., Curyło A., Słoneczne promieniowanie UV a zdrowie człowieka, Prace instytutu Elektrotechniki, 2010.
  2. Zalewska A., Cylkowska-Nowak M., Zdrowa skóra a słońce – próba diagnozy wiedzy oraz wybranych postaw, Nowiny Lekarskie, 2012.
  3. Łastowiecka-Moraz E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka. Bezpieczeństwo Pracy, 2011.
  4. Skórska E., Oddziaływanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, 2016.
  5. Ebisz M., Borkowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health, 2015.
  6. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Kosmetologia, 2009.
  7. Senelle, Jak chronić twarz przed promieniowaniem UV? – https://senelle.pl/jak-chronic-twarz-przed-promieniowaniem-uv/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj