Związek na odległość – czy warto? Jak wytrwać w związku na odległość?

0
150
związek na odległość

Obecnie wiele par decyduje się na związek na odległość. Powodem podjęcia przez nich takiej decyzji są dość często obowiązki zawodowe bądź nauka na uczelni wyższej. Na szczęście w dzisiejszych czasach związki na odległość przestają być już zjawiskiem budzącym niemałe kontrowersje. Niestety, związek na odległość jest o wiele bardziej narażony na rozpad aniżeli inny związek partnerski. Z pomocą przychodzi rozwinięta technologia, powszechny dostęp do różnorodnych komunikatorów czy ułatwiony sposób przemieszczenia się po całym świecie. Czy związek na odległość ma sens? Jak dbać o związek na odległość? Zapraszamy do lektury.

Czy związek na odległość ma sens?

Czy związek na odległość ma sens? Zadane pytanie wiele razy rodzi się w głowie par, które podjęły decyzje o pozostaniu w związku na odległość bądź są na etapie podjęcia decyzji dotyczącej losów swojego związku. Jedno postawione pytanie ma wiele odpowiedzi – ile osób, tyle opinii. Wbrew powszechnie panującym, utartym przekonaniom psycholodzy uważają, że związek na odległość ma sens. A co więcej, może on w sposób prawidłowy funkcjonować. Należy jednak podkreślić, że związek na odległość stanowi najtrudniejszą postać relacji partnerskiej. Wymaga on codziennie wielu wyrzeczeń, jak i poświeceń każdej ze strony związku. Największą trudność w pozostawaniu w związku na odległość jest nic innego, jak dystans dzielący dwójkę kochających się osób. W dzisiejszych czasach, dzięki postępowi technologii, różnorodnych komunikatorom czy łatwości przemieszczania się po całym świecie utrzymanie związku na odległość stało się łatwiejsze i prostsze. Jeśli związek przetrzyma duży dystans i próbę czasu to w przyszłości będzie w stanie zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu oraz trudnościami.

Związek na odległość dla wielu par jest rozwiązaniem tymczasowym – rozłąką na kilka tygodni, miesięcy czy lat, ale z zastrzeżeniem, że nie na całe życie. Docelowo pragną oni i planują wspólnie zamieszkać. Decyzja o sensie związku na odległość powinna być wspólnie przedyskutowana i podjęta razem. Jej sens czy przetrwanie zależne jest od wielu czynników – kontekstu relacji, jej fundamentów, siły determinacji czy podejścia obu partnerów.

Jak utrzymać związek na odległość?

Jak utrzymać związek na odległość? Jak zadbać o relację w takim związku? Fundamentem jest szczerość, codzienne budowanie zaufania, lojalność wobec partnera oraz konsekwentne przestrzeganie ustalonych zasad i postanowień. Ponadto, czas wspólnie spędzony należy wykorzystywać maksymalnie i starać się każdą chwilkę spędzać wspólnie. Utrzymanie i dbanie o związek na odległość jest o wiele bardziej trudne aniżeli w innych relacjach partnerskich. O czym więc warto pamiętać, jeśli pragniemy utrzymać związek na odległość.

Zaufanie w związku na odległość to podstawa

Jeśli dwie kochające się osoby pragną utrzymać związek na odległość muszą pamiętać o zaufaniu w związku. Zaufanie to fundament każdego związku, nie tylko związku na odległość – to filar konsolidujący relacje partnerskie, bez którego żadna relacja nie przetrwa. Istotne jest, aby zawsze starać się dotrzymywać dane słowo oraz być wzajemnym wsparciem dla siebie.

Fundamentem w związku na odległość jest szczerość

Szczerość to kolejny filar szczęśliwego związku, również związku na odległość. Otwarcie należy rozmawiać o swoich potrzebach, oczekiwaniach, jak i obawach czy rodzących się w głowie niepokojach. Szczerze rozmowy są w stanie umocnić relacje.

Pragnienia – dbanie o intymne chwile

Dbanie o intymne chwile, również te na odległość jest bardzo istotna w związku na odległość. Psychologowie podkreślają, iżnie należy bać się fantazjowania i szczerego wyznawania swoich pragnień. Dzięki otwartości w strefie intymnej relacja w związku na odległość nabierze intymnego charakteru.

Zasady, które warto przestrzegać w związku na odległość

Psycholodzy radzą, żeby pary będące w związku na odległość ustaliły wspólnie zasady, które obydwoje będą skrupulatnie przestrzegać. Jest to niezmiernie ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy bardzo chcecie, aby wasza relacja przetrwała różne próby. W związku na odległość wszystkie zasady powinny być jasne oraz klarowne. Kochające się osoby powinny być zgodne co do swoich wzajemnych potrzeb i oczekiwań oraz zasad życia w związku na odległość.

Przestrzeń dla każdego – czas tylko dla siebie

W każdym związku, nie tylko w związku na odległość należy pamiętać o własnej przestrzeni i przestrzeni partnera. Wolny czas, o ile nie zaplanowaliśmy wspólnej rozmowy bądź innej rzeczy należy poświecić na rozwijanie własnych pasji oraz zainteresowań. Zbyt częste dzwonienie, wiszenie po kilka godzin na kamerce z partnerem, spędzanie z nim każdą wolną chwilę jest obsesyjnie i stopniowo może prowadzić do poczucia osaczenia oraz zatracenia własnej tożsamości.

Wspólnie ustalone spotkania i tygodniowy grafik

Wspólnie ustalone spotkania oraz grafik tygodniowy jest cenną rzeczą w utrzymaniu związku na odległość. Dzięki niemu wiemy o istotnych wydarzeniach w życiu bliskiej nam osoby. Dodatkowo, codzienne sprawy partnera są wciąż ważne i dystans, jaki dzieli, nie sprawia, że umniejsza się im wartość. Wspólne ustalone spotkania (w ciągu całego roku) dają nadzieje na spotkanie z ukochaną osobą, zamiast niepewności i bezcelowego wyczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj