Związek na odległość – czy warto? Jak wytrwać w związku na odległość?

0
88
związek na odległość

Obecnie wiele par decyduje się na związek na odległość. Powodem podjęcia przez nich takiej decyzji są dość często obowiązki zawodowe bądź nauka na uczelni wyższej. Na szczęście w dzisiejszych czasach związki na odległość przestają być już zjawiskiem budzącym niemałe kontrowersje. Niestety, związek na odległość jest o wiele bardziej narażony na rozpad aniżeli inny związek partnerski. Z pomocą przychodzi rozwinięta technologia, powszechny dostęp do różnorodnych komunikatorów czy ułatwiony sposób przemieszczenia się po całym świecie. Czy związek na odległość ma sens? Jak dbać o związek na odległość? Zapraszamy do lektury.

Czy związek na odległość ma sens?

Czy związek na odległość ma sens? Zadane pytanie wiele razy rodzi się w głowie par, które podjęły decyzje o pozostaniu w związku na odległość bądź są na etapie podjęcia decyzji dotyczącej losów swojego związku. Jedno postawione pytanie ma wiele odpowiedzi – ile osób, tyle opinii. Wbrew powszechnie panującym, utartym przekonaniom psycholodzy uważają, że związek na odległość ma sens. A co więcej, może on w sposób prawidłowy funkcjonować. Należy jednak podkreślić, że związek na odległość stanowi najtrudniejszą postać relacji partnerskiej. Wymaga on codziennie wielu wyrzeczeń, jak i poświeceń każdej ze strony związku. Największą trudność w pozostawaniu w związku na odległość jest nic innego, jak dystans dzielący dwójkę kochających się osób. W dzisiejszych czasach, dzięki postępowi technologii, różnorodnych komunikatorom czy łatwości przemieszczania się po całym świecie utrzymanie związku na odległość stało się łatwiejsze i prostsze. Jeśli związek przetrzyma duży dystans i próbę czasu to w przyszłości będzie w stanie zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu oraz trudnościami.

Związek na odległość dla wielu par jest rozwiązaniem tymczasowym – rozłąką na kilka tygodni, miesięcy czy lat, ale z zastrzeżeniem, że nie na całe życie. Docelowo pragną oni i planują wspólnie zamieszkać. Decyzja o sensie związku na odległość powinna być wspólnie przedyskutowana i podjęta razem. Jej sens czy przetrwanie zależne jest od wielu czynników – kontekstu relacji, jej fundamentów, siły determinacji czy podejścia obu partnerów.

Jak utrzymać związek na odległość?

Jak utrzymać związek na odległość? Jak zadbać o relację w takim związku? Fundamentem jest szczerość, codzienne budowanie zaufania, lojalność wobec partnera oraz konsekwentne przestrzeganie ustalonych zasad i postanowień. Ponadto, czas wspólnie spędzony należy wykorzystywać maksymalnie i starać się każdą chwilkę spędzać wspólnie. Utrzymanie i dbanie o związek na odległość jest o wiele bardziej trudne aniżeli w innych relacjach partnerskich. O czym więc warto pamiętać, jeśli pragniemy utrzymać związek na odległość.

Zaufanie w związku na odległość to podstawa

Jeśli dwie kochające się osoby pragną utrzymać związek na odległość muszą pamiętać o zaufaniu w związku. Zaufanie to fundament każdego związku, nie tylko związku na odległość – to filar konsolidujący relacje partnerskie, bez którego żadna relacja nie przetrwa. Istotne jest, aby zawsze starać się dotrzymywać dane słowo oraz być wzajemnym wsparciem dla siebie.

Fundamentem w związku na odległość jest szczerość

Szczerość to kolejny filar szczęśliwego związku, również związku na odległość. Otwarcie należy rozmawiać o swoich potrzebach, oczekiwaniach, jak i obawach czy rodzących się w głowie niepokojach. Szczerze rozmowy są w stanie umocnić relacje.

Pragnienia – dbanie o intymne chwile

Dbanie o intymne chwile, również te na odległość jest bardzo istotna w związku na odległość. Psychologowie podkreślają, iżnie należy bać się fantazjowania i szczerego wyznawania swoich pragnień. Dzięki otwartości w strefie intymnej relacja w związku na odległość nabierze intymnego charakteru.

Zasady, które warto przestrzegać w związku na odległość

Psycholodzy radzą, żeby pary będące w związku na odległość ustaliły wspólnie zasady, które obydwoje będą skrupulatnie przestrzegać. Jest to niezmiernie ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy bardzo chcecie, aby wasza relacja przetrwała różne próby. W związku na odległość wszystkie zasady powinny być jasne oraz klarowne. Kochające się osoby powinny być zgodne co do swoich wzajemnych potrzeb i oczekiwań oraz zasad życia w związku na odległość.

Przestrzeń dla każdego – czas tylko dla siebie

W każdym związku, nie tylko w związku na odległość należy pamiętać o własnej przestrzeni i przestrzeni partnera. Wolny czas, o ile nie zaplanowaliśmy wspólnej rozmowy bądź innej rzeczy należy poświecić na rozwijanie własnych pasji oraz zainteresowań. Zbyt częste dzwonienie, wiszenie po kilka godzin na kamerce z partnerem, spędzanie z nim każdą wolną chwilę jest obsesyjnie i stopniowo może prowadzić do poczucia osaczenia oraz zatracenia własnej tożsamości.

Wspólnie ustalone spotkania i tygodniowy grafik

Wspólnie ustalone spotkania oraz grafik tygodniowy jest cenną rzeczą w utrzymaniu związku na odległość. Dzięki niemu wiemy o istotnych wydarzeniach w życiu bliskiej nam osoby. Dodatkowo, codzienne sprawy partnera są wciąż ważne i dystans, jaki dzieli, nie sprawia, że umniejsza się im wartość. Wspólne ustalone spotkania (w ciągu całego roku) dają nadzieje na spotkanie z ukochaną osobą, zamiast niepewności i bezcelowego wyczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj