Bądź Eko! – coraz częściej słyszy się hasła oraz widzi slogany reklamowe namawiające do bycia ekologicznym. Za fundament ekologicznej postawy i życia zgodnie z jej założeniami uznaje się przede wszystkim dokonywanie świadomych oraz racjonalnych wyborów. Co więc tak naprawdę oznacza bycie ekologicznym? Jak być Eko w codziennym życiu? Dowiedz się, dlaczego warto być ekologicznym (Eko).
Bądź Eko! – dlaczego warto być ekologicznym?
W nieskończoność można wymieniać zalety ekologicznego życia. Wybory każdego człowieka mają ogromny wpływ na wiele aspektów życia codziennego, głównie na indywidualną jakość życia, jak i najbliższe otoczenie, w tym również całą przyrodę (rośliny oraz zwierzęta). Do najważniejszych powodów bycia ekologicznym należy niewątpliwie nasze osobiste zdrowie oraz zdrowie naszych najbliższych, jak i czyste środowisko. Wiele chorób cywilizacyjnych związana jest z postępującym zanieczyszczaniem naszej planety. Oddychając zanieczyszczonym środowiskiem czy też pijąc skażoną wodę jesteśmy bezpośrednio narażeni na wystąpienie wielu chorób, w tym również nowotworów. Istnieje oczywiście mnóstwo argumentów przemawiających za byciem ekologicznym, między innymi również troska o nasze dzieci, o fakt, w jakim świecie przyjdzie im żyć. Ponadto, o wiele przyjemniej i zdrowiej jest pływać w czystych morzach, jeziorach czy rzekach, bądź oddychać czystym powietrzem, jak i spacerować w czystej okolicy, podziwiając naturę i jej dary.
Jak być ekologicznym w codziennym życiu?
Coraz więcej osób uważa, że bycie ekologicznym jest obowiązkiem każdej osoby, która funkcjonuje w dzisiejszym świecie. Istnieje mnóstwo drobnych metod, które pozwalają żyć człowiekowi zgodnie z naturą i dbać o nią właściwie. Jak więc być Eko w codziennym życiu? Przedstawimy poniżej kilka prostych rad jak być Eko i ekologicznie podchodzić do życia:
- Poprawnie segreguj odpady – mało osób prawidłowo segreguje odpady. Poprawne segregowanie odpadów przyczynia się do wdrożenia recyklingu, co ma swoje realne odzwierciedlenie w zanieczyszczaniu naszej planety.
- Oszczędzaj wodę i prąd – zainwestuj w filtr, aby moc pić wodę z kranu. Dodatkowo, zakręcaj wodę podczas mycia zębów i korzystaj z prysznica, zamiast z wanny. Świadomie korzystaj z prądu – oszczędzaj go (zainwestuj w energooszczędne żarówki i sprzęt domowy AGD, gaś światło w pomieszczeniu, w którym nie przebywasz itp.).
- Nie marnuj jedzenia – racjonalnie podchodź do tematu związanego z żywnością (rób listę zakupów, pozwoli to kupić tylko te rzeczy, które potrzebujesz, gotuj z głową, wykorzystując zasoby swojej lodówki. Bądź świadomym konsumentem, gdyż to ważny krok bycia ekologicznym.
- Zrezygnuj z jednorazowych produktów – zrezygnuj z stosowania wkładek, podpasek czy pampersów a zastąp je kubeczkiem menstruacyjnym oraz pieluchami wielorazowymi. Dodatkowo, zawsze na zakupy zabieraj swoją materiałową torbę, zrezygnuj z torebek foliowych, plastikowych woreczków czy innych tego typu produktów. Warzywa i owoce w sklepie również pakuj w swoje materiałowe torebki. Zrezygnuj ze słomek plastikowych, zastąp je metalowymi.
- Sadź drzewa i krzewy oraz stwórz własny kompostownik
- Zredukuj do minimum plastikowe wyroby – plastik rozkłada się od 100 do nawet 100 lat, zrezygnuj więc z produktów, które zawierają plastik. Zrezygnuj z butelek plastikowych z wodą, zastąp je szklanymi bądź pij przefiltrowaną wodę z kranu (dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze!).
- Kupuj używane produkty, w tym ciuchy – jest to ekonomiczne oraz ekologiczne. Pomyśl o recyclingu i upcyklingu – wykorzystuj ponownie to, co masz i nadawaj im nowe życie oraz naprawiaj stare zamiast kupować nowe. Kupuj świadomie – stawiaj na jakość produktu, a nie na ilość.
- Sprzątaj bez chemii
- Rusz się! – zamień samochód na rower czy hulajnogę bądź spacer, dzięki czemu ograniczysz zużycie energii, zaoszczędzisz oraz skorzysta na tym Twoje zdrowie.
Literatura:
- Szpura A., Jak uratować świat? Czyli co dobrego można zrobić dla planety., 2019.
- Anderson M., Campton G., Ang C., Zero waste- napraw, oddaj, wykorzystaj, żeby ziemia była czysta., 2022.
- Anderson M., Campton G., Ang C., Zero Slow fashion – na śmiecenie w imię mody nie dajemy naszej zgody, 2022.
- Steinlein Ch., Scheier M., Woda źródło życia., 2020.
- Wąsowski J., Bogdanowicz A., Mikroplastiki w środowisku wodnym, 2020.
- Misiołek A., Kowal E., Bień J., Ekologia, 1999.