W dzisiejszych czasach rośnie wiedza oraz świadomość ludzi na temat zdrowego stylu życia. Wiele osób jednak wciąż zastanawia się, co tak naprawdę oznacza ten termin oraz w jaki sposób wprowadzić go do swoich codziennych rytuałów. Jak prowadzić i czym jest zdrowy styl życia? Wystarczy jedynie przestrzegać kilku najważniejszych założeń zdrowego stylu życia, aby móc cieszyć się siłami witalnymi, dobrym samopoczuciem czy przeciwdziałać rozwojowi wielu chorób. Poznaj najważniejsze, podstawowe zasady zdrowego trybu życia i przekonaj się, dlaczego warto go prowadzić. Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem.
Co to jest styl życia?
Według badanych styl życia to zakres oraz formy codziennego zachowania człowieka lub grupy ludzi, charakterystyczne dla ich położenia społecznego tj. podkreślające usytuowanie społeczne oraz postrzegane jako specyficzne dla tego danego położenia. Pojęcie to w potocznym rozumowaniu obejmuje zachowania człowieka oraz mechanizmy psychofizyczne, które leżą u fundamentów tych określonych zachowań (potrzeby, motywacja, akceptowane wartości). Według socjologów styl życia obejmuje sposób życia charakterystyczny oraz specyficzny dla różnych klas społecznych, grup czy warstw. Jednostkowe, indywidualne życie człowieka to przedstawienie nawyków, upodobań czy zachowań grupowych. Z psychologicznego punktu widzenia opisywane zjawisko to charakterystyczny dla człowieka sposób doświadczania oraz organizowania swojego życia, który jest zakorzeniony w jego podświadomym oraz świadomym działaniu i rozwoju, jak i również temperamencie. Do elementów znaczących dla stylu życia zaliczamy: budżet czasu człowieka (sposób gospodarowania własnym czasem, określona cykliczność zachowań), pracę (jej charakter, stosunek indywidualny do niej oraz ogół wartości odnoszących się do pracy), konsumpcję dóbr materialnych (jej charakter oraz poziom, dane wzory – pojęcie szerokie obejmujące sposób ubierania się, jak i spożywania pożywienia), zaspokajanie potrzeb intelektualnych oraz estetycznych, stosunek człowieka do własnego zdrowia oraz zachowania związane z higieną i rekreacyjne, uczestnictwo w kulturze oraz w życiu społecznym i politycznym, stosunek jednostki do wartości i spraw publicznych oraz religii, formy współżycia wobec ludzi (obszerne zachowania, które wynikają ze stosunków rodzinnych, przyjacielskich, sąsiedzkich itp.)
Czym jest zdrowy styl życia?
Na podwalinach definicji stylu życia, zostało stworzone pojęcie zdrowy styl życia. Termin ten określa się wszelkiego rodzaju działania, które człowiek może podejmować samodzielnie, aby zachować dobre samopoczucie oraz aby chronić swój organizm przed ewentualnymi chorobami. Elementy, jakie tworzą zdrowy styl życia to przede wszystkim aktywność fizyczna, prawidłowa dieta, sen oraz odpoczynek. Zdrowie jednostki determinowane są nie tylko przez czynniki genetyczne, lecz również poprzez codzienne nawyki oraz podejmowane zachowania. Ogromny wpływ na ogólny stan organizmu człowieka ma więc sposób, w jakim się on odżywia, poziom jego aktywności fizycznej, ilość czasu, który poświecony jest na odpoczynek i sen oraz ewentualna obecność nałogów. Nieprawidłowości z którymś z wymienionych obszarów mogą odzwierciedlać się w pogorszeniu stanu zdrowia oraz zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia jakiejś choroby. Warto w tym miejscu przytoczyć definicję opracowaną przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia, która twierdzi, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale przede wszystkim dobrostan organizmu tj. dobrostan fizyczny, psychiczny oraz społeczny. o dobrostan organizmu człowieka można zadbać stosując się do zasad zdrowego stylu życia.
Jak prowadzić zdrowy styl życia?
Jak prowadzić zdrowy styl życia? Pytanie to zadaje sobie wiele osób. W znacznej większości przypadków rezygnacja z dotychczasowych nawyków, przyzwyczajeń oraz zachowań i ich zmiana nie jest w ogóle łatwa, dlatego też potrzeba odrobinę cierpliwości, dobrej woli, samozaparcia oraz wewnętrznej dyscypliny. Zdrowy styl życia należy wprowadzać stopniowo – krok po kroku wprowadzać jego najważniejsze zasady, aby w końcu osiągnąć sukces w postaci zmiany. Zbyt szybkie wprowadzanie zmian może niestety zniechęcić. Do stosowania na co dzień zdrowego stylu życia wato namówić również najbliższe otoczenie tj. rodzinę, znajomych. Zazwyczaj obserwuje się znaczny wzrost motywacji w grupie. W chwilach zwątpienia grupa również może udzielić wsparcia. O pomoc we wprowadzeniu lub trwaniu przy zdrowym stylu życia można również poprosić specjalistów – lekarza pierwszego kontaktu, dietetyka czy trenera personalnego.
Dlaczego warto prowadzić zdrowy styl życia?
Nasze zdrowie jest bardzo cenne, najważniejsze w naszym życiu, dlatego też istotne jest, aby prawidłowo o nie dbać. Promocja zdrowego stylu życia może mieć istotny wpływ na poprawę stanu zdrowia człowieka oraz znacząco zminimalizować jego zapotrzebowanie na jakiekolwiek działania medyczne. Według koncepcji Lalonde’a (tzw. pole zdrowotne Lalonde’a) to ona stanowi najważniejszy czynnik determinujący zdrowie człowieka, obok równie ważnych czynników środowiskowych (tj. ekonomicznych, kulturowych, społecznych czy fizycznych) oraz obszaru z dziedziny genetyki i biologii, jak i organizacji systemu ochrony zdrowia. Człowiek młody jest z reguły w dobrym stanie ogólnym – nie myśli o ewentualnych dolegliwościach chorobowych. Nasze życie niestety nie jest ciągle związane tylko z tym okresem młodości, jeśli pragniemy za kilka lat nadal czuć się równie zdrowo, powinniśmy jak najszybciej zadbać o stan swojego organizmu (ciała oraz ducha). Ponadto, powszechnie wiadomo, iż lepiej zapobiegać aniżeli leczyć – warto zmienić swoje dotychczasowe nawyki i wprowadzić d codziennego rytuału zasady związane ze zdrowym stylem życia. Do ważnych zalet zdrowego stylu życia zalicza się przede wszystkim poprawę samopoczucia, profilaktykę medyczną (zminimalizowanie ryzyka zachorowania na cywilizacyjne choroby), efektowniejsze leczenie chorób przewlekłych, znaczny wzrost odporności, poczucie sprawczości tj. robienia czegoś dla siebie.
Zasady zdrowego stylu życia
Zasady zdrowego stylu życia wcale nie są trudne oraz nie wymagają od nikogo specjalistycznej wiedzy. Opierają się one przede wszystkim na fundamencie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, która została stworzona przez sławny Instytut Żywności i Żywienia. Zgodnie z jego przesłankami do najważniejszych zasad zdrowego stylu życia zaliczamy: codzienną aktywność fizyczną, prawidłowe odżywianie, zdrowy sen oraz produktywny odpoczynek, zminimalizowanie stresu i umiejętność radzenia sobie z nim, brak nałogów, przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych (profilaktycznych), prawidłowe relacje społeczne. Prowadzenie zdrowego stylu życia opartego na jego zasadach zwiększa odczucie szczęścia, gdyż efektywna równowaga pomiędzy pracą a odpoczynkiem, aktywność fizyczna oraz prawidłowa zbilansowana dieta zwiększają znacznie produkcję endorfiny w ludzkim organizmie.