Czym są zmarszczki i jak powstają – najważniejsze informację na temat zmarszczek

0
209
Zmarszczki

Zmarszczki spostrzegane są przez społeczeństwo jak coś nieakceptowanego – symbol starzenia się i nieubłagalnie płynącego czasu. Potrafią one zaprzątać głowę niejednej osobie, niezależnie od wieku czy płci, i spędzać sen z ich powiek. Zmarszczki oraz mocno z nimi związane inne objawy procesu starzenia się skóry tj. utrata jędrności czy elastyczności skóry to mechanizm, którego nie można całkowicie, w jednej chwili zatrzymać. Ówcześnie, istnieją jednak skuteczne metody spowalniające powstawanie zmarszczek oraz niwelujące te, które już są widoczne. Czym właściwie są zmarszczki i jakie są przyczyny ich powstawania? Jak pozbyć się zmarszczek? Zapraszamy do artykułu.

Co to są zmarszczki i jak powstają?

Najnowsze badania wskazują, że skóra człowieka najczęściej zaczyna się starzeć już około 20-25 roku życia (wpływ na to ma wiele czynników np. geny, indywidualne predyspozycje czy jakość codziennej pielęgnacji). Pierwszą zauważalną i nieodwracalną tego oznaką są zmarszczki. Czym więc są zmarszczkiZmarszczki swoje powstawanie „zawdzięczają” zmianą zachodzącym w strukturze skóry, wynikającym z naturalnego mechanizmu tj. procesu starzenia się skóry. Zmarszczki to podłużne (zazwyczaj poziome lub pionowe) zagłębienia (bruzdy). Są one przede wszystkim efektem załamania się struktur skóry oraz włókien kolagenowych i włókien elastynowych, które mają realny wpływ na jędrność, elastyczność czy gładkość skóry. Ponadto, wpływ na powstawanie zmarszczek, głównie zmarszczek mimicznych mają także nasze emocje, które człowiek wyraża za pomocą mimiki. Zmarszczki mimiczne są więc śladami skurczów mięśni twarzy.

Skóra osoby młodej tj. poniżej 20 roku życia nie posiada zmarszczek, gdyż obfituje w złoża elastyny i kolagenu oraz właściwą ilość kwasu hialuronowego, który jest porównywalny do podskórnego wypełniacza. Wraz z wiekiem, w skórze człowieka maleje poziom wyżej wymienionych substancji, jak i ich jakość ulega znacznemu pogorszeniu. Obserwuje się także obniżenie składników (witamina A, witamina E, witamina C), które pobudzają naturalną produkcję kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego. W momencie, gdy w skórze dochodzi do znaczącego spadku poziomu kwasu hialuronowego, jak i włókien kolagenowych i elastynowych, wtedy dochodzi do osłabienia mięśni twarzy, które podtrzymują jego owal – następuje stopniowe (powolne) rozchodzenie się skóry, co skutkuje podłużnymi bruzdami i zagłębieniami tj. zmarszczkami. Ponadto, aktywność gruczołów potowych i gruczołów łojowych również ulega osłabieniu, podobnie jak funkcjonowanie fibroblastów. Obserwuje się także zmiany w melanocytach, co ma swoje realne odzwierciedlenie w utracie jednolitego kolorytu skóry (często dochodzi do powstawania przebarwień). Skóra staje się także bardziej cienka i wrażliwa na różne czynniki. Opisane zmiany są całkowicie naturalne i prędzej czy później dotkną każdej osoby. Warto jednak pamiętać, iż, świadoma strategia jest w stanie istotnie opóźnić proces powstawania zmarszczek bądź skutecznie zahamować powstawanie nowych. Istnieją bowiem skuteczne metody walki ze zmarszczkami np. kosmetyki na zmarszczki, zdrowy styl życia.

Powstawanie zmarszczek jest również skorelowane z wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi np. genetyką, różnorodnymi chorobami (np. zaburzenia hormonalne), intensywnością ekspresji mimiki twarzy, prowadzeniem niezdrowego stylu życia (np. używki, brak ruchu, brak zbilansowanej diety), typem cery (badania wskazują, że cera wrażliwa oraz sucha wykazuje tendencję do istotnie wcześniejszego starzenia się skóry), jak i nieprawidłowo przeprowadzaną codziennie pielęgnacją skóry. Wielu specjalistów twierdzi, że nadmierna ekspozycja skóry na słońce (głównie bez odpowiedniego zabezpieczenia filtrami) czy nieodpowiednie ułożenie twarzy na poduszce podczas snu (np. spanie na brzuchu, twarzą prosto na poduszce), jak i zanieczyszczenia środowiska mają także duży wpływ na powstawanie zmarszczek – przyśpieszenie procesów związanych ze starzeniem się skóry.

Podział zmarszczek

Zmarszczki najczęściej zaobserwować można na skórze twarzy w miejscach delikatnych, cienkich, mających największy kontakt z czynnikami zewnętrznymi, które działają niekorzystnie. Pierwsze zauważalne zmarszczki to najczęściej zmarszczki mimiczne, które niestety wraz z upływającym czasem coraz bardziej się pogłębiają – tworząc tym samym na skórze mało estetyczne zagłębienie i bruzdy. Zmarszczki tego typu pojawiają się w okolicy ust, oczu (dokładniej w fałdzie nosowo-wargowej) czy czoła. Obserwuje się je na twarzy, długo przed pojawieniem się innych symptomów starzenia się skóry tj. obniżeniem jędrności, elastyczności czy wiotkością. Kosmetolodzy czy dermatolodzy wyróżniają kilka klasyfikacji zmarszczek, jednak te najbardziej popularne dzielą zmarszczki ze względu na miejsce ich powstawania oraz przyczyny, które je wywołują.

  • Podział zmarszczek ze względu na ich miejsce występowania

Zmarszczki ze względu na miejsce, w którym występują, można podzielić na następujące podgrupy:

    • Zmarszczki na czole (Są to najbardziej widoczne zmarszczki na twarzy. Na tym obszarze tj. czole wyróżnić można zmarszczki poziome oraz zmarszczki pionowe (tzw. lwie zmarszczki). Lwie zmarszczki najczęściej przyjmują formę dwóch lub trzech pionowych bruzd na czole.)
    • Zmarszczki pod oczami i zmarszczki wokół oczu tzw. kurze łapki (Kolejnym dość często pojawiającym się na twarzy rodzajem zmarszczek są tzw. kurze łapki. Są to zmarszczki, które obserwuje się wokół oczu. Kurze łapki mają postać promieniście ułożonych zagłębień i bruzd, które są obserwowalne w obszarze zewnętrznych kącików oczu. Zmarszczki pod oczami dość często powstają w wyniki intensywnej ekspresji mimiki twarzy. Zmarszczki pod oczami mają podobną strukturę jak kurze łapki. Dodatkowo, tak jak one, są dość szybko zauważalne – co spowodowane jest faktem, że w tym obszarze skóra jest wrażliwa oraz cienka, powodując newralgiczne miejsce. Zmarszczki pod oczami są również wynikiem mimiki twarzy człowieka, ale także na ich powstawanie ma wpływ suchość w tym obszarze. Przesuszenie skóry pod oczami jest wynikiem braku w tej okolicy gruczołów potowych oraz gruczołów łojowych.)
    • Zmarszczki wokół ust
      • Zmarszczki palacza (Zmarszczki palacza nazywane są również potocznie ustami palacza, gdyż jak sama nazwa sugeruje, są one zlokalizowane nad górną wargą ust. Ten rodzaj zmarszczek przybiera postać pionowych zagłębień, które są bardzo widoczne w momencie, gdy usta ułożone są w określonej pozycji tj. ułożone w dziubek lub gwizdek. Zmarszczki palacza można zaobserwować częściej u osób palących, w okolicy 50 roku życia. Obserwuje się je również u osób majach braki w uzębieniu. Ich powstawanie jest także ściśle powiązane z naturalnym procesem starzenia się skóry.)
      • Zmarszczki marionetki (Ten rodzaj zmarszczek również zlokalizowany jest w okolicy ust. Zmarszczki marionetki nazywane są często również zmarszczkami smutku. Przybierają one najczęściej formę pionowych zagłębień i fałd, które biegną w dół kącików ust.)
    • Zmarszczki dekoltu i zmarszczki na szyi (Zmarszczki dekoltu oraz na szyi przypominają poziome, długie linie – podłużne zagłębienia. Wpływ na ich powstawanie oprócz naturalnych mechanizmów związanych ze starzeniem się skóry ma także np. spanie na wysokiej poduszce, praca w nieodpowiedniej pozycji, garbienie się.)
    • Zmarszczki na dłoniach i stopach (Zmarszczki tego typu nazywane są zmarszczkami ruchomymi (ruchome bruzdy). Ich powstanie nie jest związane bezpośrednio z procesem starzenia się skóry, lecz przede wszystkim z jej położeniem (podłożem). Zmarszczki na dłoniach i stopach są efektem zapadania się skóry w puste luki (zagłębienia w tym obszarze), co jest uwarunkowane normalną, anatomiczną budową ciała człowieka.)
  • Podział zmarszczek ze względu na przyczyny powstawania

Drugi podział, który wyróżnia zmarszczki powstałe ze względu na przyczynę, która je wywołała, dzieli się na następujące grupy:

  • Zmarszczki mimiczne lub zmarszczki dynamiczne (Zmarszczki mimiczne są najszybciej pojawiającymi się zmarszczkami na skórze – można je zauważyć już w okolicach 25-30 urodzi. Są one wynikiem intensywnych ruchów mięśni twarzy – związane bezpośrednio z mimiką oraz ekspresją twarzy. Zmarszczki mimiczne obserwuje się w następujących obszarach: okolice oczu, czoła, ust oraz nosa, czyi miejsca, gdzie mięśnie kurczą się i rozkurczają.)
  • Zmarszczki senne(Zmarszczki w tej postaci powstają w wyniku nieprawidłowego ułożenia skóry podczas siedzenia, pracy, odpoczynku czy spania.)
  • Zmarszczki posłoneczne inaczej zmarszczki strukturalne (Jak sama nazwa wskazuje, ich podłoże związane jest ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, dokładniej z działaniami promieniowania słonecznego lub też nadmiernego opalania z solarium. Wyróżnia się dwie grupy zmarszczek posłonecznych: zmarszczki posłoneczne powierzchowne ora zmarszczki posłoneczne głębokie)
  • Zmarszczki grawitacyjne (Powstają one w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry oraz organizmu, jak i przyciągania ziemskiego. Zmarszczki grawitacyjne to mało estetyczne, głębokie bruzdy.)

Problematyka związana z tematem zmarszczek znana jest człowiekowi od zarania dziejów – niezależnie od płci czy wieku. W literaturze przedmiotu znaleźć można wiele klasyfikacji zmarszczek, które nie zostały wywołane jedynie upływającym niemiłosiernie czasem. Należy więc pamiętać, że odpowiednia, świadoma profilaktyka, jak i prawidłowa, codzienna pielęgnacja przeciwzmarszczkowa to klucz, podwaliny, które sprzyjają pięknej, młodej, elastycznej skórze.

Jak pozbyć się zmarszczek?

Młoda oraz piękna cera to cel wielu osób. Jednym ze sposób uzyskania go jest skorzystanie z dobrodziejstw z dziedziny medycyny estetycznej. Istnieje jednak wiele innych również skutecznych metod, które zapewniają promienny wygląd pozbawiony nieestetycznych zmarszczek. Jak pozbyć się zmarszczek? Aby w sposób skuteczny osiągnąć, a następnie przedłużyć zdrowy i młody wygląd, należy z odpowiednim wyprzedzeniem sięgnąć po kosmetyki na zmarszczki (kosmetyki przeciwzmarszczkowe). Prawidłowa, codziennie przeprowadzona pielęgnacja skóry powinna być wprowadzona od najmłodszych lat, a nie dopiero wtedy, kiedy na skórze zauważalne są pierwsze oznaki procesu starzenia się skóry. Systematyczna, właściwie przeprowadzona pielęgnacja anti-age to podstawowa walka ze zmarszczkami. Skuteczne opóźnienie pojawienia się zmarszczek czy zniwelowanie tych powstałych nie jest możliwe bez codziennego dbania o skórę. Kosmetyki na zmarszczki nowej generacji, wysokowyspecjalizowane oraz naturalne są w stanie efektywnie wspomóc odnowę i regenerację skóry. Zaleca się zainwestować w naturalne kosmetyki przeciwzmarszczkowe np. krem na zmarszczki, serum przeciwzmarszczkowe, krem pod oczy i inne niezmiernie istotne produkty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj