Trądzik niemowlęcy – objawy, przyczyny oraz leczenie trądziku dziecięcego.

0
160
Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy (w tym również trądzik noworodkowy) w początkowym okresie życia dziecka zawsze budzi bardzo duże emocje i niepokój wśród rodziców. Rodzice dzieci, którzy mają widoczne objawy trądziku niemowlęcego zazwyczaj są przerażeni i zdezorientowani – poszukują oni fachowej oraz skutecznej pomocy. Należy jednak pamiętać, że trądzik niemowlęcy nie jest groźny dla dziecka i nie wymaga specjalistycznego leczenia – przeważnie posiada on dość łagodny przebieg, w którym objawy samoistnie przechodzą po upływie określonego czasu. Leczenie wymagane jest jedynie w ciężkiej postaci trądziku niemowlęcego. Pomoc skórze dziecka, które się z nim boryka przyniesie odpowiednia pielęgnacja. Co to jest trądzik niemowlęcy i co go wywołuje? Sprawdź, jak skutecznie leczyć trądzik niemowlęcy, jakie posiada objawy oraz jakie powinno się podjąć kroki pielęgnacyjne w celu pozbycia się go.

Trądzik niemowlęcy – ogólna charakterystyka

Skóra najmłodszych dzieci, głównie skóra niemowlęca jest bardzo cienka oraz delikatna, dlatego też wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji na co dzień. Charakteryzuje ją słabo wykształcona warstwa ziarnista oraz cienka, delikatna, jak i aksamitna warstwa rogowa. Dodatkowo, nie są całkowicie wykształcone gruczoły łojowe i gruczoły potowe u tak małych dzieci. W związku z tym problemy z trądzikiem mogą być zauważalne u dzieci zaraz po urodzeniu lub w pierwszych tygodniach po urodzeniu (trądzik noworodkowy) lub też w okresie niemowlęcym (trądzik niemowlęcy). Trądzik niemowlęcy lub trądzik noworodkowy, w łagodnej postaci przeważnie ustępuje samoistnie po około 6-12 tygodniach od dnia pojawienia. Rzadko obserwuje się dłuższy czas występowania trądziku na skórze dziecka. W przebiegu ciężkim problemy skórne mogą utrzymywać się przez długi okres czasu (nawet kilkanaście miesięcy) co będzie powodowało potrzebę leczenia (bardzo często wieloetapowego, złożonego, gdzie wymagane będzie podawanie kilku leków jednocześnie np. retinoidów wraz z antybiotykiem). Trądzik niemowlęcy dotyka najczęściej skóry twarzy u małego dziecka – jest zlokalizowany zazwyczaj na policzkach, czole oraz nosie. Przybiera on formę małych krostek i/lub zaskórników i/lub grudek. Niezbędna staje się wtedy prawidłowa, codzienna pielęgnacja w celu poprawy stanu skóry u dziecka. Ważną informacją jest, że trądzik niemowlęcy nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka oraz nie powoduje żadnych groźnych powikłań – wykazuje on jedynie defekt estetyczny tj. nieestetyczne skutki związane z wyglądem zewnętrznym. Szacuje się, iż trądzik niemowlęcy (w postaci łagodnej) dotyka około 20% maluszków. Według badań występuje częściej u dzieci płci męskiej. U dzieci ze względu na ich wiek, można dokonać podziału trądziku, w którym spotykamy również trądzik niemowlęcy. Najczęściej stosowana klasyfikacja trądziku w wieku dziecięcym wyróżnia następujące jej odmiany:

  1. Trądzik noworodkowy(łac. neonatal acne) – występuje od urodzenia przez okres 6 tygodni.
  2. Trądzik niemowlęcy (łac. infantile acne) – występuje od 6 tygodnia życia do 12 miesiąca.
  3. Trądzik wieku dziecięcego (łac. mid-childhood acne) – występuje od 12 miesiąca życia dziecka do 6 lat.
  4. Trądzik okresu przedpokwitania (łac. prepubertal acne) – występuje u od 7 do 12 roku życia.
  5. Trądzik młodzieńczy (łac. juvenile acne) – występuje w wieku od 12 do 19 lat.

Trądzik niemowlęcy – objawy

Trądzik niemowlęcy przeważnie obserwuje się na skórze twarzy małych dzieci – najczęściej w obszarze brody, czoła, nosa czy policzków. Dość rzadko problemy skórne obejmują skórę na innych partiach ciała. Zdarza się jednak, że można je zaobserwować na klatce piersiowej, plecach, karku, szyi czy głowie. Trądzik niemowlęcy przybiera postać zaskórników otwartych oraz zamkniętych, grudek, krostek oraz torbieli, które mogą być wypełnione treścią ropną (o wiele rzadziej występują). Dominują zaskórniki o charakterze zamkniętym tj. zaskórniki białe. Problemy skórne są zazwyczaj zaczerwienione oraz uwrażliwione na dotyk. Ponadto, można zaobserwować dość intensywne przetłuszczanie się skóry u dziecka, głównie w wymienionych powyżej obszarach. Trądzik niemowlęcy może przybierać różne formy. Po zaobserwowaniu u dziecka trądziku niemowlęcego zaleca się konsultację lekarską w celu diagnozy i ewentualnego leczenia. Konsultację lekarską należy rozpocząć od rozpoznania lekarza prowadzącego tj. pediatry. Pediatra może zalecić konsultację dermatologa.

Trądzik niemowlęcy – przyczyny

Specjaliści nie potrafią w sposób jednoznaczny określić przyczyn trądziku niemowlęcego, który pojawia się już u najmłodszych dzieci. Najczęściej przyjmuje się, iż trądzik niemowlęcy jest ściśle związany z hormonami matki dziecka. Obserwuje się u kobiety nadmierną ilość androgenów, które są odpowiedzialne za rozwój cech męskich. W wyniku hormonalnej stymulacji gruczołów łojowych przez inne hormony dochodzi do zaburzonej równowagi hormonalnej u matki, która przenika do dziecka przez łożysko lub wraz z mlekiem. W czasie ciąży bądź podczas karmienia piersią hormony przenikają do organizmy dziecka, powodując trądzik niemowlęcy. Inna teoria dotycząca przyczyn wywołujących to schorzenie związana jest nadmierną produkcją hormonu DHEA u dziecka przez korę nadnerczy. Na skutek zaburzeń hormonalnych w organizmie dziecka dochodzi do nadmiernej produkcji sebum w powiększonych przez to gruczołach łojowych, co prowadzi z kolei do zmian skórnych tj. trądziku niemowlęcego. Obok wyżej wymienionych przyczyn trądziku niemowlęcego zalicza się także nieodpowiednią pielęgnacji skóry maluszka tj. używanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji, które podrażniają, uczulają oraz blokują oddychanie skóry, jak i używanie zbyt drażniących, silników detergentów np. proszek do prania. Ponadto, wymienia się czynniki genetyczne, zbyt dużą ilość fluoru w diecie dziecka, reakcje alergiczne na obecność drożdży na skórze oraz zażywanie przez matkę pewnej grupy leków (w ciąży bądź podczas karmienia piersią). Według specjalistów, trądzik niemowlęcy może być też uwarunkowany wzmożonym wydzielaniem hormonu luteinizującego (hormon LH), które wpływa na nadmierną syntezę androgenów w jądrach. Obserwuje się to zjawisko u dzieci płci męskiej, dlatego też według badań trądzik niemowlęcy dotyka częściej ich aniżeli dziewczynki. Mechanizm ten związany jest dodatkowo z niedojrzałością hormonalną sprzężenia zwrotnego pomiędzy określonymi gonadami a przysadką mózgową. W etiologii trądziku niemowlęcego swój udział mają także bakterie Propionibacterium Agnes. Bakterie propionibacterium Agnes to beztlenowe, gram-dodatnie bakterie, które odpowiadają za zasiedlanie łojotokowe skóry. Wzmożona produkcja sebum u małych dzieci, w jednoczesnym momencie występowania problemów skórnych stanowi bodziec przyśpieszający większe namnażanie się tych bakterii w miejscach dotkniętych trądzikiem. Skutkuje to intensyfikacją problemów skórnych, jak i uaktywnieniem nadmiernym proliferacji keratynocytów oraz inferencji czynników prozapalnych.

Trądzik niemowlęcy – leczenie

Trądzik niemowlęcy jest diagnozowany na podstawie istniejących u dziecka problemów skórnych. Często zmiany skórne są mylone z różnorodnymi alergiami, potówkami czy wysypką, jak i zakażeniem drożdżakami. Lekarz diagnozujący trądzik niemowlęcy powinien zbadać poziom enzymu 21-hydroksylazy, gdyż niedobór może wskazywać na wrodzony przerost nadnerczy u dziecka. Diagnoza trądziku niemowlęcego związana jest z wykonaniem u dziecka szczegółowych badań, w tym również badań endokrynologicznych (np. badanie poziomu hormonów) i pediatrycznych (np. ocena masy ciała, wzrostu, BMI oraz ciśnienia tętniczego). Jest to niezmiernie istotne w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia oraz pielęgnacji, jak i poznania przyczyn trądziku niemowlęcego. U znacznej części dzieci, trądzik niemowlęcy przebiega w sposób łagodny i samoistnie ustępuje w pewnym, krótkim czasie. Ciężka jego postać wymaga złożonego i etapowego leczenia oraz dość często zastosowania farmakoterapii. Dużym problemem w leczeniu trądziku niemowlęcego jest brak legalnie zarejestrowanych leków przeznaczonych dla dzieci poniżej 12 lat, dlatego też jego leczenie bywa problematyczne. Lekarz prowadzący powinien zastosować zasadę indywidualnego podejścia do pacjenta w każdym przypadku. W bardzo ciężkich postaciach trądziku niemowlęcego stosuje się preparaty stosowane miejscowo (zawierają one w swoim składzie retinoidy lub nadtlenek benzoilu). W sytuacji, kiedy należy wdrożyć leczenie antybiotykami, wówczas najczęściej stosuje się amoksycyinę, azytromycynę, erytromycynę czy cefaleksynę. U tak malutkich dzieci nie stosuje się tetracyklin, ponieważ mają one skutki uboczne np. zakłócają prawidłowy rozwój zębów. Przy nadmiernych przejawach zaburzeń skórnych w trądziku niemowlęcym niezastąpione staje się stosowanie izotretynoiny tj. pochodnej witaminy A (syntetycznej). Ma ona za zadanie ograniczyć aktywność gruczołów łojowych oraz zahamować ich rozrost, co wpłynie korzystnie na skórę dziecka.

Trądzik niemowlęcy – pielęgnacja

Trądzik niemowlęcy wymusza stosowania specjalnej pielęgnacji skóry dziecka. Należy pamiętać, iż skóra małych dzieci jest bardzo delikatna, cienka oraz wrażliwa i dlatego też wymaga używania właściwych produktów, które są przeznaczone do codziennej pielęgnacji niemowląt. Najlepiej w tej roli sprawdzą się naturalne kosmetyki. Do istotnych zasad dotyczących regularnej pielęgnacji skóry u dziecka można zaliczyć:

  • Regularne używanie kosmetyków naturalnych, które w swoim składzie nie zawierają parabenów, silikonów czy innych środków petrochemicznych, dzięki czemu nie uczulają i podrażniają.
  • Unikanie kosmetyków, które zawierających w swoim składzie nadmierną ilość substancji tłuszczowych, jak i olejów mineralnych, gdyż mogą one powodować zatykanie porów oraz nasilić oznaki trądziku niemowlęcego.
  • Delikatne osuszanie skóry dziecka – nie wolno jej trzeć szorstkim ręcznikiem.
  • Unikanie przegrzewania dziecka – należy prawidłowo ubierać dziecko oraz systematycznie wietrzyć mieszkanie.
  • Stosowanie odpowiednich produktów do prania ubrań, dedykowanych dla małych dziecka (unikać silnych detergentów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj