Syrop daktylowy uznawany jest za jeden ze zdrowszych substancji słodzących. Stanowi on świetną alternatywę dla tradycyjnych preparatów słodzących, w tym również cukru. Syrop daktylowy wyróżnia się bogatym składem odżywczym oraz świetnym, wyjątkowym smakiem. Zawiera wiele cennych dla zdrowia witamin, minerałów oraz składników odżywczych. Jest również świetną alternatywą dla wegetarian, wegan oraz osób na diecie bezglutenowej i niespożywających sacharozy. Co warto wiedzieć o syropie daktylowym? W niniejszym artykule przedstawimy jego ogólną charakterystykę. Zapraszamy.

Syrop daktylowy – zdrowy zamiennik cukru

Syrop daktylowy nazywany jest również daktylowym miodem. Jest on gęstym sokiem, który pozyskuje się bezpośrednio ze świeżego i słodkiego miąższu owoców palmy daktylowej. Charakteryzuje się on bardzo gęstą konsystencją, o przepięknym brązowo-złotym bądź brązowym kolorze. Syrop daktylowy jest uznawany za bardzo słodki oraz wyjątkowo aromatyczny. Drzewa (palmy) daktylowe rosną jedynie w krajach o bardzo ciepłym klimacie tj. w państwach południowo-zachodniej Azji czy północnej Afryki, gdzie stanowią fundament lokalnej kuchni. Używany jest przez osoby tam zamieszkujące jako dodatek do jogurtu naturalnego oraz do wypieku różnych ciast, głównie bakaliowych (nadaje on bowiem ciastu słodyczy oraz wilgotności). Owoce pozyskiwany z palmy daktylowej tj. daktyle posiadają mnóstwo pozytywnych dla zdrowia właściwości, co również charakterystyczne jest dla przygotowanego na ich podstawie syropu daktylowego.

Syrop daktylowy – skład odżywczy

Syrop daktylowy posiada bardzo podobne, aczkolwiek niestety nie całkowicie identyczne właściwości jak świeże czy surowe daktyle. Daktyle to owoce jadalne, które w swoim składzie zawierają ponad 50% cukrów prostych. Cukry proste są lekkostrawne i dają dużą energię w krótkim czasie zaraz po ich spożyciu. Daktyle są bardzo zasobne w minerały, witaminy i wartości odżywcze. Syrop daktylowy, który powstaje na ich bazie, posiada podobne witaminy i składniki mineralne co owoce, jednak w mniejszym natężeniu z uwagi na fakt, iż przeszedł przez proces przetworzenia. Znajdziemy w nim składniki mineralne takie jak: wapń, potas, magnez, które są istotne w prawidłowej pracy układu krążenia oraz właściwej pracy mięśni. Ponadto, zawiera witaminę C, witaminę A oraz witaminę E pomagające w niwelowaniu stresu oksydacyjnego poprzez hamowanie i niszczenie wolnych rodników oraz w budowaniu prawidłowej odporności. Z kolei witaminy z grupy B w nim zawarte odpowiedzialne są za regulowanie przemiany materii oraz działają zbawiennie na układ nerwowy. Zawiera on również duże ilości polifenoli oraz lutiny. W składzie daktyli znajdują się także substancje, które stanowią odpowiednik salicylanów zawartych w popularnej aspirynie, a więc i w syropie daktylowym – stąd uznaje się, że posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe, dlatego też nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Miód daktylowy wykazuje również działanie spowalniające proces starzenia, wzmacnia kości i zęby oraz wpływa pozytywnie i łagodząco na objawy menopauzy. Niestety, w odróżnieniu od świeżych owoców daktyli, uzyskiwany z nich syrop daktylowy posiada w swoim składzie znikomą zawartość błonnika pokarmowego. Brak błonnika sprawia, iż wspomniane cukry szybko są wchłaniane do krwi, przez co syrop daktylowy nie jest przeznaczony w większej ilości dla diabetyków czy osób walczących z nadwagą. Posiada on wysoki indeks glikemiczny IG=60. Około 100 g syropu daktylowego zawiera orientacyjny skład:

  • wartość energetyczna – 1700 kJ / 400kcal;
  • tłuszcz – 0,1 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,1 g);
  • białko – 1,7g;
  • sól – 0,003 g;
  • węglowodany – 98g (w tym cukry – 98 g).

Wybierając syrop daktylowy, warto zapoznać się z jego składem i wybrać taki, który nie zawiera dodatkowych substancji słodzących czy substancji konserwujących. Najlepszy skład syropu daktylowego to daktyle i woda.

Syrop daktylowy – jakie ma zastosowanie?

Syrop daktylowy, jak już wspomniano, posiada wysoką zawartość cukrów, pomimo tego faktu nadal można traktować go jako zdrowszą oraz naturalną alternatywę dla cukru w diecie. Badania wykazały, iż jest on o wiele mniej tuczący aniżeli biały cukier, a dodatkowo dostarcza organizmowi niezbędne witaminy oraz minerały. Syrop daktylowy idealnie sprawdzi się do przyprawiania domowych wypieków (ciast, owsianki, placków, naleśników), mięsa oraz jako dodatek do jogurtów, koktajli czy sosów. Największą popularność zyskał wśród wegan, którzy poszukują zamiennika dla miodu pszczelego. Warto pamiętać, ze syrop daktylowy, podobnie jak owoce daktyli może uczulać i powodować reakcje krzyżowe z alergenami brzozy i traw, dlatego też produkt powinien być stosowany ostrożnie przez alergików. Osoby z zespołem jelita nadwrażliwego również powinny unikać spożywania syropu w większej ilości.

Syrop daktylowy – przepis

Syrop daktylowy można obecnie kupić w prawie każdym sklepie, ale również można go przyrządzić samemu w domu. Samodzielne zrobienie syropu nie jest wcale trudne – zarówno na szeroką skalę, jak i w domu wytwarza się go z owoców daktyli pozyskiwanych z drzewa daktylowego. Samodzielnie wytworzony w domu syrop daktylowy jest dużo tańszy od tego zakupionego w sklepie oraz zawiera o wiele więcej składników odżywczych. Do przygotowania syropu potrzebuje garść owoców daktyli oraz 1 szklankę wrzącej, przegotowanej wody. W mikserze umieszczamy daktyle i zalewamy wodą, pozostawiamy je w takim stanie przez kilka godzin. Następnie miksujemy całość na gładką i jednolitą masę. Otrzymany syrop można dodatkowo przecedzić przez drobne sito, w celu uzyskania o wiele bardziej płynnej konsystencji. Pamiętajmy jednak, że wtedy straci on dużo błonnika w swoim składzie. Syrop daktylowy domowej roboty przechowujemy w lodówce przez kilka dni. Jeżeli mamy w planach dłuższe przetrzymywanie syropu daktylowego, powinniśmy go ponownie ugotować po przygotowaniu. Ponowna obróbka termiczna spowoduje, iż będzie on bardziej aromatyczny oraz intensywniejszy w smaku, lecz straci wiele cennych właściwości. Gotowany syrop daktylowy można przechowywać w lodówce przez kilkanaście dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj