Sucha skóra dłoni

Sucha skóra dłoni to ogromny problem, z którym wiele osób zmaga się na co dzień, głównie w okresie jesienno-zimowym. Suche dłonie nie tylko wyglądają mało estetycznie, lecz są również znakiem wysyłanym od naszego organizmu, aby poświecić więcej czasu na ich pielęgnacje. Wysuszona skóra dłoni może być także pierwszym sygnałem, że w naszym organizmie dzieje coś niepokojącego. Może ona świadczyć o problemach z tarczycą, nerkami, niedoborze witaminy A czy również może być spowodowana różnymi problemami dermatologicznymi np. łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry tzw. AZS. Warto jednak pamiętać, że istotny wpływ na nasz stan skóry na dłoniach mają czynniki zewnętrzne: wiatr, mróz, detergenty itp. Jak więc pozbyć się problemu z suchą skórą na dłoniach? Jak pielęgnować wysuszone dłonie oraz jakie są przyczyny ich powstawania? Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem, a dowiesz się jak zadbać o suche dłonie.

Sucha skóra na dłoniach – przyczyny

Jednym z bardzo często obserwowanych defektów skóry dłoni są szorstkie i suche ręce. Osobliwość tą można zaobserwować u osób zdrowych, lecz narażonych na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, bądź też cierpiących na różne choroby czy też dermatozy tj. choroby skóry. Pojęcie sucha skóra dłoni oznacza widoczne, nadmierne złuszczanie naskórka w tym obszarze, które oprócz odczucia dyskomfortu, związane jest również z pieczeniem, zaczerwieniem oraz szorstkością. Aby skutecznie zapobiec wysuszeniu skóry na dłoniach warto posiadać wiedze na temat jej przyczyn. Najczęściej są one efektem oddziaływania niekorzystnych czynników zewnętrznych, do których można zaliczyć:

  • Warunki atmosferyczne – zaliczamy do nich silny wiatr, promieniowanie UV, niskie temperatury (np.jesienno-zimowe).
  • Detergenty – stosowanie mocnych środków czystości np. płyn do mycia naczyń lub też stosowanie detergentów np. płyny czyszczące bez użycia rękawic ochronnych, które mogą doprowadzić do wzmożonego złuszczania się skóry (suchości skóry).
  • Woda – zbyt długi kontakt skóry z gorącą wodą spowoduje wypłukanie tłuszczów wchodzących w skład jej naturalnego płaszcza ochronnego, co prowadzi do nadmiernego przesuszenia. Jeśli woda jest twarda również może mieć negatywny wpływ na naszą skórę dłoni.
  • Wykonywana praca – zawód, który wykonujemy również ma bezpośredni wpływ na stan naszych dłoni. Częsty kontakt z substancjami toksycznymi, alergenami może prowadzić do problemu suchej skóry na dłoniach.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja – stosowanie kosmetyków, które nie są przeznaczone do pielęgnacji skóry dłoni lub powodują jej silne wysuszenie np. mocno odtłuszczające mydła, środki dezynfekcyjne, zbyt długie noszenie rękawiczek jednorazowych. Do nieprawidłowej pielęgnacji należy również niedbanie o stan skóry dłoni np. nieużywanie środków nawilżających.

Źródłem wysuszonej skóry na dłoniach bywają również błędy żywieniowe tj. brak w diecie ważnych witamin (A, E czy C) czy też potrzebnych nienasyconych kwasów tłuszczowych tj. NNKT. Witamina A nazywana także retinolem jest niezbędna do odbudowy naskórka, witamina C ma pozytywny wpływ na stan naczyń krwionośnych, a witamina E ma działanie spowalniające działanie wolnych rodników. Warto pamiętać, iż skóra rąk pozbawiona swojej naturalnej bariery ochronnej jest o wiele bardziej podatna na uszkodzenia, co prowadzi do suchości dłoni, często również zaczerwienień, szorstkości oraz uczucia pieczenia.

Sucha skóra dłoni – jakie choroby wpływają na suchość dłoni?

Sucha skóra na dłoniach nie zawsze wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji dłoni czy niekorzystnych warunków atmosferycznych. Na jej ogólny stan mają także wpływ różnorakie choroby – od cukrzycy po nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy czy też problemy dermatologiczne np. dermatozy. Jednym z takich schorzeń jest niewątpliwie atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS. Atopowe zapalnie skóry definiowanie jest jako przewlekła oraz nawrotowa dermatoza zapalna tj. choroba skóry o bardzo charakterystycznym ukształtowaniu oraz lokalizacji. Typowym jej objawem jest wzmożony świąt, zaczerwienie, co prowadzi często do bolesnej suchości rąk. Za główną przyczynę powstawania AZS uważa się nieprawidłową funkcję i strukturę naskórka. Do kolejnej przewlekłej choroby skóry zalicza się łuszczyce. Łuszczyca polega na wadliwym (nieprawidłowym) rogowaceniu naskórka, co prowadzi do powstawania charakterystycznych łusek i suchości. Osoby, które borykają się z tą dermatozą powinny zwrócić szczególną uwagę na prawidłową pielęgnację dłoni.

Przyczyn suchej skóry na dłoniach jest o wiele więcej. Wysuszona skóra na dłoniach może być również wynikiem oddziaływania czynników wewnętrznych, do których zalicza się:

  • Zaburzenia hormonalne oraz choroby ogólnoustrojowe – zaburzenia funkcjonowania tarczycy, problemy z funkcjonowaniem nerek czy cukrzyca
  • Uwarunkowania genetyczne – uszkodzony płaszcz hydrolipidowy skóry (do których zaliczamy wspomniane powyżej dermatozy), jak i zaburzony proces związany z rogowaceniem naskórka oraz zaburzona produkcja lipidów – niedoboru ceramidów.
  • Odwodnienie organizmu – wpływ na przesuszoną skórę rąk ma również odwodnienie organizmu spowodowane biegunkami, wymiotami czy też podwyższoną temperaturą ciała, jak i małą ilością dostarczanej wody do organizmu.
  • Proces starzenia się skóry – naturalny proces, który uwarunkowany jest chronologiczny starzeniem się skóry.

Co na wysuszone dłonie – jak wybrać krem do rąk?

Sucha skóra dłoni wymaga właściwie dobranych produktów kosmetycznych, które będą miały dobroczynny wpływ na stan skóry oraz będą w stanie przywrócić naturalny płaszcz hydrolipidowy naskórka. W ofertach aptecznych czy też drogeryjnych istnieje szeroki wybór kremów do rąk, lecz nie wszystkie posiadają taki sam skład. Warto wiedzieć jakie składniki aktywne są zbawienne dla naszej skóry oraz tworzą specjalną powłokę ochronną i szybko regenerują, jak i nawilżają. Czym powinien charakteryzować się dobry krem do rąk? Przede wszystkim powinien zawierać wartości odżywcze oraz składniki aktywne, jak i odpowiednią ilość tłuszczów (np. gliceryna, oleje roślinne, wazelina, które chronią skórę przed wysuszeniem), które wpływają na barierę lipidową skóry. Dodatkowo, mile widziane są w składzie wyłącznie składniki naturalne z certyfikowanych upraw (głównie pochodzenia roślinnego, gdyż mają dobroczynny wpływ na stan skóry dłoni). Witamina A (retinol) zawarta w kremie zapobiega przebarwieniom, reguluje odnowę naskórka oraz zapobiega plamom na dłoniach. Witamina E natomiast ma działanie neutralizujące wolne rodniki oraz chroni skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Dodatkowym atutem kremu do rąk jest skład, który zawiera mocznik bądź kwas hialuronowy czyli substancje nawilżające. Mocznik przyśpiesza odbudowę i regenerację naskórka, redukuje objawy zbyt dużego rogowacenia oraz wysuszenia skóry, natomiast kwas hialuronowy wiąże wodę w naskórku, co powoduje, iż skóra chroniona jest przed wysuszeniem. Przy pielęgnacji suchej skóry dłoni idealnie sprawdzą się specjalne rękawiczki, które przyśpieszają proces regeneracji suchej, popękanej lub szorstkiej skóry dłoni. Zapewniają one szybsze oraz lepsze wchłanianie substancji aktywnych w głąb skóry. Przy wysuszonej lub suchej skórze dłoni warto także systematycznie wykonywać peeling. Peeling przy suchej skórze rąk pomoże usunąć martwe komórki naskórka oraz spowoduje, że składniki odżywcze będą skuteczniej i szybciej wchłaniać się w skórę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj