Spalony w piłce nożnej

Spalony w piłce nożnej to najbardziej dyskusyjny i kontrowersyjny element podczas meczu. Wiele osób, głównie kobiet, nie wie, co to jest spalony w piłce nożnej i kiedy do niego dochodzi oraz jakie niesie za sobą konsekwencje, tymczasem jego definicja jest bardzo prosta. Niejasne jest dla ciebie, kiedy dochodzi do spalonego podczas meczu albo nie potrafisz klarownie go zdefiniować? Poniższy artykuł pomoże usystematyzować Twoją wiedzę. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami spalonego w piłce nożnej, aby z przyjemnością oglądać każdy mecz.

Spalony w piłce nożnej – definicja

Spalony w piłce nożnej przysparza trudności wielu osobom, również mężczyzną. Zasada spalonego podczas meczu została stworzona, aby ułatwić grę na boisku piłkarzom. Ma ona strzec sprawiedliwości oraz dostarczyć ciekawych wrażeń widzom – nie dopuścić do łatwej sytuacji, w której piłkarze będą mogli podawać sobie piłkę jak chcą tzn. podając piłkę do najdalej wysuniętego piłkarza na boisku. Dzięki tej zasadzie tj. spalonemu, pozycji spalonej czy grze ofsajdowej piłka nożna jest fascynującą i staje się grą strategiczną.

Definicja spalonego w piłce nożnej brzmi następująco: spalony podczas meczu jest wtedy, kiedy jeden piłkarzy zagra do swojego partnera z drużyny tj. innego piłkarza w momencie, gdy ten usytuowany jest bliżej linii bramkowej przeciwnika aniżeli ostatni piłkarz drużyny przeciwnej (do sytuacji niewliczany jest bramkarz drużyny przeciwnej). Czyli dany piłkarz, do którego ma być podana piłka, musi mieć przed sobą co najmniej dwóch piłkarzy (jednym z nich może być bramkarz) z drużyny rywali. Jeśli nie spełni tegoż wymogu, będzie znajdować się na pozycji spalonej a z niej już krótka droga do realnego spalonego. Ważne jest również w tej zasadzie samo przebywanie w pozycji spalonej. Jeśli zawodnik podczas przebywania w tej pozycji, oprócz wykonania akcji przyjęcia lub zagrania piłki będzie także przeszkadzał na niej swojemu przeciwnikowi bądź też odniesie jakąkolwiek korzyść, to również dojdzie do opisywanego przewinienia tj. spalonego. Ostatecznie decyzje o spalonym podczas danej sytuacji meczowej podejmuje sędzia. Dla niektórych jednak ta prosta i dość łatwa definicja jest wciąż za mało zobrazowana. Ponadto, dodatkowe zasady komplikują spostrzeganie spalonego tj. spalonego nie ma w momencie, gdy piłka zagrywana jest z autu, rzutu narożnego czy rzutu karnego. W wyżej opisanych sytuacjach sędzia nie ma prawa stwierdzić spalonego. Nie obowiązuje ona również na stronie piłkarzy mających piłkę, wchodzi w życie podczas gry dopiero na stronie przeciwnika.

Konsekwencje spalonego w piłce nożnej

Konsekwencją, przewinienia jakim jest spalony w piłce nożnej, jest rzut wolny dla przeciwnej drużyny. Wolny rzut wykonuje się z miejsca, w którym sędzia stwierdził, że doszło do spalonego. Sytuacja ta, może, lecz nie musi wpłynąć na przebieg danej rozgrywki czy nawet całego meczu. Historia piłki nożnej pokazuje jednak, że czasami rzut wolny spowodowany spalonym przesądzał o wyniku końcowym całego spotkania. Dlatego też, spalony w piłce nożnej budzi wśród kibiców i samych piłkarzy ogromne emocje.

Jak nie dopuścić do spalonego podczas meczu?

Podstawą niedopuszczenia do spalonego podczas meczu jest dobra znajomość obowiązujących zasad. Jednak kibice oraz piłkarze wiedzą, że błędy zdarzają się również najlepszym zawodnikom i nawet podczas meczów wysokiej klasy drużyn dochodzi do spalonych. Trenerzy radzą, że najlepszą oraz skuteczną ochroną przed tym przewinieniem jest po prostu unikanie pozycji spalonej przez piłkarzy. Dlatego piłkarz znajdujący się na drugiej połowie tj. połowie przeciwnika powinien kontrolować swoją pozycję – aby znajdować się co najmniej w tej samej odległości od bramki rywala co przedostatni piłkarz drużyny przeciwnej. Niestety, w dużych emocjach oraz ferworze gry bardzo łatwo nie pamiętać o tym i gnać do przodu, aby zdobyć gola. Warto jednak zdać sobie sprawę z jeszcze jednej zasady – nie dojdzie do spalonego, gdy piłkarz posiadający piłkę wyminie sam wszystkich zawodników z drużyny przeciwnej i znajdzie się po stronie boiska rywali jedynie sam na sam z bramkarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj