Spalacze tłuszczu – czy warto je stosować?

0
91
Spalacze tłuszczu

Spalacze tłuszczu to bardzo istotny temat, zwłaszcza, że problem otyłości oraz nadwagi zaczyna dotyczyć coraz większej ilości osób w Polsce i nie tylko. Wiele osób dotkniętych tym problemem zaczyna szukać złotego środka żeby schudnąć, często trafiając na omawiane suplementy tj. spalacze tłuszczu. Wokół spalaczy tłuszczu narosło sporo mitów – można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji na ich temat. W niniejszym artykule przekażemy wiele przydatnych informacji dotyczących spalaczy tłuszczów, opartych wyłącznie na faktach. Odpowiemy między innymi na pytania: co to są spalacze tłuszczu? Czy i jak działają? Jak i na najbardziej nurtujące zagadnienie: czy spalacze tłuszczu są bezpieczne? Zapraszamy do lektury.

Co to są spalacze tłuszczu?

Co to są spalacze tłuszczu? Jak sama nazwa wskazuje, mają one za zadanie przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej u człowieka. Są to suplementy diety, które mają wspomóc proces odchudzania. Spalacze tłuszczu są specjalnie dobranymi składnikami (we właściwej proporcji), które wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej. Są to głównie różnorodne związki chemiczne, stymulanty, substancje aktywne, które wspólnie połączone prowadzą do synergii pomiędzy sobą. Spalacze tłuszczu można podzielić na naturalne spalacze tłuszczu oraz sztuczne spalacze.

Jak działają spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu mają przede wszystkim za zadanie zwiększyć tempo spalania tkanki tłuszczowej człowieka. Dochodzi do tego głównie poprzez następujące procesy, które dzięki nim zachodzą w organizmie:

  • Proces termogenezy – organizm człowieka zaczyna produkcje ciepła tj. dochodzi do uaktywnienia procesu termogenezy, gdzie zostaje ona dość istotnie zintensyfikowana. Wpływ na ten proces mają specjalnie dobrane substancje, które są składnikami spalaczy tłuszczu np. kofeina, katechina herbaciana itp. Zadaniem termogenezy jest zwiększenie intensywności wydatku energetycznego, co ma wpływ na spotęgowaną intensywność spalania kalorii. Organizm człowieka pobiera energię w dwóch formach: w postaci ATP tj. energii użytkowej (pozyskiwanie energii ze składników takich jak aminokwasy, tłuszcze czy cukry) oraz energii cieplnej (poprzez zidentyfikowany proces termogenezy).
  • Zwiększenie aktywności psychoruchowej oraz znaczne poprawienie wydolności i wytrzymałości – po zażyciu spalaczy tłuszczu zostaje to osiągnięte – człowiek ma więcej energii i siły do działania, o wiele mniej intensywnie odczuwa zmęczenie. Ponadto, obserwuje się u niego pobudzenie. Spalacze tłuszczu są stymulantami, które wspomagają oraz wzmagają spontaniczną aktywność fizyczną człowieka, dzięki której człowiek ma więcej siły do ćwiczeń.
  • Proces lipolizy – umożliwia on intensywniejsze spalanie tłuszczu, który zgromadzony jest w komórkach tłuszczowych tj. człowiek spala o wiele więcej kalorii aniżeli normalnie.
  • Pobudzenie metabolizmu wraz z jednoczesnym tłumieniem apetytu tzw. supresja głodu

Połączenie powyższych procesów związane jest ze zwiększeniem całego wydatku energetycznego podczas ćwiczeń fizycznych, co ma swoje odzwierciedlenie w spalaniu znacznej ilości tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, iż same stosowanie suplementów w postaci spalaczy tłuszczu nie zapewni natychmiast idealnej sylwetki. Cały proces powinien być powiązany ściśle z odpowiednią dietą oraz systematycznymi ćwiczeniami. Spalacze tłuszczu powinny posłużyć jedynie, jako dodatek, który ma na celu wspomóc dążenie do idealnej figury czy utraty wagi. Badania pokazują, iż spalacze tłuszczu działają najlepiej w przypadku osób, które przestrzegają zasady redukcji. Podstawą odchudzania jest więc aktywność fizyczna orz właściwa dieta.

Spalacze tłuszczu – najpopularniejsze składniki

Spalacze tłuszczu w swoim składzie często zawierają naturalne składniki. Do najczęściej stosowanych należy:

  • Ekstrakt z kawy, ekstrakt z yerba mate oraz ekstrakt z zielonej herbaty – mają one za zadanie zwiększyć przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki takim substancjom jak teina czy kofeina. Ich stymulujące działanie sprawia, iż jesteśmy mniej zmęczeni oraz bardziej pobudzeni. Substancje zawarte w wyżej wymienionych ekstraktach świetnie przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej.
  • Ekstrakt z gorzkich pomarańczy – przyśpiesza przemianę materii oraz nasila wykorzystanie kwasów tłuszczowych w celach energetycznych tj. zwiększa wydatek energetyczny. Ponadto, przyczynia się do termogenezy organizmu.
  • Ekstrakt z grejpfruta – zawiera narynginę, która przyśpiesza tempo metabolizmu oraz skutecznie poprawia trawienie.
  • Pieprz, ostra papryczka oraz piperyna – dzięki zawartości w nich kapsaicyny dochodzi do pobudzenia metabolizmu, zwiększenia termiki organizmu oraz znacznej potliwości.
  • Guarana oraz tauryna – substancje te pobudzają układ nerwowy człowieka do zwiększonego wysiłku, jak i mają działanie, które zapobiega odczuwania zmęczenia.
  • L-karnityna – wspomaga ona rewelacyjnie proces niszczenia kwasów tłuszczowych w tzw. komórkach mitochondriów.
  • Johimbina – w małych ilościach sprzyja przyśpieszeniu metabolizmu oraz mobilizuje kwasy tłuszczowe w organizmie. Działa ona także na trudne do zredukowania części tkanki tłuszczowej.

Czy spalacze tłuszczu działają?

Skuteczność spalaczy tłuszczu została potwierdzona przez badania laboratoryjne. Ponadto, ich efektywność potwierdzają osoby spożywające ten suplement diety. Świetne efekty obserwuje się w przypadku spalaczy tłuszczu, które w swoim składzie zawierają m.in. kofeinę, katechinę, CLA, johimbinę, piperynę czy forskolinę. Zgodnie z danymi naukowymi przyjmowanie suplementów typu spalacze tłuszczu sprawia, iż wydatki energetyczne ludzkiego organizmu wzrastają nawet o 4% przy jednorazowej dawce, a w sytuacji systematycznego zażywania zgodnie z zaleceniami – nawet o 9-11 %. Wyróżnia się kilka ważnych efektów, jakie są uzyskiwane dzięki stosowaniu spalaczy tłuszczu. Zalicza się do nich:

  • Znaczny wzrost termogenezy organizmu
  • Pobudzenie metabolizmu
  • Supresja głodu tj. wspomaganie kontroli ośrodka głodu
  • Przełamanie zastoju w okresie kompresji tkanki tłuszczowej
  • Znaczne zwiększenie wytrzymałości i wydolności, sprzyjające intensyfikacji ćwiczeń
  • Ochrona przed efektem jo-jo
  • Zredukowanie objawów zmęczenia
  • Podwyższenie poziomu wchłaniania makroskładników
  • Poprawa nastroju
  • Redukcja cellulitu i wody podskórnej
  • Wzrost motywacji

Podkreślić po raz kolejny należy, iż spalacze tłuszczu nie są magicznymi tabletkami na odchudzanie. Kluczowym czynnikiem, który odpowiada za redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej jest systematyczny trening oraz odpowiednia dieta z ujemnym bilansem kalorycznym. Spalacze tłuszczu stanowią formę dodatkową, wspomagającą ten proces.

Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne?

Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne? Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć wiele osób. Badania pokazują, iż popularne spalacze tłuszczu, które pochodzą od rekomendowanych producentów oraz zawierają w składzie dobrej jakości składniki aktywne są bezpieczne dla zdrowia. Warto jednak podkreślić, iż należy je spożywać wyłącznie z zaleceniami producenta oraz traktować, jako formę wspomagającą dietę oraz trening. Niemniej jednak, nie wszystkie dostępne na rynku spalacze tłuszczu są bezpieczne np. te z nieznanym składem. Warto kupować suplementy diety, które są przebadane, zawierają w swoim składzie znane substancje oraz pochodzą tylko ze sprawdzonych źródeł. Poboczną kwestię stanowią również pobudki zdrowotne. Nie każdy spalacz tłuszczu nadaje się dla każdego – można go dopasować do wszystkich sytuacji i stanu zdrowia. Reasumując, można stwierdzić, iż bezpieczeństwo spalaczy tłuszczu zależne jest w dużej mierze od składników w nich zawartych, stanu zdrowia osoby zażywającej suplement oraz przestrzegania jego zalecanych dawek. Spalacze tłuszczów nie powinny być więc stosowane przez osoby z problemami serca, nadciśnieniem, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chorujące na cukrzycę czy osoby chorujące na neurologiczne schorzenia. Naukowe opisy wyróżniają następujące skutki uboczne stosowania spalaczy tłuszczu, do których zalicza się: kołatanie serca, nadmierna potliwość, nudności, bezsenność, drżenie rak, podwyższone ciśnienie a nawet lęki, u osób, które mają tendencje do depresji.

Spalacze tłuszczu – rodzaje

Obecnie na polskim ryku dostępne są dwa rodzaje spalaczy tłuszczu. Najpopularniejsze suplementy diety z tej kategorii to:

  • Termogeniczne spalacze tłuszczu – należą do tej grupy suplementu, które zawierają substancje podnoszące temperaturę ciała np. kofeinę, co przyczynia się do zwiększonego spalania liczby kalorii przez organizm człowieka.
  • Lipolityczne spalacze tłuszczu – do tej grupy należą suplementy diety, które przyśpieszają działania w komórkach tłuszczowych poprzez substancje takie jak L-karnityna czy zielona herbata.

Ponadto, wyróżnia się podział spalaczy tłuszczu ze względu na ich pochodzenie. Do tej kategorii można zaliczyć:

  • Naturalne spalacze tłuszczu – występuje w sposób naturalny w postaci ziołowej np. morwa biała, ananas, pierz, kurkuma, cynamon, witamina C, zielona herbata, czerwona herbata, czosnek itp.
  • Sztuczne spalacze tłuszczu – są uzyskiwane w laboratoriach np. inozytol, kwasy omega, chrom, L-karnityna, lecytyna itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj