Skrobia kukurydziana posiada rewelacyjne właściwości zagęszczające, dlatego też swoje zastosowanie znajduje w kuchni. Ponadto, idealnie sprawdza się w kosmetologii czy jako odplamiacz, oraz środek łagodzący w oparzeniach słonecznych. Skrobia kukurydziana szczególnie przydatna jest dla osób borykających się z celiakią czy cukrzycą, gdyż wyróżnia się całkowitym brakiem glutenu oraz dobrą dla człowieka podażą glukozy. Jakie właściwości posiada skrobia ziemniaczana i gdzie znalazła swoje zastosowanie? Jakimi wartościami odżywczymi się charakteryzuje i ile posiada kalorii? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Skrobia kukurydziana – definicja
Skrobia jest składnikiem, który ma naturalne pochodzenie. Można ją pozyskać z komórek roślinnych, gdyż jest magazynowana przeważnie w ich łodygach, bulwach, kłączach, nasionach czy korzeniach. Uważana jest za główne oraz bardzo ważne źródło węglowodanów potrzebnych w diecie człowieka. Skrobię najczęściej można znaleźć w znanych roślinach np. pszenicy, tapioce, ziemniakach czy kukurydzy. Skrobia kukurydziana nazywana również mazeina, pozyskiwana jest z białych pręcików kukurydzy (inaczej aniżeli mąka kukurydziana, którą pozyskuje się z ziaren kukurydzy). Przyjmuje ona postać drobniutkiego, białego proszku, który ma świetne właściwości łączące z wodą tworząc kleik o gęstej konsystencji. Dodatkowo, jest produktem całkowicie bezglutenowym o neutralnym zapachu oraz smaku. Skrobia kukurydziana stosowana jest na szeroką skalę jako zamiennik mąki, we względu na swoje rewelacyjne właściwości.
Skrobia kukurydziana – wartości odżywcze
Skrobia kukurydziana jest bogatym źródłem węglowodanów. Zawiera również w swoim składzie błonnik pokarmowy, witaminy oraz składniki mineralne, które niestety tylko w kilku procentach są w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie dla osoby dorosłej. Znacznie mniej znajdziemy w niej tłuszczu oraz białka. W skrobi kukurydzianej nie ma za to w ogóle cukrów czy kwasów tłuszczowych nasyconych. Badania pokazują jednak, iż skrobia kukurydziana nie posiada żadnych walorów prozdrowotnych. Jedyną jej zaletą jest fakt, iż jest produktem bezglutenowym. W 100 gramach produktu tj. skrobi kukurydzianej znaleźć można około 360 kcal (wartość kaloryczna) oraz następujące wartości odżywcze: węglowodany – 88,3 g; błonnik – 0,5 g; białko – 0,4 g; tłuszcze – 0,6 g oraz minerały (fosfor – 99,0 mg (14%); potas – 5,0 mg (0,1%); sód – 1,7 mg (0,1%); wapń – 10,0 mg (1%); żelazo – 10,00 mg (3%); magnez – 4,0 mg (1%); cynk – 0,5 mg (5%), jak i witaminy (witamina B2 – 0,008 mg (1%)’ niacyna – 0,08 mg (1%); witamina b6 – 0,005mg (0,4%)). Składniki odżywcze zawarte w skrobi kukurydzianej nie pokrywają w dobrym stopniu dziennego zapotrzebowania człowieka dorosłego na witaminy oraz minerały, dlatego też jest ona wszechstronnie stosowana jedynie ze względu na właściwości technologiczne. W skrobi kukurydzianej znajduje się dość wysoka liczba kalorii. Niemniej jednak dodaje się ją do potrwa tylko w niewielkiej ilości, dlatego też przeważnie nie podnosi znacząco kaloryczności całej przygotowywanej potrawy. Porównując kaloryczność skrobi kukurydzianej z innymi produktami mającymi właściwości zagęszczające np. mąką pszenną zauważamy, że ich kaloryczność jest na podobnym poziomie.
Skrobia kukurydziana – zastosowanie
Skrobia kukurydziana znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, głównie jako zagęszczacz potraw (do sosów, gulaszów czy zup), które dzięki niej są bardziej lśniące oraz przezroczyste. Skrobię kukurydzianą należy rozpuścić w zimnej wodzie, dobrze wymieszać, a dopiero wlać do konkretnej potrawy. Skrobia kukurydziana jest używana w gastronomii, gdyż jest produktem bezzapachowym, neutralnym smakowo oraz ma bardzo silne właściwości zagęszczające. Mazeina tj. skrobia kukurydziana, stanowi także rewelacyjny dodatek do różnorodnych wypieków (ciasteczek, ciast, biszkoptów czy naleśników oraz placków). Dzięki niej można uzyskać drobną teksturę wypieku, jak i zwiększyć ich wilgotność (głównie wypieków bezglutenowych). Sprawdza się ona również jako zagęszczacz do puddingów, kremów czy kisielów. Skrobia kukurydziana, w związku z brakiem zapachu oraz smaku oraz glutenu jest ważnym elementem w diecie osób zmuszonych wykluczyć całkowicie gluten z niej tj. osób na diecie bezglutenowej. Zainteresowanie nią wzrosło również wraz ze wzrostem popularności dietą proteinową. Osoby będące na diecie wegańskiej mogą z powodzeniem zastępować jajka w przepisie skrobią kukurydzianą.
Skrobia kukurydziana wykorzystywana jest również w gospodarstwach domowych oraz kosmetologii. Wykorzystywana jest jako produkt czyszczący do czyszczenia powierzchni z krwi, plam z oleju, żywności czy też do czyszczenia garnków, patelni oraz zastawy stołowej, jak i urządzeń kuchennych. Dodatkowo, ma zastosowanie jako środek zmiękczający do prania. Skrobia kukurydziana w połączeniu z wodą, tworząc gęstą pastę idealnie nada się jako środek łagodzący ukąszenia owadów (idealnie łagodzi świąd po ukąszeniu) czy oparzenia słoneczne (zmniejszy pieczenie oraz ból). Suchą skrobię kukurydzianą w postaci drobniutkiego proszku można także zastosować jako suchy szampon, by szybko odświeżyć nieświeże włosy.
Skrobia kukurydziana a mąka kukurydziana – różnice
Skrobia kukurydziana a mąką kukurydziana to dwa całkowicie odmienne produkty, które pozyskiwane w czasie różnych procesów. Skrobia kukurydziana pozyskiwana jest z białych pręcików kukurydzy. Z kolei mąką kukurydziana uzyskiwana jest poprzez suszenie oraz mielenie kolb kukurydzy, które pozbawione są zarodka – ma ona żółtawy kolor, jest o wiele grubszym proszkiem oraz posiada charakterystyczny smak. Mąka kukurydziana zawiera bardzo dużo istotnych dla zdrowia składników, w tym również błonnik, białko oraz witaminę E i witaminę A, jak i sole mineralne tj. magnez, potas, żelazo, fosfor czy selen. Skrobia kukurydziana, jak już wspomniano, nie posiada żadnych walorów zapachowych ani smakowych, oraz prozdrowotnych.
Skrobia kukurydziana modyfikowana – co oznacza?
Skrobia kukurydziana modyfikowana stanowi popularny dodatek żywności. Można ją spotkać w składzie (na etykietach) wielu ciast w proszku, makaronów, deserów czy sosów. Pierwsza myśl jaka kojarzy się ze skrobią kukurydzianą modyfikowaną to hasło GMO, co kojarzy się człowiekowi pejoratywnie, z czymś szkodliwym. Tymczasem, badania oraz eksperci podkreślają, iż jest to całkowicie bezpieczny produkt w postaci dodatku do żywności. Co oznacza więc skrobia kukurydziana modyfikowana? Słowo modyfikowana oznacza, iż została ona poddana obróbce w celu uzyskania zmiany struktury jej cząsteczek. Odbywa się ten proces za pomocą różnych środków np. ciśnienia bądź temperatury. Dzięki temu procesowi, właściwości skrobi kukurydzianej są o wiele lepsze dla producentów żywości.
Skrobia kukurydziana a zdrowie
Badania pokazują, iż skrobia kukurydziana jest głównie źródłem węglowodanów oraz w minimalnym stopniu witamin czy minerałów lecz jest polisacharydem roślinnym, który zbudowany jest z cząstek glukozy co oznacza, że może mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka. Skrobia kukurydziana może więc mieć wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu ludzkiego. Pozwala ona zredukować poziom cukru oraz poziom cholesterolu. Ponadto, pomimo, iż skrobia kukurydziana nie posiada w składzie dużych ilości minerałów oraz witamin, to wpływa na poprawienie ich przyswajalności pozyskiwanych z innych spożywczych produktów. Pomaga ona także w wyeliminowaniu groźnych bakterii, które odpowiedzialne są za powstanie nowotworów jelita grubego.
Skrobia kukurydziana pozbawiona jest całkowicie glutenu, dlatego też jest idealnym produktem oraz zamiennikiem tradycyjnej mąki (zawierającej gluten) w przypadku osób będących na diecie bezglutenowej lub chorujących na celiakę. Dodatkowo, skrobia kukurydziana nie zawiera cukrów, dzięki czemu może posłużyć jako uzupełnienie diety dla osób, które borykają się z cukrzycą. Co więcej, podczas obróbki termicznej przybiera postać gęstego kleiku, który łatwo przyswaja się przez organizm ludzki oraz nie podrażnia jelita cienkiego (w którym jest trawiony). Nie jest on również przetwarzany podczas obróbki na glukozę, co sprawia, że nie przyczynia się do jakiegokolwiek podwyższenia cukru we krwi – z powodzeniem może być stosowany w diecie diabetyków oraz osób z podwyższonym poziomem cukru czy osób walczących z insulinoopornością. Skrobia kukurydziana może być również stosowana w diecie alergików, gdyż niemożliwe jest uczulenie na nią. Alergie czy inne reakcje niepożądane organizmu człowieka wywoływane są głównie przez białka, a skrobia kukurydziana zalicza się do wielocukrów. W związku z tym, ewentualne reakcje alergiczne spowodowane są pozostałościami białek roślinnych w danym produkcie, nie samą skrobią kukurydzianą.
Skrobia kukurydziana w diecie
Skrobia kukurydziana jest istotnym elementem w diecie człowieka. Dostarcza ona bowiem organizmowi energie oraz węglowodany, które są bardzo ważne do prawidłowego jego funkcjonowania. Dodatkowo, jest produktem dietetycznym oraz lekkostrawnym. Badania pokazują, iż skrobia kukurydziana wspomaga znacząco odchudzanie, gdyż posiada ona w swoim skaldzie błonnik. Pod wpływem wody skrobia kukurydziana pęcznieje, co pozwala zwiększyć objętość spożywanych potraw przyczyniając się z kolei do zwiększonego uczucia sytości (powstrzymując człowieka przed zjedzeniem dodatkowych przekąsek , co jest istotne w diecie odchudzającej). Według dietetyków, warto do codziennej diety wprowadzić skrobię kukurydzianą, gdyż poprawia ona znacząco wygląd oraz konsystencje spożywanych potraw, jak i jest rewelacyjnym zamiennikiem innych dostępnych produktów na rynku.