Skóra wrażliwa to duży problem znacznej części populacji, zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej. Zgodnie z danymi opartymi na badaniach epidemiologicznych problem wrażliwej skóry twarzy częściej dotyka jednak kobiet. Nie ma wątpliwości, że skóra wrażliwa wymaga specjalnej, indywidualnej pielęgnacji, aby zminimalizować objawy oraz unikać pogłębienia się jakichkolwiek zmian. Jak zatem prawidłowo dbać o wrażliwą skórę twarzy? Jakie są objawy skóry wrażliwej? Zapraszamy do lektury.
Objawy skóry wrażliwej – czy moja skóra jest wrażliwa?
Skóra wrażliwa określa taki stan skóry, który charakteryzuje się nadmierną wrażliwością (nadwrażliwością i nadreaktywnością) na znaczną część czynników podrażniających, do których można zaliczyć między innymi wodę, słońce, wiatr, kosmetyki. Nadwrażliwość skóry wrażliwej, zgodnie z wiedzą z dziedziny kosmetologii oraz dermatologii, związana jest przede wszystkim z zaburzeniami wynikającymi z funkcjonowania bariery naskórkowej oraz powiązaną z nią aktywacją komórek układu odpornościowego pod wpływem określonych czynników o charakterze zewnętrznym. Potocznie, skóra wrażliwa to taki rodzaj skóry, która w sposób szczególny podatna jest czynniki drażniące. Nieprawidłowości (zaburzenia) w strukturze jej górnych warstw powodują przepuszczanie do środka skóry właściwej czynników z otoczenia, co powoduje stany zapalne. Można wyróżnić kilka odmian skóry wrażliwej, w tym skórę atopową, skórę naczyniową, skórę suchą, skórę alergiczną oraz skórę odwodnioną. Do objawów skóry wrażliwej (widocznych na zewnątrz) można więc zaliczyć:
- Wysuszenie
- Zaczerwienie
- Złuszczanie
- Obrzęk
- Wykwity lub wysypka
- Powstawanie drobnych pęknięć bądź też stanów zapalnych
- Uczucie napięcia, ściągnięcia czy pieczenia i swędzenia
Warto podkreślić, iż stopień nasilenia powyższych objawów skóry wrażliwej oraz jej wrażliwość na pewne czynniki uwarunkowana jest w sposób indywidualny, co wpływa również na rodzaje zmian, które mogą wystąpić. Problemy związane ze skórą wrażliwą twarzy dotykają częściej kobiety, aniżeli mężczyzn, gdyż jest to podyktowane naturalnymi zmianami hormonalnymi w ich organizmach np. związanymi z laktacją miesiączką czy menopauzą – nie oznacza to jednak, że nie mogą z nim borykać się również mężczyźni. Ponadto, problem skóry wrażliwej związany jest także ze stale zmieniającym się środowiskiem zewnętrznym, co wpływa także na jej podrażnienia. Jakość warunków pracy czy warunków zamieszkania, dynamiczne zmiany środowiska przeplatające się z masą czynników genetycznych oraz psychosomatycznych daję podstawę do zmian w tzw. barierze naskórkowej czyli naturalnych mechanizmach obronnych skóry. Dermatolodzy są zgodni, iż ogromny wpływ na skórę wrażliwą ma niewątpliwie przetworzone jedzenie, nadmierna, celowa ekspozycja na słońce, częstszy kontakt z wodą, częstszy kontakt ze związkami zasadowymi np. detergentami oraz wiele innych czynników. Skóra wrażliwa wymaga więc specjalnej pielęgnacji, w celu zminimalizowania objawów dla niej charakterystycznych.
Skóra wrażliwa, nazywana często również nietolerancyjna lub reaktywna, diagnozowana jest głównie na podstawie subiektywnych, indywidualnych odczuć danej osoby (nazywanych odczuciami neurosensorycznymi) oraz obiektywnych objawów fizjologicznych.
Prawidłowe oczyszczanie wrażliwej skóry
Fundamentem prawidłowej i skutecznej pielęgnacji skóry wrażliwej jest jej odpowiednie oczyszczenie, aby mogła swobodnie „oddychać”. Każdy typ skóry, w tym szczególnie opisywana tj. skóra wrażliwa, aby funkcjonować prawidłowo musi poprawnie oddychać. Pot, makijaż czy kurz powinny być codziennie starannie zmyte z powierzchni skóry. W tym celu można zastosować właściwy produkt do mycia twarzy oraz tonik – najlepiej produkty naturalne, gdyż nie podrażniają i mają dobroczynne właściwości. Podczas mycia skóry wrażliwej twarzy należy delikatnie, bez szorowania ją umyć. Twarz po odpowiednim oczyszczeniu należy delikatnie osuszyć za pomocą miękkiego ręcznika – nie trzeć, lecz delikatnie dotykać ręcznikiem skóry twarzy. Właściwe oczyszczenie skóry wrażliwej pozwoli jej prawidłowo oddychać, co przyczyni się do zachowania zdrowego kolorytu oraz wyeliminuje nieprzyjemne objawy typu swędzenie, nadmierna suchość, pieczenie i inne. Warto podkreślić, iż prawidłowo przeprowadzony krok oczyszczania skóry wrażliwej przyczyni się również do tego, iż przyswoi ona o wiele więcej składników z innych produktów do pielęgnacji np. serum czy kremu. Należy pamiętać, iż odpowiednie oczyszczenie powinno odbywać się zarówno rano, jak i wieczorem.
Jak właściwie nawilżyć skórę wrażliwą?
Kolejnym niezbędnym, wręcz wymaganym krokiem w pielęgnacji skóry wrażliwej jest odpowiednie jej nawilżenie. Niestety, samo oczyszczenie cery nie wystarczy, chociażby było przeprowadzone w sposób idealny. Na tym etapie również zaleca się stosowanie kosmetyków naturalnych, które w swoim składzie zawierają wyłącznie komponenty pochodzenia naturalnego (ekstrakty roślinne i/lub substancje pochodzenia zwierzęcego). Dermatolodzy oraz kosmetolodzy radzą, aby pielęgnować skórę wrażliwą odpowiednim naturalnym produktem – dzięki temu zaoszczędzi się czas, energię oraz pieniądze. Dzięki systematycznemu oraz właściwemu nawilżeniu skóry wrażliwej pozbędziemy się nieprzyjemnych objawów, które jej towarzyszą tj. napięcie, świąd, zaczerwienienie oraz inne. Stosowanie na co dzień kosmetyków naturalnych przyniesie od razy ulgę skórze po ich nałożeniu. Wysokowyspecjalizowane kremy naturalne czy serum, dedykowane pielęgnacji skóry wrażliwej, zawierające naturalne składniki aktywne, dzięki prawidłowej pielęgnacji zewnętrznej warstwy naskórka, zapobiegną pojawieniu się jakichkolwiek reakcji skórnych związanych z temperaturą, nasłonecznieniem, wilgotnością itp. Stosowany produkt należy nakładać poprzez delikatne wklepywanie opuszkami palców, a nie rozsmarowywanie, gdyż rozciąga się wtedy skóra twarzy. Kosmetolodzy podkreślają, iż kosmetyki do skóry wrażliwej, w tym również kremy do skóry wrażliwej czy serum do skóry wrażliwej powinny spełniać kilka ważnych funkcji – regenerować skórę wrażliwą, odbudowywać jej naturalną barierę ochronną, nawilżać, uelastyczniać oraz uzupełniać braki lipidowe.
Poradnik dbania o skórę wrażliwą
Nadreaktywna skóra wrażliwa wymaga pielęgnacji opartej na ostrożności i troski, gdyż pozostawiona bez specjalistycznego wsparcia może przyczynić się do wielu problemów. Dlatego też, osoby posiadające skórę wrażliwą powinny wprowadzić następujące zasady do codziennego rytuału pielęgnacyjnego:
- produkty kosmetyczne nie powinny zawierać środków konserwujących, sztucznych substancji zapachowych, barwników, SLS oraz innych pochodnych.
- najlepiej zainwestować w kosmetyki naturalne i bazować na dobrodziejstwie ich naturalnej mocy oraz składnikach aktywnych w nich zawartych
- systematycznie i prawidłowo oczyszczać oraz nawilżać skórę wrażliwą
- korzystać z delikatnych zabiegów oczyszczających i nawilżających dedykowanych dla skóry wrażliwej
Prawidłowej pielęgnacji skóry wrażliwej należy cały czas się uczyć i pamiętać, iż pomimo, że jest ona bardzo problematyczna, to również jest piękna. Odpowiednią pielęgnację skóry wrażliwej należy wesprzeć poprzez unikanie czynników, które sprawiają, iż staje się ona bardziej wrażliwa i nadreaktywna. Należy unikać:
- częstych oraz nagłych zmian temperatury
- nadmiernej ekspozycji na mróz (należy pamiętać o odpowiedniej ochronie)
- nadmiernej ekspozycji na słońce czy zbyt częstego korzystania z solarium (należy pamiętać o odpowiedniej ochronie)
- przesuszonych oraz zadymionych pomieszczeń
- używek tj. alkoholu, wyrobów tytoniowych czy mocnej kawy
- ostrych oraz tłustych potraw
- stresu oraz silnych emocji
- zbyt intensywnych peelingów
- zbyt częstego korzystania z basenu bez prawidłowej pielęgnacji po nim
- zapachowych, sztucznych oraz barwionych kosmetyków ora przypadkowych kosmetyków, które nie są dedykowane dla skóry wrażliwej
- mocnego tarcia skóry np. ręcznikiem czy wacikiem
- mycia twarzy wodą z kranu