Serum do twarzy to w ostatnich czasach istotny element codziennej pielęgnacji skóry. Zawiera on bowiem wyższe stężenie substancji aktywnych, co sprawia, iż działa o wiele lepiej aniżeli inne kosmetyki. Serum do twarzy na zwykle również o wiele lżejszą formułę, co pozwala używać je, jako pierwszy kosmetyk w codziennej pielęgnacji. Co to jest serum do twarzy? Dlaczego warto po nie sięgnąć? Jakie korzyści płyną ze stosowania serum do twarzy? Dowiedz się, kiedy oraz jak należy stosować serum do twarzy, żeby cieszyć się najlepszymi efektami.
Co to jest serum do twarzy?
Serum do twarzy to kosmetyk, który w swoim składzie zawiera wysokie stężenie substancji aktywnych (np. witaminy, ekstrakty roślin, oleje), które są silnie skoncentrowane. Badania pokazują, iż dobre serum do twarzy może zawierać aż 70 -75 % silnie skoncentrowanych substancji aktywnych, podczas gdy krem do twarzy zawiera ich tylko około 10%. Jego dobroczynne działanie jest bardzo intensywne oraz ukierunkowane na rozwiązanie określonych, konkretnych problemów skórnych np. wygładzanie, ujędrnianie czy stymulowanie komórek skóry do regeneracji. Molekuły zawarte w serum do twarzy są o wiele mniejsze aniżeli te w składzie innych kosmetyków np. kremów, co sprawia, że o wiele łatwiej docierają one w głębsze warstwy skóry. Ma to również odzwierciedlenie w lepszym przenikaniu składników aktywnych do skóry. Ogromnym atutem serum do twarzy jest również fakt, iż w porównaniu z innymi produktami wykazuje on o wiele szybsze i lepsze wchłanianie oraz nie pozostaje długo na powierzchni skóry tj. nie tworzy tłustego filtra. Serum do twarzy, w zależności od składu i przeznaczenia, może posiadać różne konsystencje – może przypominać żel, lekki olejek, emulsję bądź lekki krem. Kosmetolodzy oraz dermatolodzy podkreślają, iż naturalne serum do twarzy jest ważnym sprzymierzeńcem w walce o piękną, zdrową oraz promienną cerę. Należy jednak podkreślić, iż serum do twarzy nie może być zamiennikiem dobrego kremu do twarzy – nie można stosować ich zamiennie. Serum do twarzy ma bowiem za zadanie wzmacniać działanie innych produktów kosmetycznych, które są aplikowane na skórę.
Jakie serum do twarzy wybrać w zależności od typu cery? Rodzaje serum do twarzy
Serum do twarzy można skategoryzować ze względu na pewne zależne tj. pod względem miejsca jego stosowana, sposobu działania oraz rodzaju konsystencji tj. formuły. Pod względem sposobu działania wyróżnia się najczęściej następujące rodzaje serum do twarzy:
- Nawilżające serum do twarzy
Nawilżające serum do twarzy sprawdzi się świetnie w przypadku osób, które borykają się z przesuszoną, wrażliwą oraz odwodnioną skórą. Serum do twarzy ma działanie intensywnie nawilżające, dzięki zawartym składnikom aktywnym wnika głęboko w skórę.
- Odmładzające serum do twarzy (ujędrniające)
Odmładzające (ujędrniające) serum do twarzy ma za zadanie pobudzić komórki skóry do regeneracji i istotnie poprawić jej jędrność, dzięki czemu twarz będzie wyglądać młodziej. Tego typu serum do twarzy świetnie sprawdzi się do pielęgnacji cery po 25 – 30 roku życia, szczególnie mającej tendencje do obrzęków.
- Witaminowe serum do twarzy
Witaminowe serum do twarzy posiada duże stężenie witamin oraz innych składników aktywnych, które rewelacyjnie nawilżają, zmiękczają oraz odbudowują skórę. Ponadto, wykazuje działanie hamujące pierwsze oznaki starzenia. Polecane dla ziemistej, problematycznej, bladej oraz zmęczonej cery.
- Przeciwzmarszczkowe serum do twarzy
Przeciwzmarszczkowe serum do twarzy to idealny kosmetykniwelujący oznaki starzenia się skóry. Silne natężenie poziomu składników aktywnych działa regenerująco, antyoksydacyjnie i wygładzająco na skórę. Jest idealne przy codziennej pielęgnacji cery dojrzałej.
- Wygładzające serum do twarzy (wyrównujące koloryt skóry)
Wygładzające serum do twarzy wykazuje działanie rozjaśniające, ujędrniające oraz wyrównujące koloryt skóry. Polecany również jako baza pod makijaż.
- Normalizujące serum do twarzy
Normalizujące serum do twarzy, dedykowane skórze problematycznej oraz tłustej, ma za zadanie uregulować pracę gruczołów łojowych.
- Złuszczające serum do twarzy
Złuszczające serum do twarzy w swojej recepturze posiada kwasy, które odpowiadają za wygładzenie skóry oraz złuszczenie naskórka. Polecane jest głównie osobom, które borykają się z bliznami potrądzikowymi oraz przy redukcji zmarszczek.
Jak już wspomniano, można również sklasyfikować serum do twarzy w zależności od rodzaju jego konsystencji (formuły). Wyróżnia się następujące rodzaje serum:
- Wodne serum do twarzy
- Wodno-żelowe serum do twarzy
- Olejowe serum do twarzy
- Serum do twarzy w formie emulsji
Powyższe typy serum do twarzy posiadają różnorodne działanie – zależne od wiodących składników aktywnych w nim zawartych (nawilżające, odmładzające, normalizujące itp.). Wybierając serum do twarzy najlepiej zwrócić uwagę na potrzeby skóry oraz jej ogólny stan. Należy więc określić, jakie działanie substancji aktywnych jest skórze najbardziej potrzebne.
Jak stosować serum do twarzy?
Serum do twarzy to produkt, który w ostatnich czasach zyskuje na popularności, lecz wciąż często jest niedoceniony. Idealnie uzupełnia on codzienny rytuał pielęgnacyjny, lecz stosowany w sposób nieprawidłowy może nie przynosić oczekiwanych korzyści. Jak stosować serum do twarzy? Najważniejszą rzeczą, jaką należy wykonać przed nałożeniem serum do twarzy czy też innego produktu na twarz jest prawidłowe oczyszczenie skóry. Poniżej wytyczne (krok po kroku) związane z codzienną pielęgnacją skóry i aplikacją serum do twarzy.
- Prawidłowy demakijaż i oczyszczenie skóry – niezmiernie istotne jest przeprowadzenie właściwego demakijażu oraz oczyszczenie twarzy z wszelkich zanieczyszczeń w codziennej pielęgnacji skóry. Zaleca się, aby pierwszy etap oczyszczenia skóry twarzy wykonany został substancją o strukturze oleistej (idealnie zmywa makijaż), a kolejne opierały się na formule wodnej (świetnie radzącej sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami).
- Złuszczenie naskórka – prawidłowe złuszczenie skóry przed zastosowaniem serum do twarzy wpłynie pozytywnie na jego wchłanianie oraz przyczyni się do zintensyfikowania działania składników aktywnych w nim zawartych. Zaleca się wykonanie peelingu (np. peeling enzymatyczny, peeling drobnoziarnisty) minimum raz tygodniu.
- Tonizowanie skóry – po właściwym oczyszczeniu cery należy zastosować tonik, aby zachować prawidłowe PH skóry.
- Zastosowanie serum pod oczy – po nałożeniu toniku, kolejnym krokiem jest zaaplikowanie serum pod oczy. Kosmetolodzy i dermatolodzy radzą, aby serum pod oczy było zaaplikowane przed nałożeniem serum do twarzy. Niewielką ilość kosmetyku należy nałożyć na palec i lekko wklepać produkt od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.
- Aplikacja serum do twarzy – kolejnym krokiem jest zastosowanie serum do twarzy. Na dłonie należy zaaplikować kilka kropel (2-3 krople) serum do twarzy, następnie potrzeć je, w celu rozgrzania produktu i delikatnymi ruchami nałożyć na skórę twarzy.
- Masaż skóry twarzy – po aplikacji serum do twarzy należy poczekać chwilkę, aby składniki aktywne mogły się idealnie wchłonąć. W tym czasie zaleca się wykonanie delikatnego masażu skóry twarzy.
- Aplikacja kremu do twarzy – ostatnim krokiem w codziennej pielęgnacji jest nałożenie na skórę odpowiedniego naturalnego kremu. Należy wykonać ten krok dopiero w momencie, kiedy serum do twarzy świetnie się wchłonęło a twarz jest już sucha. Krem stosowany po naturalnym serum do twarzy działa jak tzw. bloker, uszczelniając i intensyfikując działanie serum.
Serum do twarzy należy zawsze stosować przed nałożeniem właściwego kremu, gdyż pozwala to na lepszą penetrację składników aktywnych na głębsze warstwy skóry. Zaleca się, aby stosować kosmetyki tj. serum do twarzy i krem z tej samej serii, gdyż doskonale się wtedy uzupełniają i mogą być bardziej skuteczne w działaniu.
Istnieje kilka metod prawidłowego aplikowania serum do twarzy. Należą do nich:
- Na oczyszczoną skórę należy nałożyć kilka kropel serum do twarzy a następnie po kilku minutach nałożyć krem do twarzy
- Połączyć kilka kropel serum do twarzy z małą ilością kremu i nałożyć na skórę twarzy
- Połączyć (kilka kropel) serum do twarzy z olejkiem (np. rozświetlającym) a następnie nałożyć na skórę
Jak działa serum do twarzy? – korzyści ze stosowania serum do twarzy
Serum do twarzy idealnie sprawdza się w przypadku wielu problemów skórnych. Ponadto, posiada kilka istotnych zalet, do których można zaliczyć:
- Wspomaga produkcję kolagenu, napina oraz pogrubia zewnętrzną warstwę skóry, dzięki czemu skóra jest bardziej jędrna i wygładzona
- Przyczynia się do ogólnej poprawy wyglądu oraz funkcji skóry (widocznie poprawia się tekstura skóry)
- Hamuje procesy starzenia się skóry (wygładza drobne zmarszczki oraz linie, poprawia elastyczność)
- Intensywnie nawilża i odżywia
- Przyśpiesza regenerację komórek skóry, poprawia krążenie
- Pomaga w regeneracji uszkodzonego naskórka i łagodzi stany zapalne
- Wpływa na zmniejszenie widoczności porów, co ma swoje odzwierciedlenie w zminimalizowaniu powstawania zaskórników
- Chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych
Jak często stosować serum do twarz?
Dermatolodzy oraz kosmetolodzy podkreślają, iż serum do twarzy może być stosowane na dwa sposoby, w zależności od indywidualnych potrzeb skóry oraz oczekiwanego działania. Po pierwsze, zalecają, żeby serum do twarzy włączyć do codziennego rytuału pielęgnacyjnego i aplikować go wieczorem, gdyż wtedy skóra chłonie największą ilość substancji aktywnych. Ten sposób jest polecany szczególnie osobom, u których istnieje problem ze skórą np. cera jest zmęczona, przesuszona, poszarzała. Drugi sposób to zastosowanie serum do twarzy zarówno rano, jak i wieczorem. Jest to zalecane osobom z wymagającym typem skóry, bądź chcącym uzyskać szybkie efekty. Czy serum do twarzy można stosować codziennie? Serumdo twarzy to silnie skoncentrowany produkt i z powodzeniem może być stosowany codziennie lub co drugi dzień. Innowacyjne, naturalne serum do twarzy jest całkowicie bezpieczne i nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania go przez cały rok. Wyjątek stanowi serum do twarzy z kwasami mające działanie złuszczające. Tego rodzaju preparat najlepiej stosować w okresie jesienno-zimowym.