Pyłek pszczeli w kosmetyce stosowany był już w zamierzchłych czasach. Wykazuje on niejednolite spektrum działania, gdyż może być pozyskiwany z różnorodnych gatunków roślin. Pyłek pszczeli w kosmetyce jest stosowany przede wszystkim w związku z jego dobroczynnym działaniem przeciwzapalnym, odnawiającym czy przeciwzmarszczkowym. Pyłek pszczeli w kosmetyce stosowany jest głównie do produkcji kosmetycznych preparatów naturalnych np. kremów, maseczek, balsamów, szamponów. Jakie dokładnie właściwości posiada pyłek pszczeli w kosmetyce? Zapraszamy do lektury.
Jakie właściwości posiada pyłek pszczeli w kosmetyce?
Pyłek pszczeli w kosmetyce zgodnie z INCI to najczęściej Bee Pollen. W kosmetologii stosuje się pyłek pszczeli z roślin owadopylnych. Może on być stosowany w chorobach skóry np. skóry głowy (łysienie, łupież czy łojotok) bądź w terapii trądziku. Działa on odmładzająco, odnawiająco (biostymulujące działanie) przeciwzmarszczkowo, jak i również przeciwzapalnie. Badania pokazują, iż wspomaga on także produkcję włókien kolagenowych. Pyłek pszczeli dodatkowo odżywia i nawilża skórę oraz wykazuje pozytywne działanie w związku keratynizacją naskórka, włosów czy paznokci.
Pyłek pszczeli w kosmetyce ceniony jest za swoje dobroczynne działanie. Posiada on witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B, jak i potas, fosfor oraz aminokwasy, które świetnie wpływają na stan skóry człowieka. Badania pokazują, iż świetnie sprawdza się przy cerze naczyniowej, wrażliwej czy trądzikowej, dzięki działaniom przeciwzapalnym, łagodzącym i przeciwbakteryjnym. Witamina A zawarta w pyłku pszczelim odpowiedzialna jest za regenerację tkanek nabłonkowych oraz ma działanie przeciwzmarszczkowe. Witaminy z grupy B mają właściwości łagodzące stany zapalne (np. w trądziku czy chorobach łojotokowych) oraz przeciwświądowe. Z kolei witamina PP wykazuje działanie hamujące uczucie świądu przy różnych schorzeniach np. AZS (atopowe zapalenie skóry), jak i odgrywa jedną z istotnych ról w metabolizmie skóry. Witamina C ma działanie rozjaśniające na skórę i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Witamina E świetnie niweluje wolne rodniki i również wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Kwas linolowy, który znajduje się w pyłku pszczelim, ma działanie, które świetnie przeciwdziała utracie wody oraz spowalnia proces starzenia. Kwas gamma-linolowy świetnie chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, ma działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. W składzie pyłku kwiatowym znaleźć można także fosfolipidy, które nawilżają, natłuszczają skórę oraz normalizują pracę gruczołów łojowych. Żelazo oraz cynk wspomagają syntezę włókien kolagenowych oraz działają regenerująco na skórę właściwa i naskórek.
Jakie zastosowanie ma pyłek pszczeli w kosmetyce?
Zastosowanie pyłku pszczelego w kosmetyce jest szerokie. Z powodzeniem jest on stosowany jako składnik kosmetyków naturalnych bądź do samodzielnego wytwarzania kosmetyków np. domowych maseczek czy kremów. Wykorzystuje się go również przemysłowo w kremach, które mają działanie nawilżające lub odżywcze. Dodatkowo, jest on także składnikiem kremów do stóp czy dłoni. Pyłek pszczeli w kosmetyce jest stosowany na dużą skalę również do produkcji peelingów, mydeł peelingujących czy soli do kąpieli. Również w różnorodnych szamponach można znaleźć pyłek, gdyż zawiera on siarkę, która idealnie niweluje łupież czy podrażnienie skóry oraz zmniejsza znacząco wpadanie włosów. Z pyłku pszczelego wytwarzane są ponadto kosmetyki lecznicze tj. kosmateucyki.
Pyłek pszczeli w kosmetyce domowe
Pyłek pszczeli w kosmetyce domowej stosowany jest głównie do wytwarzania maseczek bądź kremów. Można z łatwością dzięki niemu przygotować własne produkty. Od wielu lat w recepturze kosmetyczne znane są domowe maseczki zawierające pyłek pszczeli – działające odżywczo oraz regenerująco. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji zastosowania pyłku pszczelego w kosmetyce tj. przepisy na domowe maseczki z pyłku pszczelego.
Przepis numer 1 – maseczka odżywczo – wygładzająca
Składniki należy (1 łyżka dobre rozdrobnionego pyłku pszczelego, 1 łyżka miodu, 1 żółtko) dobrze wymieszać ze sobą i nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy. Pozostawić na skórze około 20-30 minut. Po tym czasie spłukać letnią wodą. Maseczka może być również stosowana na skórę dłoni bądź stóp.
Przepis numer 2 – maseczka wzmacniająca
W celu wykonania maseczki należy zmieszać ze sobą następujące składniki: 2 łyżki pyłku pszczelego (rozdrobnionego), 1 żółtko, 1 łyżka twarogu, 2 łyżki miodu. Maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 15-20 minut, po czym spłukać letnią wodą.