Przydatny sprzęt do ćwiczeń domu

Siłownie czy sale fitness obfitują w ogromną ilość sprzętów, które mają za zadanie pomóc w efektywnym spalaniu tkanki tłuszczowej oraz rzeźbieniu sylwetki. Można do nich zaliczyć przedmioty bardzo proste i zajmujące mało miejsca, jak i te o większych gabarytach oraz o zaawansowanej technologii. Naszym zdaniem warto zapoznać się ze sprzętem do ćwiczeń, który można z powodzeniem wykorzystywać w domowym zaciszu. Sprzęt do ćwiczeń w domu pomoże w kształtowaniu sylwetki, zgubieniu kilku zbędnych kilogramów, czy pozwoli cieszyć się dobrą kondycją. Dowiedz się, jaki sprzęt do ćwiczeń sprawdzi się w domu i zacznij trenować z przyjemnością bez wychodzenia poza własne cztery ściany.

Rower treningowy – rower stacjonarny

Wiele osób kocha jazdę na rowerze, kiedy jednak jest ona niemożliwa, idealnym rozwiązaniem jest zainwestowanie z rower treningowy nazywany również rowerem stacjonarnym. Dobry rowerek treningowy powinien mierzyć prędkość jazdy oraz czas treningu. Świetnie byłoby, gdyby dodatkowo mierzył tętno czy przejechaną odległość. Rower treningowy jest polecany wszystkim osobom chcącym dbać o swoją kondycję, jednakże najbardziej osobom, które mają problem z nadwagą czy stawami oraz zaczynają przygodę z ćwiczeniami (jak i tymi, którzy mają kłopoty z kolanami oraz seniorów). To rewelacyjne urządzenie, dzięki któremu zrzucić można zbędne kilogramy, spalić tkankę tłuszczową, poprawić krążenie czy wzmocnić mięśnie, głównie dolne partie. Przysłuży się on osobom, które wykonują trening kardio, lecz także jako rozgrzewka przed ćwiczeniami właściwymi bądź treningiem metabolicznym. Trenując na rowerze stacjonarnym można jednocześnie oglądać film, słuchać muzykę czy czytać książkę. Rower treningowy posiada wiele zalet, niestety jego wadą jest rozmiar, który wymaga pewnej wolnej przestrzeni w domu.

Orbitrek

Orbitrek to kolejne wspaniałe urządzenie, z pomocą którego przeprowadzimy trening metaboliczny czy trening kardio oraz rozgrzewkę. Ćwiczenia na orbitreku przeznaczone są dla szerokiego grona osób, w różnym wieku, łącznie z tymi, którzy mają problemy z kolanami, bóle stawów czy kontuzje. Trening na orbitreku będzie angażował wiele partii mięśni, głównie mięśnie pośladków, nóg, lecz także brzucha czy ramion. Pozwoli na ukształtowanie sylwetki oraz spalenie tkanki tłuszczowej. Wadą orbitreka jest jego rozmiar oraz koszt, na który nie każda osoba może sobie pozwolić.

Bieżnia elektryczna

Bieżnia elektryczna to obok roweru stacjonarnego oraz orbitreka najczęściej wybierane urządzenie treningowe do domu. Jest polecana ze względu na łatwość ćwiczeń oraz szybkie efekty. Chodzenie czy bieganie po bieżni jest niewątpliwie o wiele łatwiejsze aniżeli ćwiczenie na orbitreku. Chodzenie i bieganie stanowi przecież bardzo naturalną i pierwotną formą ruchu. Treningi na bieżni elektrycznej, dla początkujących, powinny rozpocząć się w następującej kolejności: marsz, marsz naprzemiennie z truchtem, marszobieg, trucht, bieg.

Drążek do podciągania

Drążek do podciągania jest znakomitym narzędziem wykorzystywanym w domu. Pozwala on skutecznie ćwiczyć górne partie mięśni, głównie mięśnie ramion. Drążek do ćwiczeń można zamontować praktycznie w każdym domu, mocując go do futryny drzwiowej. Dobrej jakości drążek, który będzie jednocześnie bezpieczny to niezbyt duży wydatek. Pozwoli on świetnie urozmaicić domowe treningi.

Stepper

Stepper zajmuje w domu bardzo mało miejsca w porównaniu z maszynami do ćwiczeń typu bieżnia czy rowerek. Oczywiście, nie jest on tak skuteczny, jak wspomniane sprzęty, jednak i tak posiada wiele zalet, głównie podczas ćwiczeń łydek oraz ud. Wersja z dołączonymi linkami, dodatkowo wpływa korzystnie na górne partie mięśniowe. Warto pamiętać, że stepper świetnie wyszczupli uda, pośladki i łydki. Stepper idealnie sprawdzi się także do rozgrzewki.

Koło treningowe

Koło treningowe to świetny przedmiot służący do ćwiczeń w domu. To idealne narzędzie dla osób, które nie lubią uczęszczać na siłownię a chciałyby poćwiczyć nad swoją kondycją. Trening z użyciem koła treningowego ma wiele zalet, przede wszystkim wzmacnia mięśnie rąk, brzucha, ramion, pleców oraz wpływa na wyrzeźbienie talii (wysmuklenie jej). Przed zastosowaniem zaleca się zapoznać z zasadami użytkowania. W Internecie znaleźć można pełno filmików instruktażowych, pokazujących jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia z kołem treningowym.

Hantle – ciężarki

Zestaw hantli to must have każdego sportowca, który powinien znaleźć się w asortymencie domowej siłowni. Treningi z hantlami bardzo często kojarzone są wyłącznie z ćwiczeniami na mięśnie ramion (bicepsy czy tricepsy). Przy użyciu wyobraźni czy doszkalając się można handelkami urozmaicić znaczną ilość ćwiczeń np. pompki z przyciąganiem hantli do lewej czy prawej strony tułowia, brzuszki z uniesionymi patelkami nad obręczą barkową czy wykroki z ciężarkami umieszczonymi na barkach. Przed zakupem zestawu hantli warto zapoznać się z ich zaletami i specyfiką. W sklepach najczęściej dostępne są hantle żeliwne lub bitumiczne. Hantle żeliwne są o wiele trwalsze i rozmiarowo mniejsze przy identycznej wadze, natomiast hantle bitumiczne są o wiele tańsze i bezpieczniejsze (podczas upadku w domu nie narobią większych szkód).

Skakanka

Skakanka znana jest zarówno przez młodsze i starsze osoby. Jest bardzo prostym przyrządem do ćwiczeń, cieszącym się ogromnym powodzeniem. Ćwiczenia angażujące skakankę charakteryzują się bardzo dobrym wpływem na koordynację nerwowo-mięśniową, która jest bardzo ważna u bokserów czy osób trenujących różne sztuki walki. Ponadto, treningi ze skakanką cenione są za wpływ na ogólną poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej. Stanowią świetną rozgrzewkę, która podnosi temperaturę ciała i są wstępem do innych ćwiczeń np. trening kardio. Skakanka ze względu na niską cenę oraz niewielkie gabaryty powinna być w wyposażeniu każdego sportowca.

Piłka gimnastyczna – piłka fitness

Wiele osób myśli, że piłka gimnastyczna zarezerwowana jest wyłącznie dla ćwiczeń w szkole, na lekcjach WF-u – nic bardziej mylnego! Mało osób ćwiczy z piłką fitness i docenia jej zalety. Używana jest ona przez wyczynowych sportowców, służby mundurowe ora pacjentów rehabilitacyjnych. Zawodowcy twierdzą, iż każda osoba powinna mieć w swoim asortymencie piłkę gimnastyczną – głównie osoby stosujące trening oporowy oraz trening ogólnorozwojowy. Istnieje wiele treningów z piłką gimnastyczną, które idealnie wzmacniają i rzeźnią całe ciało oraz mają rewelacyjny wpływ na kręgosłup oraz jego cały splot mięśniowy. Poza ćwiczeniami służy do rozciągania czy masażu, jak i wyrabiania prawidłowych wzorców np. podczas siedzenia.

Przy pomocy piłki gimnastycznej można wzmocnić mięśnie pleców, mięśnie brzucha (np. wykonywanie brzuszków z odcinkiem lędźwiowym opartym na piłce fitness), mięśnie grzbietu (np. wykonując ćwiczenia opierając się podbrzuszem na piłce) czy wykonywanie zaawansowanych pompek (umieszczając na piłce gimnastycznej łydki lub stopy). Osoby trenujące zawodowo mogą wykonywać ćwiczenia, które będą oddziaływać jednocześnie na wiele partii mięśniowych (np. z pozycji pompek podciągać piłkę gimnastyczną do siebie).

Gumy fitness – taśmy

Gumy fitness znane również jako taśmy oporowe, taśmy treningowe czy taśmy rehabilitacyjne to bardzo często wybierany asortyment do ćwiczeń w domu. Ich zaletą jest niewątpliwie fakt, że nie zajmują one zbyt dużo miejsca, kosztują niewiele oraz można je ze sobą zabrać wszędzie. Gumy fitness bywają bardzo niedocenione a stanowią przecież fundamentalny element rehabilitacji po interwencjach chirurgicznych, różnorodnych urazach czy w ćwiczeniach sportowców trenujących zawodowo. Taśmy treningowe posiadają niejednolitą siłę oporu, co precyzyjnie pozwala dobrać je do indywidualnych potrzeb (indywidualnego treningu oraz rodzaju ćwiczeń). W celu uzyskania większego obciążenia przy ćwiczeniach zaleca się używać jednocześnie więcej aniżeli tylko jednej taśmy oporowej. Z gumami treningowymi może ćwiczyć każdy, nawet dzieci, gdyż trening z nimi jest w pełni bezpieczny. Trening z nimi uważa się za lżejszą i łagodniejszą formę treningów oporowych (np. z odważnikami). Z pomocą gum fitness można kształtować sylwetkę, wzmacniać różne partie ciała oraz pracować na rozluźnieniem czy elastycznością powięzi, jak i wpływać na ogólny rozwój mięśni.

Kettlebell – odważniki

Kettlebell to rewelacyjne odkrycie osób ćwiczących na siłowni czy sali fitness, pomimo iż ich historia sięga już starożytnej Grecji. Trening z odważnikami świetnie rozwija mięśnie grzbietu, wzmacnia serce, jak i redukuje masę ciała w dłuższych programach treningowych. Ich bardzo dużą zaletą jest fakt, że można nimi ćwiczyć gdzie tyko chcemy – zarówno w domu, innych pomieszczeniach czy także na zewnątrz. Trening odważnikami zaliczany jest do treningu oporowego, gdzie wykorzystuje się siłę oporową. Nie są one zbyt drogie, dlatego każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Co więcej, dostępne są w fantastycznych kolorach.

Za pomocą odważników (kettlebelli) można wykonywać wiele ćwiczeń m.in. podnoszenie odważników nad głowę po wcześniejszym przysiadzie, gdzie świetnie pracują mięśnie głębokie (o wiele lepiej aniżeli przy przysiadach ze sztangą), tzw. swingi, czyli wymachy z obciążeniem wykonywane przed siebie czy tzw. lunge.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj