Przebarwienia na twarzy po ciąży to udręka wielu świeżo upieczonych matek. Nie są one groźne dla naszej skóry, ale wyglądają bardzo nieestetycznie, dlatego też po okresie połogu warto zadbać o odpowiednią pielęgnację w celu ich zniwelowania. Dzięki innowacyjnym produktom z dziedziny kosmetologii i dermatologii przebarwienia na twarzy po ciąży można zlikwidować. Jak usunąć przebarwienia na twarzy po ciąży? Czy można zapobiec ich powstawaniu? Dlaczego przebarwienia na twarzy po ciąży powstają? Na te pytanie odpowiemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Przebarwienia na twarzy po ciąży – dlaczego powstają?
Przebarwienia na twarzy po ciąży są niechcianą konsekwencją niektórych procesów zachodzących w organizmie ciężarnej kobiety. Jak wiadomo, główną przyczyną wszelakich zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety w ciąży są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Szczególnie podwyższony jest wtedy poziom estrogenów, które z kolei mają wpływ na podwyższoną pracę melanocytów tj. komórek, które wytwarzają w skórze człowieka barwnik nazywany melaniną. W związku z tymi przemianami w organizmie oraz wpływem czynników zewnętrznych np. ekspozycja na słońce skóra narażona jest na powstawanie zmian o charakterze barwnikowym. Są to po ciąży przebarwienia na twarzy. Najczęściej przebarwienia na twarzy po ciąży mają postać ostudy. Ostuda jest nagromadzeniem barwnika tj. melaniny na skórze twarzy, głównie w okolicy ust, czoła, skroni i podbródka. Należy jednak podkreślić, iż przebarwienia na twarzy po ciąży nie mają identycznego charakteru w każdym przypadku. Niektóre z przebarwień na twarzy po ciąży są bardziej rozproszone i mniejsze np. piegi, inne natomiast tworzyć mogą rozległe plamy, poprzez nagromadzenie się zbyt reaktywnych melanocytów w jednym obszarze na skórze. Ponadto, przebarwienia na twarzy po ciąży mogą różnić się intensywnością koloru, barwą a także położeniem w warstwie naskórka. Od tych czynników zależy, czy można je z łatwością usunąć czy proces rozjaśniania zmian będzie trwał nieco dłużej. W przypadku ciemniejszych oraz bardziej rozległych przebarwień na twarzy pociąży koniecznie może okazać się skorzystanie z usług medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, że usuwanie przebarwień na twarzy po ciąży należy rozpocząć po połogu oraz okresie karmienia piersią, ponieważ substancje zawarte w produktach służących do usuwania zmian barwnikowych mogą mieć zły wpływ na niemowlę.
Jak usunąć przebarwienia na twarzy po ciąży?
Usuwanie przebarwień na twarzy po ciąży powinno się zacząćod konsultacji z kosmetologiem bądź w niektórych przypadkach dermatologiem. Tylko osoba, która posiada odpowiednią wiedzę będzie potrafiła zdiagnozować poziom zaawansowania zmian skórnych o charakterze pigmentacyjnym. Ponadto, oszacuje głębokość osadzenia przebarwień na twarzy po ciąży w niższych warstwach skóry tj. naskórku i oceni, jaka metoda do ich usunięcia będzie najskuteczniejsza. Profesjonalne zabiegi dziedziny medycyny klinicznej są cenne w walce z przebarwieniami na twarzy po ciąży. Radzimy jednak, aby początkowo skorzystać z samodzielnych prób zniwelowania ich np. poprzez stosowanie prawidłowej pielęgnacji.
Przebarwienia na twarzy po ciąży, szczególnie te o charakterze rozległym i nasilonym, często wymagają podjęcia przez kobietę radykalnym i szybkich działań. Najczęściej pierwsze próby usunięcia zmian barwnikowych są podejmowane przez świeżo upieczoną mamę na własną rękę np. domowymi sposobami oraz za pomocą dostępnych kosmetyków do tego celu przeznaczonych. Do najpopularniejszego preparatu stosowanego w domowej pielęgnacji w celu usunięcia przebarwień na twarzy po ciąży należy witamina A czyli retinol. Jakie należy zatem podjąć kroki w celu usunięcia przebarwień na twarzy po ciąży?
- Codzienne, systematyczne stosowanie kremów i serum przeznaczonych do walki z przebarwieniami – zaleca się stosowanie preparatów, które zawierają substancje rozjaśniające np. retinol. Ponadto, warto spróbować również kremy i serum zawierające delikatne kwasy np. kwas azelainowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, które świetnie złuszczają i działają regenerująco na skórę. W terapii przeciwko przebarwieniom na twarzy po ciąży istotna jest cierpliwość oraz wytrwałość, jak i systematyczność. Podczas stosowania preparatów zawierających kwasy lub retinol zaleca się używanie ochrony przeciwsłonecznej z odpowiednim SPF.
- Nakładanie minimum raz w tygodniu maseczki rozjaśniającej na skórę twarzy – przebarwienia na twarzy po ciąży można zniwelować lub zmniejszyć ich widoczność za pomocą tej metody. Maseczki powinny zawierać naturalne składniki np. kurkumę, rumianek, cytrynę, które wykazują działanie rozjaśniające. Stanowią one świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji kremami i serum. W dzisiejszych czasach wybór odpowiedniej maseczki nie stanowi problemu. Podpowiadamy jednak, iż można wykonać samodzielnie domową maseczkę.
- Minimum raz w tygodniu wykonywać peeling skóry – zaleca się wykonywanie peelingu rozjaśniającego, który jest niezwykle istotny w walce z przebarwieniami na twarzy po ciąży. Peeling ma za zadanie świetnie złuszczyć martwy naskórek oraz sprawić, że inne produkty np. kremy będą się o wiele lepiej wchłaniać, co sprawi, że będą o wiele bardziej skuteczne.
Jak zapobiec powstawaniu przebarwień na twarzy po ciąży?
Niezmiernie ważna jest profilaktyka dotycząca przebarwień na twarzy po ciąży, gdyż może ona zapobiec ich powstawaniu albo zminimalizuje ich widoczność. Kobieta w ciąży powinna przyjrzeć się w sposób szczególny potrzebom swojej skóry oraz mieć świadomość, że zaburzenia gospodarki hormonalnej mają wpływ na pojawienie się przebarwień na twarzy po ciąży. Prawidłowa, systematyczna pielęgnacja skóry twarzy, unikanie nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, stosowanie produktów z wysokim filtrem SPF powinna się codzienną rutyną pielęgnacyjną dla przyszłych mam. Przestrzeganie tych zasad nie da gwarancji braku wystąpienia przebarwień na twarzy po ciąży, ale rewelacyjnie wpłynie na stan skóry oraz zmniejszy ryzyko ich pojawienia się o charakterze rozległym.