Pielęgnacja dłoni po dezynfekcji – jak dbać o suche dłonie w czasie pandemii?

0
174
Pielęgnacja dłoni po dezynfekcji

Czas pandemii przyczynił się znacząco do powstania problemów skórnych u wielu osób, głównie mocnego przesuszenia, a w skrajnych przypadkach nawet do stanu zalanego skóry na dłoniach. Częste mycie dłoni mydłami o dość intensywnym działaniu, jak i bardzo częste stosowanie środków dezynfekujących czy noszenie rękawiczek może prowadzić do zaburzenia naturalnego funkcjonowania skóry. Na ratunek przychodzi odpowiednia pielęgnacja dłoni po dezynfekcji, co przyczyni się do skutecznej jej regeneracji oraz prawidłowego nawilżenia. Jak prawidłowo powinna wyglądać pielęgnacja dłoni po dezynfekcji oraz jakie mogą być konsekwencje niewłaściwej pielęgnacji dłoni po zastosowaniu dezynfekcji? Zapraszamy do zapoznania się niniejszym artykułem.

Pielęgnacja dłoni po dezynfekcji – wpływ środków dezynfekujących na skórę dłoni

Pielęgnacja dłoni po dezynfekcji jest bardzo ważnym elementem wpływającym na wygląd naszych rąk, niezależnie od aktualnie panującej pory roku oraz sytuacji pandemicznej. Ładne, zadbane dłonie stanowią wizytówkę każdego człowieka, głównie kobiety – podobnie jak zadbana skóra na twarzy. Niektórzy twierdzą, iż po wyglądzie dłoni można określić prawdziwy wiek człowieka. W czasie, kiedy niestety codzienną normą, wręcz w niektórych sytuacjach koniecznością stało się powszechne stosowanie środków ochronnych przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, nikt nie pomyślał, jak niewłaściwa pielęgnacja dłoni po dezynfekcji może mieć wpływ na stan skóry. Skupieni na istotnych sprawach tj. stanie naszego oraz naszych bliskich zdrowia, jak i chęci uniknięcia zarażenia, nie przykładaliśmy większej uwagi na pogarszający się stan skóry na naszych dłoniach. Warto również zdać sobie sprawę, iż długoterminowe stosowanie środków dezynfekujących mogą posiadać długofalowe konsekwencje, które nie są widoczne od razu.

Niewłaściwa pielęgnacja dłoni po dezynfekcji – konsekwencje

Niewłaściwa pielęgnacja dłoni po dezynfekcji może nieść ze sobą długookresowe skutki, wpływające na wygląd oraz stan skóry dłoni. Do najczęstszych konsekwencji złej pielęgnacji dłoni po dezynfekcji można zaliczyć: przesuszenie skóry, pękanie skóry, napięcie oraz swędzenie skóry, reakcje alergiczne, wysypka, zaczerwienie, świąd oraz nadmierne pieczenie, rozwój drobnoustrojów o podłożu chorobotwórczym, stany zapalne skóry oraz przyśpieszony proces starzenia się skóry na dłoniach. Badania pokazują, iż znaczna część populacji, w tym również i dzieci borykają się z negatywnymi konsekwencjami codziennego, wielorazowego stosowania dezynfekcji. Predyspozycje genetyczne oraz wykonywanie określonych zawodów, w których wymagane jest częstsze stosowanie dezynfekcji sprzyjają dodatkowo pogorszeniu stanu skóry na dłoniach. Środki dezynfekujące bardzo mocno wpływają na stan skóry i jej wygląd oraz zmieniają jego pH, jak i pozbawiają ją naturalnego płaszcza lipidowego. Niestety skutkuje to przesuszeniem, uczuciem nadmiernego ściągnięcia oraz podrażnieniem, a w długofalowych skutkach przyśpieszeniem procesu starzenia oraz w wyjątkowych sytuacjach powstania nawet nieprzyjemnej kandydozy na skórze dłoni (spowodowanej brakiem odpowiedniej flory bakteryjnej). Pielęgnacja dłoni po dezynfekcji jest więc niezmiernie istotna.

Prawidłowa pielęgnacja dłoni po dezynfekcji w czasie pandemii

Prawidłowa pielęgnacja dłoni po dezynfekcji jest kluczowym zagadnieniem w czasie pandemii. Obok właściwej pielęgnacji dłoni, niezmiernie ważna jest też profilaktyka. Dermatolodzy oraz lekarze zalecają, by osoby, które posiadają ku temu wskazania tj. z dużymi skłonnościami do alergii, stopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy innymi stanami zapalnymi w miarę możliwości zrezygnowały z używania środków dezynfekujących, bądź jeśli to nie możliwe, o wiele bardziej zadbały o profilaktykę skóry na dłoniach oraz prawidłową pielęgnację dłoni po dezynfekcji. Zaleca się, by te osoby, wybierając mniejsze zło dla swojej skóry na dłoniach używały w miejscach newralgicznych np. przychodnia, sklep, tramwaj rękawiczki ochronne (które w razie potrzeby można dezynfekować). Pod rękawiczki ochronne mogą oni założyć miękkie oraz delikatne bawełniane rękawiczki. Dodatkowo, w celu ochrony skóry na dłonie może zostać nałożony intensywnie nawilżający kem. Ten sposób pozwala na regenerację skóry na dłoniach, gdyż nie mają one kontaktu z dezynfekcją.

Prawidłowa pielęgnacja dłoni po dezynfekcji w czasie pandemii powinna iść w parze z profilaktyką. Istnieje kilka ważnych reguł tzw. codzienne podstawy pielęgnacji dłoni i paznokci, które warto przestrzegać, by skóra na nich posiadała piękny oraz zdrowy wygląd.

  • W czasie mycia dłoni bądź kąpieli unikać używania zbyt gorącej wody, gdyż może powodować ona dodatkowo nadmierne wysuszenie skóry.
  • Mydło antybakteryjne w domu zaleca się stosować tylko po wcześniejszych wskazaniach medycznych, zamiast nich lepiej używać naturalnych mydeł, które są całkowicie pozbawione składników wysuszających.
  • Kupując kosmetyki do skóry dłoni tj. kremy do rąk warto wybierać produkty naturalne, które powstały na bazie naturalnych składników oraz są bogate w składniki odżywcze.
  • Po myciu dłoni bądź po stosowaniu dezynfekcji należy jak najszybciej nałożyć kem.
  • W czasie wykonywania domowych praw warto nakładać rękawiczki na dłonie w celu ochron skóry, aby nie miała kontaktu z detergentami.
  • Ważna jest również odpowiednia dieta (bogata w witaminy, minerały oraz tłuszcze) oraz nawodnienie organizmu .

Codzienna pielęgnacja dłoni po dezynfekcji – najważniejsze informacje

Odpowiednia pielęgnacja dłoni po dezynfekcji jest niezmiernie istotna. Jeśli konieczne jest użycie dezynfekcji, warto pamiętać o tym, żeby za każdym razem zaaplikować na skórę dłoni właściwy produkt nawilżający. Krem, najlepiej naturalny, pozbawiony silikonów, parabenów czy innych środków petrochemicznych powinien być zawsze w zasięgu naszym rąk np. w plecaku, torebce, łazience, przy łóżku czy w biurku w pracy. Im częściej będziemy go używać, tym lepiej dla naszych dłoni. Co jakiś czas, zaleca się minimum raz w tygodniu, pielęgnacja dłoni po dezynfekcji powinna być poszerzona o zastosowanie maseczki na skórę dłoni. Można również zainwestować w ekologiczny, wysokowyspecjalizowany peeling. Są one zalecane przez dermatologów jako część pielęgnacji dłoni po dezynfekcji. Warto jednak pamiętać, że nie można ich stosować w niektórych przypadkach tj. w sytuacji stanu zapalnego skóry czy popękanej skóry na dłoniach. Pielęgnacja dłoni po dezynfekcji wymaga szczególnej troski oraz regularności. Warto sięgać po sprawdzone produkty naturalne bądź zainteresować się domowymi sposobami na właściwą pielęgnację dłoni. W przypadku peelingu domowego wystarczy użyć kawę, miód, cukier czy olej. Nie zaleca się stosowania soli. Odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja dłoni po dezynfekcji pomoże pozbyć się suchego naskórka, wygładzić, naprężyć skórę, jak i ja rewelacyjnie nawilżyć oraz odżywić. Nawilżanie, odżywianie czy regeneracja ekologicznymi, naturalnymi kosmetykami może być bardzo korzystna dla skóry dłoni. Kosmetyki do pielęgnacji dłoni po dezynfekcji powinny być wyjątkowe intensywne, żeby potrafiły sprostać trudnemu zadaniu przywrócenia stanu skóry do stanu pierwotnego oraz jej poprawy.

Domowa pielęgnacja dłoni po dezynfekcji – krem na suche dłonie po dezynfekcji

Naturalne kremy do rąk oraz maski powinny w swoim składzie zawierać właściwe, najlepiej naturalne składniki nawilżające, odżywcze oraz regenerujące, jak i natłuszczające. Idealnie jeśli będą zawierać naturalne ekstrakty pochodzenia roślinnego, które będą łagodzić swędzenie, napięcie oraz podrażnienia. Warto pamiętać, iż naturalny skład kosmetyków do rąk jest wielkim atutem i nie oznacza braku mniejszej skuteczności, wręcz przeciwnie, najczęściej to one są typowane do zadań specjalnych – doskonale radzą sobie z zaczerwienieniem, podrażnieniem, zmęczoną skórą dłoni i przywracają jej naturalną równowagę, dogłębnie dbając o nią. Pielęgnacja dłoni po dezynfekcji kosmetykami, które zawierają naturalny skład pozwala nawodnić skórę dłoni oraz zadbać o to by wilgoć pozostała w głębszych warstwach skóry. To dzięki nim dochodzi do idealnej regeneracji warstwy lipidowej skóry oraz stworzenia bariery ochronnej. Obok naturalnej pielęgnacji opartej na mocy natury istnieje również domowa pielęgnacja dłoni po dezynfekcji. Istnieje bardzo dużo, również naturalnych składników, które można zastosować w pielęgnacji dłoni, które każdy z nas z powodzeniem znajdzie w swojej kuchni czy łazience. Zaleca się, by zawsze w zaciszu domowym mieć bawełniane rękawiczki, które mogą pomóc w natłuszczeniu przesuszonych dłoni po dezynfekcji. Domowa pielęgnacja dłoni po dezynfekcji to najlepsza profilaktyka codziennego dbania o stan skóry. Najlepiej raz w tygodniu przeznaczyć czas na domowy rytuał SPA. Relaksujący rytuał warto rozpocząć od zastosowania peelingu, do którego można wykorzystać cukier, miód, kawę czy płatki owsiane i połączyć wybrany składnik z oliwą bądź olejem. Peeling na skórę dłoni należy nałożyć na oczyszczoną oraz suchą skórę dłoni oraz delikatnie wmasowywać przez kilka minut, następnie spłukać delikatnie ciepłą wodą (nie gorącą!) oraz osuszyć dłonie, nie pocierając ich. Kolejnym krokiem może być nałożenie na skórę dłoni maski o właściwościach regenerujących i nawilżających. Sprawdzą się do tego produkty znalezione w domu – awokado, miód, sok z liści aloesu, ogórki świeże czy jogurt naturalny. Ostatnim etapem jest nałożenie odżywczego kremu do rąk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj