Olej chia zyskał na popularności w ostatnich czasach. Powstaje on z nasion chia, które według naukowców, są bardzo bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz innych dobroczynnych substancji (witamin, przeciwutleniaczy czy minerałów). Olej chia niegdyś oraz w czasach teraźniejszych wykorzystywany jest na szeroką skalę w kosmetologii oraz medycynie. Co to olej chia? Dowiedz się, jaki skład posiada olej chia i jaki ma skład.
Co to olej chia?
Olej chia bądź inaczej olej z nasion chia to nic innego jak tłuszcz, który jest pozyskiwany z maleńkich ziarenek nasion chia, a dokładniej ziarenek szałwii hiszpańskiej (łac. salvia hispanica). Olej chia uzyskuje się w wyniku procesu tłoczenia na zimno, gdzie jest również poddany procesowi rafinacji, co sprawia, że zachowuje on swoje zbawienne właściwości. Dlatego też, olej z nasiona chia zaliczany jest przez wielu dietetyków do grupy tzw. super żywności (superfood) – żywności, która zawiera w swoim składzie wiele dobroczynnych i cennych składników odżywczych, które są bardzo wartościowe oraz naturalne. Szałwia hiszpańska (łac. salvia hispanica) potocznie nazywana chia jest gatunkiem rośliny, która pochodzi z rodzin jasnotowatych. Najczęściej spotykana jest na amerykańskich plantacjach – głównie w centralnej, jak i południowej części Gwatemali i Meksyku. Owoce krzewu chia zawierają masę malutkich, owalnych ziaren, które nazywane są potocznie nasionami chia. To właśnie z nich powstaje cenny olej chia. Nasiona szałwii hiszpańskiej posiadają wiele wartości odżywczych, dzięki nim są bardzo znane i cenione. Ich dobroczynne właściwości doceniano już w średniowieczu. Najnowsze badania dowodzą, że nasiona chia, dzięki składnikom aktywnym są o wiele bardziej bogate w wapń aniżeli mleko czy bardziej bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe od łososia atlantyckiego (hodowlanego) oraz żelazo – bardziej aniżeli szpinak. Warto również wspomnieć, że nasiona chia posiadają bardzo wysoką zawartość białka, które jest pełnowartościowe oraz antyoksydantów, potasu, fosforu i wielu innych cennych składników – dzięki temu wykazują działanie zapobiegające rozwojowi różnorodnym nowotworom czy wzmacniają kości oraz obniżają ciśnienie krwi. Olej chia, dzięki temu, że pozyskiwany jest z nasion chia również posiada w swoim składzie wszystkie wspominane powyżej cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały, witaminy oraz wiele innych substancji aktywnych.
Olej chia – skład
Olej chia wykazuje dobroczynne właściwości, podobnie jak ziarenka nasion szałwii hiszpańskiej, z których jest tłoczony. Badania dowodzą, że jest on bogaty w zbawienne substancje, które świetnie wpływają na organizm człowieka. Odnotowuje się, że olej chia w swoim składzie posiada następujące składniki:
- istotne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe tzw. NNKT (ponad 80%) – między innymi kwasy należące do grupy kwasów omega-3 (około 60%) np. kwas a-linolenowy (LNA lub ALA), kwasy należące do rodziny kwasów omega-6 (około 20%) np. kwas linolowy (LA), kwas oleinowy (około 10%), kwas stearynowy (około 3%), kwas palmitynowy (około 7%). Nienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania organizmu. Zbawiennie wpływają na stan skóry, paznokcie czy włosy.
- Witaminy – głównie witaminy z grupy B, które świetnie wpływają na ciało człowieka (rewelacyjnie wspierają funkcjonowanie układu nerwowego czy mózgu, jak i doskonale wpływająca na stan skóry, włosów oraz paznokci), witaminy z grupy A, witamina E, witamina C oraz wiele innych cennych witamin.
- Minerały – wysoka zawartość białka pełnowartościowego, wapnia, potasu, magnezu, jak i cynku, fosforu, żelaza, miedzi oraz manganu.
- Flawonoidy – głównie mirycetyna, kwercetyna oraz kemferol
- Kwasy organiczne – np. kwas kawowy oraz kwas chloro genowy i inne
Jakie właściwości ma olej chia?
Olej chia wykorzystywany jest na szeroką skalę w kosmetyce oraz w medycynie. Wykazuje on rewelacyjne właściwości prozdrowotne oraz kosmetyczne. Olej chia w kosmetyce wykorzystywany jest jako składnik produktów pielęgnacyjnych do skóry, włosów oraz paznokci. Należy on w branży kosmetycznej do grupy bardzo cennych olejów – ceniony jest za unikalną i bogatą zawartość dobroczynnych dla organizmu składników aktywnych. Kosmetyki z olejem chia są idealne dla każdego rodzaju cery – od dojrzałej, po wrażliwą i trądzikową. Olej chia wykazuje następujące właściwości pielęgnacyjne w kosmetyce:
- intensywnie nawilża oraz odżywia skórę
- działa natłuszczająco, nie pozostawiając na skórze tłustego filtru
- zapobiega szybkiej utracie wody ze skóry (pozwala na absorbowanie wody w głębszych warstwach skóry)
- poprawia znacząco funkcjonowanie bariery lipidowej skóry, wzmacnia, jak i uszczelnia barierę lipidową naskórka
- skutecznie poprawia ogólny stan skóry
- uzupełnia w skórze niedobory związane ze składnikami tłuszczowymi
- posiada świetne właściwości przeciwzmarszczkowe, spowalnia skutecznie procesy starzenia się skóry, pomaga w odbudowie komórek kolagenowych
- wspomaga rewelacyjnie regenerację komórek skóry, wykazuje działanie naprawcze
- chroni skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych
- uelastycznia skórę i ma wpływ na jej ujednolicenie
- działa antyseptycznie oraz przeciwzapalnie
- niweluje świąd oraz podrażnienia, jak i zmniejsza widocznie zaczerwienia skóry
- działa zwężająco na pory
- przeciwdziała powstawaniu rozstępów skórnych
- wzmacnia i poprawia stan ogólny włosów oraz paznokci, ma wpływ na ich odżywienie, regenerację
- stymuluje włosy do wzrostu
Olej chia, jak już wspominano, wykazuje również świetne właściwości prozdrowotne. Do jego najważniejszych zalet należy:
- profilaktyka antynowotworowa oraz neurodegeneracyjna
- regulowanie gospodarki lipidowej organizmu np. skuteczne obniżenie poziomu „niepożądanego” cholesterolu we krwi i trójglicerydów
- regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej oraz hormonalnej
- wpływ na układ immunologiczny
- działanie przeciwzapalne
- wpływ na układ nerwowy
- regulowanie ciśnienia tętniczego krwi, jak i wpływ na właściwe funkcjonowanie procesów krwiotwórczych
- świetny wpływ na stan ogólny tj. samopoczucie oraz nastrój
Wyżej przedstawione zalety oleju chia na organizm człowieka to tylko najważniejsze, wybrane właściwości. Olej chia posiada o wiele więcej dobroczynnego wpływu na organizm.
Literatura:
- Pedersen S., Coates W., Chia wszystko, co musisz wiedzieć…, 2016.
- Marcinek K., Krejpcio Z., Chia seeds (Salvia hispanica): health-promoting properties and therapeutic applications – a review., 2017.
- Ayaz A., Akyol A., Kabasakal C., Chia seed (Salvia Hispanca L.) addend jogurt reduces short-term food intake and increases satiety: randomised controlledtrial., 2017.
- Senelle, Olej chia – właściwości pielęgnacyjne i prozdrowotne, 2022.
- Simonsohn B., Nasiona Chia. Aztecki sekret zdrowia., 2015.