Kosmetyki wegańskie zaczynają być coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach. Dieta wegańska wraz z całą ideologią zyskują coraz większe grono zwolenników. Weganizm wkracza prężnie w różne dziedziny życia i nie jest tylko chwilowym trendem, lecz staje się stylem życia. Wszystko co wegańskie, jest jednocześnie naturalne, gdyż pochodzi od matki natury i dobroczynnie wpływa na organizm człowieka np. jego skórę. Wegańskie jest już nie tylko jedzenie, lecz również pojawiają się coraz liczniej wegańskie kosmetyki. Czym są kosmetyki wegańskie i jakie składniki należy unikać w ich składzie? Zapraszamy do lektury.
Kosmetyki wegańskie – czyli jakie?
Kosmetyki wegańskie to produkty kosmetyczne, które w swoim składzie nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego oraz odzwierzęcego. Ponadto, wegańskie kosmetyki na każdym etapie produkcji nie mogą być testowane na zwierzętach. Kosmetyki wegańskie zaczynają zyskać na popularności, podobnie jak dieta wegańska czy w szerszym znaczeniu wegański styl życia. Podwyższona świadomość społeczeństwa sprawiła, iż posiadamy o wiele większą wiedzę na temat wpływu naturalnych składników pochodzenia roślinnego na zdrowia człowieka a w przypadku kosmetyków wegańskich na jego skórę.
Jakich składników unikać w kosmetykach wegańskich?
Jakich składników unikać w kosmetykach wegańskich? Pytanie to zadaje sobie mnóstwo ludzi, głównie tych, którzy są na początku przygody z weganizmem oraz chcą przełożyć jego zasady na inne obszary swojego życia np. kosmetyki. Kosmetyki wegańskie w swoim składzie nie mogą zawierać surowców pochodzenia odzwierzęcego. Poniżej lista najczęściej stosowanych składników odzwierzęcych, których należy unikać w kosmetykach wegańskich:
- Kolagen – kolagen jest bardzo ważnym polimerem naturalnym, niestety pochodzenia zwierzęcego. Stanowi on główny składnik macierzy pozakomórkowej w znacznej części tkanek zwierzęcych – przede wszystkim tkanki łącznej. Pozyskiwany jest on głównie z kurzych łapek oraz skóry zwierzęcej. Kolagen wykazuje ogromny potencjał dla przemysłu medycznego, farmaceutycznego oraz kosmetycznego. Jest on jednak niedopuszczalnym składnikiem w wegańskim kosmetyku. Można w składzie znaleźć go pod nazwą collagen albo atelocollagen.
- Lanolina – jest pozyskiwana z tłuszczu owiec, który odkłada się na wełnie zwierząt (uzyskiwany podczas czyszczenia wełny owczej). Posiada on bardzo ciężką konsystencję i można go spotkać w kolorze brązowym lub żółtym. Wykazuje dobroczynne właściwości dla skóry człowieka. W niektórych przypadkach może uczulać, głównie przy wrażliwej cerze. Lanolina jest szeroko stosowana w przemyśle kosmetycznym. Ceniona głównie za właściwości natłuszczające i ochronne. Niestety jest składnikiem niedozwolonym w kosmetykach wegańskich. Występuję pod nazwą lanolate, lanolin, lanae, laneth czy lanolin i lanolin oil.
- Kwas hialuronowy – jest w kosmetologii nazywany eliksirem młodości. Wykazuje on świetne, dobroczynne właściwości, dlatego też stosowany jest na szeroką skalę w medycynie, czy kosmetologii. Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym tzw. polisacharydem, który występuje we wszystkich organizmach, również zwierzęcych. Najczęściej jest on pozyskiwany z kogucich grzebieni oraz rzadziej ze skóry rekina. Obecnie jednak coraz częściej pozyskuje się go na drodze substancji biotechnologicznych (pozyskiwany z bakterii).
- Karmin – jest to barwnik o kolorze głębokiej oraz nasyconej czerwieni, który ma pochodzenie naturalne. Pozyskiwany jest on z suszonych mszyc, które żyły na kaktusach pustynnych.
- Keratyna – najczęściej występuje pod nazwą keratyn. Do jej wytworzenia stosowane są produkty odzwierzęce np. kopyta, rogi, sierść. Keratyna jest popularnym komponentem wielu produktów kosmetycznych. Jest ona produktem niedozwolonym w składzie kosmetyków wegańskich.
- Wosk pszczeli – posiada on szerokie zastosowanie, zarówno w farmakologii, jak i kosmetologii. Ceniony jest głównie za swoje właściwości ochronne oraz nawilżające. Wosk pszczeli to nic innego jak wydzielina gruczołów woskowych pszczół, która służy im do budowy plastrów w ulu. Na etykiecie znaleźć można go pod nazwą cera flava, cera alba czy beeswax.
- Miód – opisany jest na etykiecie kosmetyków jako mel, honey bądź miel. Ma on szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz medycynie, ze względu na swoje rewelacyjne właściwości. Niestety, jest produktem pochodzenia odzwierzęcego, dlatego też nie powinien znajdować się w składzie wegańskich kometyków.
- Jedwab – jest to włókno pochodzenia zwierzęcego, które pozyskiwane jest z kokonu jedwabnika dębowego lub morwowego. Jedwab jest więc produktem zakazanym w składzie kosmetyków wegańskich. Najczęściej występuje na etykiecie pod nazwą serica lub silk.
- Elastyna – elastyna najczęściej występuje na etykiecie pod nazwą elastin. Elastyna jest to hydrofobowe białko strukturalne, które znaleźć można w tkance łącznej. Jest ona głównym budulcem więzadeł, Ściegien, tkanki płucnej czy ścian naczyń krwionośnych.
Do składników pochodzenia odzwierzęcego, często stosowanych do produkcji kosmetyków, zaliczyć można także jajka, jogurt, mleko, kazeinę czy cholesterol. Warto zwrócić uwagę na kwestię dotyczącą mleka w składzie kosmetyku, gdyż mleko (milk) nie zawsze musi oznaczać składnika niewegańskiego – może to być mleko innego pochodzenia aniżeli odzwierzęcego np. mleko kokosowe, które jest całkowicie wegańskie. Jeżeli produkt kosmetyczny zawiera w swoim składzie chociaż jeden wyżej wymieniony surowiec to nie Est zaliczany jako kosmetyk wegański. Sugerujemy, iż najlepiej zapoznać się ze składem kosmetyku – warto czytać etykiety.