Kosmetyki dla dzieci

Skóra pełni bardzo dużo ważnych funkcji w organizmie człowieka: chroni nasz organizm przed drobnoustrojami, odpowiada za gospodarkę wodną oraz termoregulację, bierze współudział w oddychaniu a także dostarcza informację do mózgu o świecie zewnętrznym. Skóra małego dziecka jest wyjątkowo wrażliwa oraz niedojrzała, dlatego też wymaga ona indywidualnej pielęgnacji – co związane jest ze stosowaniem specjalnych kosmetyków dla dzieci. Niestety, przez pierwszy okres życia dziecka skóra nie zapewnia mu odpowiedniej termoregulacji czy dostatecznej ochrony. Jak zadbać o delikatną skórę dziecka, jakie kosmetyki dla dzieci wybierać? Zapoznanie się z niniejszym artykułem pomoże w lepszym stopniu zrozumieć potrzeby pielęgnacyjne małych dzieci, co z pewnością przełoży się na jego stan skóry, jak i samopoczucie i komfort.

Pielęgnacja skóry dziecka

Skóra małych dzieci jest o wiele delikatniejsza oraz cieńsza w porównaniu ze skórą osób dorosłych, co niewątpliwie wiąże się z faktem , iż jest bardziej narażona na różnorakie podrażnienia czy uszkodzenia. Mechanizmy odpowiedzialne za ochronę skóry we wczesnych etapach życia są o wiele mniej rozwinięte, co również czyni ją o wiele bardziej podatną na działanie negatywnych czynników środowiskowych. Dlatego też, dzieci są bardziej wrażliwe na wychłodzenie organizmu czy jego przegrzanie. Ponadto, skóra małych dzieci jest w porównaniu ze skórą dorosłych osób o wiele słabiej unaczyniona, jak i nie ma wykształconej w pełni bariery naskórkowej oraz zawiera o wiele mniej gruczołów potowych. Charakterystyka skóry dziecka pokazuje, że jest ona bardziej narażona na kontakt z różnymi preparatami zawartymi w kosmetykach. Wszystkie te detale pokazują, iż właściwa pielęgnacja skóry dziecka jest niezwykle istotna. Na jego ogólny stan skóry ma głównie wpływ odpowiednio przygotowana kąpiel oraz użyte kosmetyki dla dzieci po kąpieli . Dla dziecka, które nie posiada problemów skórnych czy alergii wystarczający jest kosmetyk o delikatnej i niealergizującej formule, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie tj. Ph -5,5. Należy zwrócić uwagę na temperaturę wody, która nie powinna być zbyt niska oraz byt wysoka (zaleca się około 37 stopni Celsjusza). Po kąpieli zaleca się posmarowanie ciała dziecka tłustym kremem z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym. Należy również pamiętać o pielęgnacji delikatnej twarzy dziecka, która również powinna być posmarowana odpowiednim kosmetykiem (chroniącym przed promieniami słonecznymi bądź wiatrem i mrozem).

Kosmetyki dla dzieci – czym kierować się przy ich wyborze?

W kosmetyczce małych dzieci nie musi znajdować się ogromna liczba kosmetyków. Najważniejszą zasadą jest jednak, aby kosmetyki dla dzieci nie były zbyt wcześnie zastępowane tymi dla dorosłych. Wybrane kosmetyki dla dzieci powinny głównie nawilżać skórę, chronić ją, zabezpieczać oraz wzmacniać ochronną barierę naskórka. Ponadto, do ich zadań należy zmniejszenie ryzyka wystąpienia ewentualnych podrażnień. Kupując kosmetyki dla dzieci, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych wytycznych:

  • Kosmetyki dla dzieci powinny być dostosowane oraz odpowiednio dobrane do wieku dziecka – informację na ten temat znaleźć można na opakowaniu produktu
  • Kosmetyki dla dzieci muszą spełniać rygorystyczne normy oraz posiadać właściwe atesty ( atest Państwowego Zakładu Higieny oraz atest Instytutu Matki i Dziecka).
  • Produkty kosmetyczne dla dzieci winny mieć dobry, właściwy skład, najlepiej w pełni naturalny. Najlepiej wybierać więc kosmetyki naturalne, które posiadają ekologiczny skład oraz stawiać na zaufane marki, aby mieć pewność co do ich bezpieczeństwa i skuteczności. Nie powinny one w swoim składzie zawierać parabenów, silikonów czy innych środków petrochemicznych.

W przypadku dzieci z atopowym zapaleniem skóry czy kontaktowym zapaleniem skóry bądź z suchą i szorstką skórą warto zainwestować w dobrej jakości kosmetyki naturalne albo dermo kosmetyki – najlepiej takie, które dedykowane są dla skóry z problemami alergicznymi czy dermatologicznymi. Są to produkty o łagodnym składzie, które utrzymują właściwą barierę lipidową skóry oraz skutecznie ją odbudowują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj