Jarmużz całą pewnością zasługuje na uznanie wśród wszystkich innych warzyw. Był bardzo popularny w czasach średniowiecznych, później niestety zapomniany na długie lata, w ostatnich latach odkrywany na nowo. Potrawy z jarmużu są bogate w składniki mineralne oraz witaminy, dlatego też posiadają prozdrowotne właściwości. Bogactwo zastosować jarmużu sprawia, iż może być on spożywany w codziennej diecie w różnorodnych formach, bez efektu znudzenia się nimi. Dowiedz się więcej na jego temat, sprawdź jak przygotować jarmuż i wypróbuj najlepsze potrawy z jarmużu.
Potrawy z jarmużu – jak przechowywać jarmuż?
Jarmużw Polsce był przez bardzo długi okres traktowny jako roślina jedynie ozdobna. Ówcześnie jednak znajduje swoje szerokie zastosowanie w kulinarnym świecie, gdzie z powodzeniem przygotowuje się pyszne potrawy z jarmużu. Sezon na jarmuż rozpoczyna się głównie jesienią i trwa aż do wiosny. Najlepszy i najsmaczniejszy jest jarmuż, który posiada jędrne, kruche oraz ciemnozielone liście, bez oznak jakichkolwiek zabarwień czy uszkodzeń. Młodsze pędy liści jarmużu wyróżnia wyborny smak, gdyż po przymrozkach trącą one swój ostry, gorzki, kapuściany posmak. Potrawy z jarmużu najlepiej przygotowywać zaraz po jego zbiorze lub zakupie. Jeśli jednak chcemy go przygotować później, najlepiej przechowywać go w niższych (chłodniejszych) temperaturach. Zbyt wysoka temperatura spowoduje iż szybko zwiędnie oraz wpłynie niekorzystnie na jego posmak. Jarmuż można maksymalnie po zakupie przechowywać do około 5 dni. Nieumyte liście jarmużu najlepiej schować do szczelnego pudełka lub woreczka (pozbywając się jak największej ilości powietrza) – nie powinno się go myć przed włożeniem do lodówki, gdyż może przyczynić się to do szybszego procesu psucia.
Potrawy z jarmużu – jak przyrządzić jarmuż?
Potrawy z jarmużu, w obecnych czasach zyskują coraz większą popularność. Najwięcej właściwości prozdrowotnych wykazuje surowy jarmuż. W tej postaci może być składnikiem sałatek, czy też stanowić podstawę wielu zielonych koktajli, które mają działanie oczyszczające, odchudzające czy wzmacniające odporność. Przyrządzając smaczne oraz bardzo pożywne koktajle, można jarmuż łączyć z innymi warzywami czy owocami np. awokado, zimnym ogórkiem, bananem, jabłkiem, kiwi, pomarańczą czy też szpinakiem. Potrawy z jarmużu zawierają o wiele więcej substancji odżywczych, gdy połączymy je z innymi produktami (owoce, warzywa, oliwa z oliwek itp.) – mogą one sprawić, że karotenoidy, które są rozpuszczalne w tłuszczach są bardziej przyswajalne przez ludzki organizm. Jarmuż w połączeniu z sokiem z cytryny pozwala na lepsze przyswajanie żelaza. Do zrobienia potrawy z jarmużu w postaci koktajlów wystarczy jedynie posiadać sokowirówkę lub blender. Obróbka termiczna sprawia, że potrawy z jarmużu tracą znaczną część drogocennych składników odżywczych. Aby zminimalizować straty tych składników najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie jarmużu na parze przez około 4 minuty. Można też wybrać opcję krótkiego blanszowania w małej ilości wrzącej wody. Jarmuż może być wykorzystywany jako składnik zup, omletów, kotletów czy gulaszów. Potrawy z jarmużu zależą od naszej kreatywności, można stworzyć smaczną jajecznicę z dodatkiem jarmużu, mięsne rolady, zapiekanki. Bardzo popularne i smakowite są chipsy z jarmużu. Potrawy z jarmużu mogą być też zestawieniem jarmużu i różnorodnych kasz np. jaglanej, gryczanej czy jarmużu z rybą lub mięsem oraz innymi warzywami (cukinią, pomidorem, groszkiem itp.). Różnorodne potrawy z jarmużu można znaleźć na stronach internetowych, poradnikach kulinarnych czy książkach kucharskich.
Potrawy z jarmużu są uznawane za bardzo smaczne oraz mające prozdrowotne właściwości, gdyż jarmuż posiada w składzie dużo fit składników. Zawiera kwercynę, która pomaga zwalczać stany zapalne w organizmie oraz zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Ponadto, zawarty w nim sulforafan, to związek antyrakowy (antykancerogenny).
Potrawy z jarmużu – najlepsze przepisy dietetyczne
Bardzo popularne są potrawy z jarmużu z dodatkiem dodatkowych składników – owoców, warzyw, olejów. Niesamowicie smaczne są chrupiące chipsy z jarmużu czy pożywne koktajle z jarmużu oraz różnorodne surówki i sałatki. Poniżej najpopularniejsze, lecz bardzo proste w przygotowaniu potrawy z jarmużu.
1. Koktajl z jarmużu
Składniki: 2 garście jarmużu, 2 garście szpinaku, 1 jabłko, 2 plastry pomarańcza lub ananasa lub brzoskwinia lub nektarynki, ½ banana, odrobinę soku z cytryy, 300 ml wody.
Przygotowanie: Wszystkie składniki zmiksować na gładką oraz jednolitą masę. Najlepiej podawać od razu po przygotowaniu.
2. Koktajl z jarmużu na mleku
Składniki: 2 garście jarmużu, 1 jabłko, 1 banan,250 ml mleka.
Przygotowanie: Wszystkie składniki zmiksować na gładką oraz jednolitą masę. Najlepiej podawać od razu po przygotowaniu.
3. Smoothie owocowo-warzywny z jarmużem
Składniki: około 70 g liści jarmużu, 2 jabłka, szklanka soku jabłkowego, 1 banan, troszkę imbiru (w proszku lub około 1 cm korzenia imbiru).
Przygotowanie: owoce oraz warzywa myjemy, obieramy i miksujemy na jednolitą oraz gładką konsystencję. Najlepiej smakuje lekko schłodzone.
4. Surówka z jarmużem i kapustą pekińską
Składniki: Jarmuż (liście), kapusta pekińska, 1 cebula, pomidor, ogórek, sos winegret.
Przygotowanie: Liście jarmużu kroimy na drobne części. Siekamy kapustę pekińską oraz cebulę, ogórka, pomidor kroimy w kostkę. Wszystkie składniki łączymy ze sobą, mieszamy. Polewamy sosem.
5. Surówka z jarmużem, marchewką oraz jabłkiem
Składniki: około 100 g posiekanego drobno jarmużu, 1 marchewka, 1 jabłko, por, ogórek kwaszony, 4 łyżki jogurtu naturalnego, odrobinę soku z cytryny, sól, pieprz, cukier.
Przygotowanie: Jarmuż umyć, osuszyć oraz drobno posiekać. Marchew, jabłko obrać oraz zetrzeć na tarce. Por pokroić w półkrążki, a ogórek w większą kostkę. Składniki połączyć ze sobą, dodać jogurt, przyprawy oraz odrobinę soku z cytryny.
6. Potrawka z jarmużem i z fasolą
Składniki: 4 szklanki ugotowanej wcześniej białej fasoli (lub opłukanej fasoli z puszki), 250 g jarmużu, 2 cebule, 4 ząbki czosnku, 4 łyżki oliwy, 1 szklanka bulionu warzywnego, sól, pieprz.
Przygotowanie: Cebule oraz czosnek drobno okrojone zeszklić na odrobinie oliwy z oliwek. Smażyć do uzyskania lekko złotej barwy. Dodać jarmuż i dusić na małym ogniu przez około 5 minut, co jakiś czas mieszając. Dodać białą fasolę, wymieszać oraz podsmażyć całość przez około 3 minuty. Do potrawy dodać wywar oraz przyprawy, gotować około 7 minut od momentu zagotowania. Podawać z pieczywem bądź ziemniakami.
7. Chipsy z jarmużu
Składniki: jarmuż (najlepiej całe liście), papryka w proszku, czosnek granulowany, sól, pieprz, oliwa z oliwek.
Przygotowanie: Oliwę wymieszać z przyprawami i posmarować nią liście jarmużu. Liście jarmużu rozłożyć na blaszce wyłożonej papierem. Piec około 10-15 minut w temperaturze około 180 stopni, aż będą chrupiące.
8. Rolada z jarmużem, selerem i suszonymi pomidorami
Składniki: 1 duży filet z piersi kurczaka bądź indyka, 2 garście świeżego jarmużu, 100 g sera mozzarella, 80 g szynki parmeńskiej, 1 mały słoiczek suszonych pomidorów w oleju
Przygotowanie: Filet dobrze roztłuc, doprawić solą oraz pieprzem. Natrzeć 2 łyżeczkami oleju (oleju ze słoiczka z suszonymi pomidorami). Na filet nałożyć kawałki suszonych pomidorów oraz liście jarmużu (wcześniej sparzyć je przez 15 sekund wrzątkiem tj. ublanszować). Następnie zetrzeć na pierś ser mozzarella. Pierś zwinąć w roladkę i spiąć wykałaczkami. Na wierzch roladki ułożyć 2 plasterki szynki parmeńskiej. Roladki ułożyć w garnku lub naczyniu żaroodpornym, posmarować olejek ze słoiczka z suszonymi pomidorami. Piekarnik nagrzać do temperatury około 200 stopni. Przed włożeniem do piekarnika naczynia, wlać do niego około ½ szklanki wody. Roladki piec przez około 40 minut. Podawać z ziemniakami, kaszą oraz sałatką.
9. Zupa krem z jarmużu z dodatkiem zielonego groszku
Składniki: 250 g jarmużu, 1 zabek czosnku, 1 cebula, 400 g zielonego groszku (mrożonego lub świeżego), około 1,5 litra bulionu jarzynowego, 400 ml mleczka kokosowego w puszce, przyprawy (sól, pieprz, curry, kminek rzymski)
Przygotowanie: Zeszklić na odrobinie oliwy posiekaną cebulę oraz czosnek. Do garnka wlać wcześniej przygotowany bulion. Zagotować. Dodać zielony groszek i gotować przez około 5 minut, aż groszek będzie miękki. Przyprawić i dodać do wywaru liście jarmużu. Całość gotować na małym ogniu przez około 1 minutę. Uzyskaną zupę zmiksować na gładką konsystencję.