Dawkowanie witaminy D

Wytyczne dotyczące dawkowania witaminy D co kilka lat ulegają przeobrażeniom. W roku 2018 została wydana nowelizacja dotycząca zasad leczenia i suplementacji witaminą D. Zaleca się, aby profilaktyczne dawkowanie witaminy D było zindywidualizowane i zależne od wieku, masy ciała, pory nasłoneczniania (pory roku), trybu życia oraz diety danej osoby. Warto również zwrócić uwagę, na inne dawkowanie witamin D osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Ile wynosi rekomendowana dawka witaminy D dla poszczególnych grup wiekowych? Dowiedz się, jakie jest prawidłowe dawkowanie witaminy D dla niemowląt, dzieci, dorosłych oraz kobiet w ciąży. Zapraszamy do lektury.

Dawkowanie witaminy D – wytyczne

Polski zespół wybitnych ekspertów wraz z Europejskim Towarzystwem Witaminy D – EVIDAS w roku 2018 opracował aktualnie obowiązujące wytyczne dotyczące leczenia i dawkowania witaminy D. Rozpoczęcie suplementacji witaminą D powinna poprzedzić wnikliwa ocena zapotrzebowania danego organizmu na tą substancje. Określa się ją na podstawie tzw. stężenia metabolitu wątrobowego tj. kalcyfediolu (25(OH)D) w surowicy krwi człowieka. Badania laboratoryjne są wykonywane głównie u osób z grupy ryzyka np. osób zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej, krzywicą, osteoporozą, otyłością i wiele innych. W populacji ogólnej zdrowej nie stwierdzono potrzeby wskazań do oznaczenia poziomu stężenia witaminy D w organizmie. Profilaktycznie zaleca się jedynie suplementację witaminy D w okresie od września do kwietnia. Dawkowanie witaminy D w poszczególnych grupach wiekowych zależne jest od kilku czynników np. masy ciała, stylu życia, nawyków żywieniowych, pory nasłonecznienia.

Dawkowanie witaminy D dla niemowląt

Dawkowanie witaminy D dla niemowląt jest bardzo istotne, gdyż gwarantuje prawidłowy rozwój dziecka. Organizm niemowlaka bez niej nie przyswaja prawidłowo wapnia, co może mieć swoje odzwierciedlenie w chorobach np. krzywicy. Niedobór witaminy D może spowodować, że żeby mleczne będą się wyrzynać z próchnicą. Nie można również zapominać, iż witamina D ma ogromny wpływ na układ odpornościowy, system kostnoszkieletowy, układ nerwowy i inne ważne ośrodki. Dawkowanie witaminy D powinno odbywać się u każdego dziecka – badania pokazują, iż w tej grupie wiekowej jest zdecydowanie za mało witaminy D.

Dawkowanie witaminy D dla noworodków i niemowlaków:

 • Od urodzenia do 6 miesiąca życia:

– Niemowlęta karmione piersią: 400 IU/dobę

– Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym: 400 IU/dobę

 • Niemowlęta od 6 do 12 miesięcy

– niezależnie od sposobu karmienia (karmione mlekiem modyfikowanym lub karmione piersią): 400-600 IU/dobę

 • Noworodki urodzone przedwcześnie (tj. wcześniaki) są bardzo narażone na niedobór witamin D, dlatego też należy rozpocząć dawkowanie witaminy D od pierwszych dni życia do czasu skorygowanego wieku tj. 40 tygodnia ciąży: 400-800 IU/dobę. Po tym okresie zaleca się dawkę jak w przypadku niemowląt do 6 miesiąca życia.

Dawkowaniewitaminy D dla dzieci

U dzieci zdrowych (tj. od roku do 10 lat) przebywających na słońcu z odkrytą skórą na przedramionach oraz podudziach bez specjalnych kremów z filtrem, przez czas około 15 minut w godzinach od 10.00 do 15.00 w okresie od początku maja do końca września dawkowanie witaminy D nie jest wymagana, lecz zalecana. Jeżeli powyższe warunki nie zostały spełnione, rekomenduje się dawkowanie witaminy D w porcji od 600 do 1000 IU/dobę (biorąc pod uwagę masę ciała dziecka, podaż witaminy w codziennej diecie i inne indywidualne predyspozycje).

Dawkowanie witaminy D u dzieci:

 • Dzieci zdrowe, jeśli synteza skórna nie jest wystarczająca: 600-1000 IU/dobę
 • Dzieci z otyłością (powyżej 90 centyla dla określonej płci i wieku) mogą stanowić grupę ryzyka niedobory witaminy D: 1200-2000 IU/dobę (jeśli synteza skórna jest niewystarczająca)

Dawkowanie witaminy D u młodzieży oraz osób dorosłych

Dawkowanie witaminy D u młodzieży (osób w wieku 11-18 lat) oraz dawkowanie witaminy D u osób dorosłych (osoby w wieku 19-65 lat) zależne jest od stopnia syntezy skórnej, jak i wieku, płci itp. W przypadku tej populacji, niewymagane jest, lecz rekomendowane przyjmowanie witaminy D w sytuacji, gdy osoba przebywa na słońcu z odkrytą skórą (przedramiona oraz podudzia) przez minimum 15 minut w określonych godzinach (10.00-15.00) – Z zastrzeżeniem niestosowania kremów z filtrem.

Dawkowanie witaminy D u młodzieży oraz osób dorosłych:

 • Młodzież, jeśli nie został spełniony warunek syntezy skórnej: 800-2000 IU/dobę
 • Dorośli, którzy nie spełnili wyżej opisanego warunku: 800-2000 IU/dobę
 • Młodzież oraz dorośli, którzy chorują na otyłość: 1600-4000 IU/dobę w zależności od kilku czynników np. stopnia otyłości.

Dawkowanie witaminy D u osób powyżej 65 roku życia oraz osób z ciemną karnacją skórną

Dawkowanie witaminy D u osób starszych powinno być rekomendowane przez cały rok, gdyż badania pokazują, iż ta grupa wiekowa wykazuje duże niedobory witaminy D. W ich przypadku odnotowuje się zbyt małą ekspozycję skóry na światło słoneczne.

Dawkowanie witaminy D u osób starszych oraz osób, które mają ciemną karnację skórną (powyżej 65 roku życia):

 • Osoby w wieku od 65 do 75 lat ze względu na niewystarczającą oraz zmniejszoną syntezę skórną: 800-2000 IU/dobę przez cały rok
 • Osoby otyłe w wieku od 65 do 75: 1600-4000 IU/dobę w zależności od poziomu otyłości
 • Osoby powyżej 75 roku życia: 2000-4000 IU/dobę ze względu na zmniejszoną skuteczność syntezy skórnej oraz obniżenie absorpcji z przewodu pokarmowego i inne uwarunkowania metaboliczne
 • Osoby otyłe powyżej 75 roku życia: 4000-8000 IU/dobę w zależności od poziomu otyłości

Dawkowanie witaminy D dla kobiet w ciąży i karmiących piersią

Kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy, lecz nie jest to jedyny suplement rekomendowany w tym czasie. Zaleca się, aby kobieta w ciąży lub karmiąca piersią zażywała również witaminę D, gdyż badania wskazują na jej wpływ na rozwój dziecka. Każda kobieta w okresie prokreacji oraz planująca ciążę powinna mieć zapewnioną właściwą podaż witaminy D. Zaleca się dawkowanie witaminy D na poziomie suplementacji osób dorosłych w określonym wieku. Po potwierdzeniu ciąży dawkowanie witaminy D u kobiety powinno odbywać się pod kontrolą poziomu stężenia 25(OG)D w surowicy krwi. Jeżeli nie jest możliwe oznaczenie surowicy krwi zaleca się suplementację witaminy D w odpowiedniej dawce. Dawkowanie witaminy D dla kobiet w ciąży i karmiących piersią powinno być na poziomie: 1500-2000 IU/dobę. Zaleca się przyjmowanie tej dawki przez cały okres, gdyż badania wskazują, iż kobiety w tym okresie mają zmniejszoną ekspozycję skóry na światło słoneczne, co przyczynia się do zbyt niskiej syntezy skórnej.

Jakie dawkowanie witaminy D jest bezpieczne?

Eksperci oszacowali również dopuszczalne, maksymalne dobowe dawki witaminy D dla organizmu człowieka. Przyjmuje się, iż dla zdrowego człowieka wynosi ona następująco:

 • Noworodki i niemowlęta: 1000 IU/dobę
 • Dzieci (w wieku od 1 do 10 lat): 2000 IU/dobę
 • Młodzież (osoby w wieku od 11 do 18 lat): 4000 IU/dobę
 • Dorośli oraz seniorzy (osoby powyżej 19 lat): 4000 IU/dobę

Suplementacja powyżej wskazanej, maksymalnej i dobowej dawki może spowodować toksyczne działanie witaminy D. Takiej ilości witaminy nie jest w stanie dostarczyć ani prawidłowa ekspozycja na słońce (synteza skórna) ani nie można jej dostarczyć poprzez pożywienie, dlatego też dawkowanie witaminy D poprzez suplemenatcję preparatami musi być poprzedzone zapoznaniem się z zaleceniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj