Czym są znaki zodiaku? – charakterystyka

0
139
znaki zodiaku

Znaki zodiaku, niezależnie od czasów w jakim żyjemy są tematem, który cały czas fascynuje i intryguje wiele ludzi. Próbują oni dzięki nim poznać swoje zalety oraz wady, jak i naturę. Znajomość swojego znaku zodiaku pozwala lepiej zrozumieć siebie oraz inne osoby. Dla wielu osób to również możliwość przewidzenia swojej niedalekiej przyszłości. Czym są znaki zodiaku oraz jakie znaki zodiaku do siebie pasują? Dowiedz się, jaki masz znak zodiaku i w jaki sposób określa on Twoją osobę.

Co to są znaki zodiaku?

Znaki zodiaku to gwiazdozbiory na niebie, dokładniej dwanaście gwiazdozbiorów, przez które przechodzi tzw. ekliptyka – jest to wielkie koło, które zostało wyznaczone poprzez ruch Ziemi wokół Słońca. Zodiak jest więc pasem na niebieskiej sferze. Literatura przedmiotu podaje, iż pas ten został podzielony na części (dwanaście części) już w czasach starożytnych. Przypuszcza się, że dokonali tego jako pierwsi Babilończycy, chociaż dopiero Grecy nadali im określonego kształtu i scharakteryzowali w taką formę, jaką człowiek zna współcześnie. Na podstawie dwunastu gwiazdozbiorów powstało dwanaście astrologicznych znaków zodiaku.

Jaki mam znak zodiaku? – daty znaków zodiaku

W astrologii istnieje dwanaście znaków zodiaku. Każdy określony znak przypisany jest do konkretnego okresu, który wyznacza trwający jeden miesiąc tzw. sezon w astrologii. Uznaje się, że data urodzin każdego człowieka wyznaczona jest przez znak zodiaku, co ma wpływ na jego zachowanie czy osobowość. Poznaj swój znak z zodiaku.

 1. Wodnik (Aquarius) – okres od 20 stycznia do 18 lutego.
 2. Ryby (Pisces) – okres od 19 lutego do 19 marca.
 3. Baran (Aries) – okres od 21 marca do 19 kwietnia.
 4. Byk (Taurus) – okres od 20 kwietnia do 22 maja.
 5. Bliźnięta (Gemini) – okres od 23 maja do 21 czerwca.
 6. Rak (Cancer) – okres od 22 czerwca do 22 lipca.
 7. Lew (Leo) – okres od 23 lipca do 23 sierpnia.
 8. Panna (Virgo) – okres od 24 sierpnia do 22 września.
 9. Waga (Libra) – okres od 23 września do 22 października.
 10. Skorpion (Scorpio) – okres od 23 października do 21 listopada.
 11. Strzelec (Sagittarius) – okres od 22 listopada do 21 grudnia.
 12. Koziorożec (Capricorn) – okres od 22 grudnia do 19 stycznia.

Znaki zodiaku – charakterystyka

Astrologowie są zdania, że istnieje związek pomiędzy osobowością czy zachowaniem człowieka a jego znakiem zodiaku, w którym się urodził. Ponadto, twierdzą, że ta zależność również ma swoje odzwierciedlenie, w tym, co jest dla kogo ważne oraz w dopasowaniu miłosnym z innymi osobami. Każdy z dwunastu znaków zodiaku ma swój indywidualny charakter. Przekonaj się, jakie cechy charakteryzują Twój znak zodiaku. Przypominamy, że

 1. Baran (Aries) – ten znak zodiaku jest pierwszym astrologicznym znakiem. Patronem Barana jest planeta Mars. Osoby urodzone pod znakiem Barana są odważne i impulsywne. Dążą za wszelką cenę do obranego przez siebie celu – idealnie sprawdzają się w roli przywódcy.
 2. Byk (Taurus) – Byk pozostaje pod władaniem Wenus. Jest to drugi astrologiczny znak zodiaku. Twierdzi się, że ma bardzo łagodne usposobienie i łatwo nawiązuje relacje. Posiada wielkie serce i ukryte talenty.
 3. Bliźnięta (Gemini) – osoby urodzone od 23 maja do 21 czerwca należą do trzeciego astrologicznego znaku zodiaku, czyli Bliźniąt. Bliźnięta za swego patrona mają planetę Merkury. Są to osoby pewne siebie, uparte i dążące pewnie do obranego celu. Bliźnięta uważane są za idealnych rozmówców.
 4. Rak (Cancer) – znak zodiaku Rak za swojego patrona ma Księżyc – jest pod silnym jego wpływem. Osoby urodzone pod tym znakiem zodiaku cechuje dobre serce, opiekuńczość oraz fascynującą wyobraźnia. Raki są bardzo romantyczne i uczuciowe, wzbudzają sympatię i nawiązują łatwo relacje. Niestety, astrolodzy uważają, że zodiakalne Raki bywają chwiejne emocjonalnie i uparte, jak i uszczypliwe.
 1. Lew (Leo) – Lew uznawany jest za znak zodiakalny, który jest pod wpływem Słońca. Osoby, które urodziły się od 23 lipca do 23 sierpnia posiadają zdolności przywódcze. Są osobami bardzo dumnymi i niezależnymi, lubiącymi być w centrum zainteresowania.
 1. Panna (Virgo) – Zodiakalne Panny są pod silnym wpływem Planety Merkury, podobnie jak Bliźnięta. Osoby urodzone w tym czasie lubią mieć wszystko pod kontrolą. Kochają porządek i są bardzo pracowite.
 2. Waga (Libra) – Waga to siódmy astrologiczny znak zodiaku, na którego działa Wenus. Osoby urodzone, jako zodiakalne Wagi są inteligentne, opiekuńcze i bardzo niezdecydowane – często podatne na wpływy innych osób. Dodatkowo, są bardzo sprawiedliwe i nawiązują szybko relacje z innymi.
 3. Skorpion (Scorpio) – osoby urodzone w okresie od 23 października do 21 listopada są zodiakalnymi Skorpionami, podatnymi na Mars i Pluton. Są to osoby zdolne, mające dobrą intuicje i bardzo emocjonalne. Skorpiony wykazują zdolności przywódcze.
 4. Strzelec (Sagittarius) – Strzelec to dziewiąty astrologiczny znak zodiaku, którego sprzyjająca planetą jest Jowisz. Zodiakalne Strzelce to osoby pozytywnie nastawione do życia, które posiadają łatwości w kontaktach interpersonalnych. Jest to bardzo ambitny i pracowity znak zodiaku.
 5. Koziorożec (Capricorn) – Koziorożec znajduje się pod wpływem Planety Saturn. Są to osoby bardzo towarzyskie i imprezowe, które czerpią garściami z życia. Wyróżnia go bardzo silna osobowość.
 6. Wodnik (Aquarius) – Wodnik uważany jest za jedenasty znak zodiaku. Według astrologów planetą, która mu sprzyja jest Saturn oraz Uran. Osoby urodzone pod znakiem zodiaku Wodnika są szalone i nie cierpią rutyny. Uważa się, że są nerwowe i chaotyczne, ale za to szczere oraz mające dużo uroku osobistego.
 7. Ryby (Pisces) – Ryby są dwunastym, czyli ostatnim znakiem zodiaku w astrologii. Ich sprzymierzeńcem jest Jowisz oraz Neptun. Osoby urodzone pod 19 lutego do 20 marca uznawane są za ciepłe oraz wrażliwe. Posiadają często artystyczną duszę i bujną wyobraźnie.

Jakie znaki zodiaku do siebie pasują?

Astrologowie twierdzą, że istnieje dopasowanie lub niedopasowanie w życiu niektórych znaków zodiaku. Wyróżniają oni następujące dopasowania zodiakalne:

 • Panna oraz Wodnik to dwa znaki zodiaku, które według astrologów rewelacyjnie uzupełniają się podczas uniesień miłosnych. Panna dobrze czuje się w towarzystwie Bliźniąt, Byka oraz Ryb.
 • Baran, według astrologów, to znak zodiaku, który rewelacyjnie dogaduje się z Wagą, Lwem oraz Skorpionem.
 • Znaki zodiaku – Rak i Ryby stanowią świetne uzupełnienie w życiu codziennym oraz w sypialni podczas miłosnych uniesień. Rak dogada się także z Wodnikiem oraz Skorpionem.
 • Lew lubi spędzać czas z następującymi znakami zodiaku: innym Lwem, Skorpionem czy Koziorożcem. Długoletnie związki dobrze mu wychodzą z Wagą.
 • Strzelec najlepiej dogaduje się z Panną, Bykiem i Baranem.
 • Koziorożec uwielbia towarzystwo Raka, Lwa oraz Panny.
 • Bliźnięta oraz Koziorożec to dwa znaki zodiak, które Dorze do siebie pasują.
 • Romans Byka ze Strzelcem będzie szalony – te dwa znaki zodiaku świetnie się uzupełniają.

 

Literatura:

 1. Vaenra A., Horoskop urodzeniowy. Jak samodzielnie interpretować wpływ planet na swoje życie., 2020.
 2. Faulkner C., Znaki. Przewodnik po współczesnej astrologii. Spójrz w gwiazdy – odkryj siebie., 2022.
 3. Boland Y., Podręcznik astrologii., 2020.
 4. Kuśniewicz A., Znaki zodiaku., 1988.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj