Biotatuaż

Marzy ci się tatuaż, ale nie jesteś do końca przekonany czy chciałbyś go mieć na skórze przez całe życie? Alternatywą dla tatuażu tradycyjnego staje się biotatuaż tj. tatuaż tymczasowy. To świetne rozwiązanie dla osób jeszcze niezdecydowanych na trwały tatuaż lub chcących wykonać tatuaż jedynie na jakiś wybrany okres. Na czym polega tatuaż tymczasowy (biotatuaż), czy występują jakieś przeciwwskazania do jego wykonania? Na pytania dotyczące biotatuaży postaramy się odpowiedzieć Państwu w niniejszym artykule.

Tatuaż tymczasowy jako alternatywa dla makijażu permanentnego

Makijaż permanentny inaczej nazywany również mikropigmentacja permanentna to specjalistyczny zabieg kosmetyczny, który polega na długotrwałym wprowadzeniu barwnika (pigmentu) pod skórę. Implementowany jest on do drugiej, a nawet trzeciej warstwy naskórka tj. około 0,3 o 0,5 milimetrów (o wiele jednak płycej aniżeli w przypadku tatuaży trwałych tj. tradycyjnych). Najczęściej stosowany jest w celu podkreślenia walorów kobiecej lub męskiej urody czy też zatuszowania pewnych niedoskonałości skórnych np. przebarwienia, blizny czy plamy itp. Stosowany jest także z przyczyn zdrowotnych tj. wiele osób wykonuje go w celu odzyskania pewności siebie oraz bardziej naturalnego wyglądu w przypadku utraty włosków rzęs czy brwi. Makijaż permanentny nie zniknie z dnia na dzień, jego trwałość waha się od około roku do nawet kilku lat, jest to skorelowane z wieloma czynnikami np. miejscem, w którym został wykonany. Obserwowany aktualnie trend coraz częstszego usuwania tatuaży sprawił, że zaczęto szukać alternatywy dla makijażu permanentnego czy tatuażu trwałego. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jawi się więc idea tatuażu tymczasowego (biotatuażu).

Biotatuaż – ogólna charakterystyka

Biotatuaż nazywany również tatuaż tymczasowy lub tatuaż biologiczny to pochodna ( jedna z alternatyw) makijażu permanentnego. Potocznie nazywany jest także tatuażem na próbę i ściśle związany z naturalnym, biologicznym cyklem wymiany naskórka tj. jej regeneracji (stąd przedimek „bio”). Wykonywany jest on takim samym sprzętem oraz pigmentami, jak w przypadku makijażu permanentnego. Charakteryzuje go, podobnie jak we wspomnianym makijażu, krótki okres trwałości – od około roku do kilku lat. Na jego trwałość ma wpływ bardzo dużo czynników, zaliczyć do nich można miejsce, w którym go wykonujemy, stan układu odpornościowego, intensywność korzystania z promieni słonecznych. W przeciwieństwie do tatuażu trwałego różni się on stosowanymi pigmentami, jak i głębokością, na jaką są one wprowadzone podskórnie. W przypadku biotatuażu barwnik wprowadza się na głębokość około 0,3 do 0,8 milimetra (podobnie jak w makijażu permanentnym), która wraz z czasem ulega naturalnemu procesowi złuszczania. W tradycyjnym tatuażu pigment implantowany jest w o wiele głębsze warstwy skóry, gdzie utrzymuje się trwale i jest pamiątką na cały okres życia.

Tatuaż tymczasowy nie jest idealną ozdobą, gdyż z czasem wpuszczone pod skórę pigmenty zaczynają tracić intensywność – bledną, a wykonany wzór tatuażu pod wpływem złuszczania naturalnego staje się rozlany lub niewyraźny. Wraz z upływającym czasem zaczyna przypominać amorficzną plam, która będzie widoczna na skórze jeszcze przez kilka miesięcy.

Biotatuaż – cena

Biotatuaż coraz częściej oferowany jest w renomowanych salonach kosmetycznych, dlatego też profesjonalni tatuażyści zaliczają go do jednego z rodzajów makijażu permanentnego w formie rysunku czy obrazka, aniżeli tatuażu tradycyjnego. Swoje zdanie potwierdzają także większym podobieństwem do tego typu makijażu. Wiele salonów tatuażu nie oferuje wcale takich usług. Koszt biotatuażu zależny jest od kilku czynników np. wielkości wzoru, stopnia jego skomplikowania czy użytych pigmentów (może być jednobarwny bądź kolorowy), waha się w okolicy od 150 do 250 złotych wzwyż.

Biotatuaż – przeciwwskazania do wykonania tatuażu tymczasowego

Wykonanie tatuażu tymczasowego związane jest niestety z pewnymi przeciwwskazaniami. Głównym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest chorowanie na cukrzycę, występowanie zaburzeń krzepliwości krwi, borykanie się z chorobą autoimmunologiczną czy nowotworową oraz przyjmowanie leków sterydowych. Osoby cierpiące na różne choroby skóry np. stany zapalne skóry, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca także nie powinny wykonać sobie tatuażu tymczasowego. Podkreśla się, że nie jest on również zalecany dla kobiet w ciąży czy karmiących naturalnie tj. piersią. Przed wykonaniem biotatużu każdorazowo powinno się wykonać test uczuleniowy – konieczna jest próba uczuleniowa, pomimo faktu, iż stosowany jest barwnik oczyszczany i naturalny. Niestosowanie się do zaleceń może spowodować liczne powikłania. Zaliczamy do nich: infekcję wirusową, infekcję bakteryjną, bliznowce, ziarniaki, zmiany powstające po utracie lub przybraniu na wadze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj